Czym jest peer mentoring?
Wstęp
Słowo mentoring pochodzi od bohatera „Odysei” – Mentora. Był on przyjacielem i opiekunem domu głównego bohatera tego eposu – Odyseusza. Mentor uosabiał rozwagę i mądrość życiową.
Z czasem relacja Mentor-Odyseusz przeniknęła do innych kultur i przekształciła się w popularny związek „mistrz – uczeń”. Podkreśla on szacunek do wiedzy i jednocześnie potrzebę przekazywania jej innym.
Mentoring to transfer wiedzy – zwłaszcza tej praktycznej, niesformalizowanej między osobą, która ją posiada (mentorem), a tą która jest na początku swojej życiowej lub zawodowej drogi i nie ma tak dużego bagażu doświadczeń (mentee). Doświadczenie, wiedza i umiejętność ich przekazywania - to kluczowe kwestie, które budują wiarygodność relacji mentor- podopieczny.
Mentoring jest jedną z bardziej popularnych form rozwoju zawodowego i osobistego, z którego korzystają firmy na całym świecie.
Akademia HR Business Partner
Kluczowym celem akademii jest przygotowanie do roli silnego HR Business Partnera – takiego, którego zdanie się liczy, który ma argumenty, aby przekonać do swoich rozwiązań.
Co przyczynia się do znaczenia mentoringu?
- Rozwój nowych technologii sprawia, że procesy w firmie i sposób pracy podlegają ciągłej zmianie, pracownik musi być zaznajomiony z dużą ilością niuansów technicznych, od których będzie zależała jego praca.
- Konieczność szybkiej adaptacji nowo przyjętych pracowników do organizacji.
- Budowanie wysokiej motywacji pracowników.
Wobec ograniczonych możliwości awansu i sufitu płacowego znacznie wzrosła rola motywacji pozafinansowych, np. rozwoju kompetencji czy dobrej atmosfery w pracy. Mentoring jest narzędziem, które pozwala to uzyskać.
- Praca w grupach projektowych i zespołach zadaniowych.
Praca zespołowa wymaga, żeby każdy z członków grupy znał zakres swoich obowiązków. Mentoring pozwala w szybki sposób wdrożyć się w te założenia.
- Konieczność ciągłego podnoszenia kompetencji zawodowych i osobistych.
- Wspieranie postaw zgodnych z kulturą organizacyjną firmy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Wykorzystaj najlepiej jeden z podstawowych zasobów w firmie, którym jest czas. Dowiedz się jak zarządzać swoim czasem tak by pracować efektywnie, a jednocześnie minimalizować wydatkowanie energii. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleń otwartych z zakresu efektywności osobistej:
Rodzaje mentoringu
Ze względu na formę organizacji oraz przebieg samego mentoringu wyróżnia się dwa jego rodzaje – nieformalny i formalny.
Mentoring nieformalny
Powstaje spontanicznie między dwoma pracownikami, bez odgórnych poleceń, czy prośby przełożonego. Jak przebiega i co ma celu ustalają obie zainteresowane strony, a firma czy przełożony nie monitorują przebiegu mentoringu.
Mentoring formalny
Jest inicjowany i realizowany na polecenie zwierzchnika. Również on ustala procedury, w ramach których ma się odbywać mentoring. Mentor i mentee są starannie dobierani, a ich wspólna praca jest monitorowana i na koniec oceniana.
Czym jest peer mentoring?
Peer mentoring znaczącą różni się od typowego mentoringu. Mentora i podopiecznego nie dzieli przepaść pod względem doświadczenia i zajmowanej pozycji firmie, często są to pracownicy z tego samego działu.
Co więcej, transfer wiedzy odbywa się dwukierunkowo. I mentor i podopieczny dzielą się swoją wiedzą i uczą się od siebie nawzajem. Dlatego często tradycyjny podział na mentora i mentee w tym przypadku ulega zatarciu.
Peer mentoring może być stworzony spontanicznie, między dwoma pracownikami, którzy po prostu się lubią i chętnie korzystają ze swoich rad, ale może być również narzucony przez zwierzchnika.
Celem peer mentoringu jest zwiększenie efektywności pracy i rozwój pracowników - poprzez wspólne działanie, udzielanie sobie wskazówek, a także zgłaszanie krytycznych uwag.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.
Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.
Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:
Jak czerpać korzyści z peer mentoringu?
Jeżeli pracownik chce podjąć współpracę w ramach peer mentoringu powinien z pewnością podjąć dwa, niezwykle istotne kroki.
Znalezienie odpowiedniego mentora
Należy znaleźć odpowiedniego partnera (mentora) do peer mentoringu. Musi to być ktoś, kto ma podobne doświadczenie zawodowe i często podobne obowiązki. Jednocześnie, musi to być ktoś, kto zaoferuje unikalną, zupełnie odmienną perspektywę i spojrzenie na zawodowe obowiązki. Rady partnera powinny być prawdziwie pomocne.
Trzeba pasować do siebie, pod względem zawodowym, a pojawiające się różnice powinny być wykorzystane w celach rozwojowych.
Równie ważną rzeczą jest zaufanie. Mentor i mentee powinni ufać sobie i być wobec siebie szczerzy. Tylko uczciwa komunikacja pomiędzy nimi, nie wykluczająca krytyki może ulepszyć ich pracę.
Ustalenie wspólnego celu
Drugą istotną rzeczą w peer mentoringu jest wspólny cel. I priorytety mentora i podopiecznego powinny być zbieżne, obaj powinni dążyć w jednym kierunku. To często wymaga kompromisu, a na pewno dokładnych ustaleń przed podjęciem współpracy.
Zalety peer mentoringu
Wyższe kompetencje
Pracownicy zespołu, w którym działa peer mentoring szybciej zdobędą wyższe kompetencje. Łatwiej im będzie pokazać swoje możliwości, pozbyć się onieśmielenia i wykazać inicjatywą. Dzięki mentoringowi każdy stanie się, w krótki czasie ważnym i kompetentnym ogniwem zespołu.
Lepsze relacje
Peer mentoring angażuje członków zespołu. Nie ma tu relacji przełożony-podwładny. Dzięki temu współpracownicy są wobec siebie bardziej otwarci. Dzielą się wiedzą i lepiej się poznają. Dzięki takie otwartości relacje w zespole z pewnością się poprawią.
Wspólne działanie
Peer mentoring służy przekazywaniu wiedzy i poprawianiu pojawiających się błędów. To również świetny przykład pracy zespołowej, gdzie jeden za drugiego bierze odpowiedzialność.
Efektywność
Otwartość, lepsze zrozumienie siebie nawzajem, wspólne działanie, wzajemna pomoc, ale i świadomość własnych walorów i deficytów powodują, że zespół pracuje efektywniej.
Korzyści dla mentora:
- zdobycie nowych umiejętności od mentee
- zwiększenie pewności siebie i wiary we własne kompetencje
- uzyskanie informacji o sobie w innym kontekście
- możliwość spojrzenia w inny sposób na strukturę firmy
- możliwość cyzelowania umiejętności przekazywania wiedzy, co może być dobrym wstępem do awansu i uzyskania menadżerskiego stanowiska.
Korzyści dla mentee:
- zdobycie wiedzy nt. jakości wykonywania swoich obowiązków
- rozwój kompetencji
- wyższy poziom satysfakcji w pracy
- możliwość zbudowania pozytywnych relacji ze współpracownikami
- zrozumienie swojej roli w firmie.
Jak menadżer może rozwijać peer mentoring w swoim zespole?
Jeżeli menadżer chce w swoim zespole wprowadzić program peer mentoringu, musi przekonać do niego podwładnych i zarząd firmy. Dlatego powinien wykonać następujące działania.
Określenie wytycznych
Ważne jest, żeby program peer mentoringu skorelował w sobie ogólne cele przedsiębiorstwa i jednocześnie potrzeby rozwojowe pracowników. Te ostatnie można poznać np. za pomocą ankiety.
Kiedy menadżer będzie miał takie informacji z obu stron, powinien stworzyć odpowiednie wytyczne dla programu peer mentoringu, które będą zawierać m.in.:
- najlepsze praktyki rozwojowe
- kierunki, w którym powinni rozwijać się pracownicy
- ustalone korzyści, które ma przynieść peer mentoring
- czas, w ramach którego ma przebiegać program.
Odpowiednie warunki
Warto, żeby menadżer stworzył odpowiednie warunki w firmie do takiej współpracy. Pracownicy sami powinni mieć wybór od kogo i czego będą się uczyć, a także komu przekazywać wiedzę.
To oni również powinni wybrać czas, miejsce i narzędzia potrzebne do owocnego peer mentoringu. To również wymaga stworzenia atmosfery zaufania i swobody niezbędnej do peer mentoringu.
Poleganie na feedbacku
Warto, po jakimś czasie od funkcjonowania programu peer mentoringu, wysłuchać opinii na jego temat od pracowników. Czy ich zdaniem działa dobrze? Czy wymaga poprawek, a jeśli tak, to w jakich aspektach?
Warto wykorzystać ich sugestie, żeby usprawnić program. To jednocześnie przysłuży się programowi, podniesie samoocenę pracowników i jeszcze bardziej zaangażuje ich w praktykę peer mentoringu.
Podsumowanie
Peer mentoring to z pewnością narzędzie, które może przynieść wiele korzyści - indywidualny rozwój pracowników i zwiększenie efektywności pracy całego działu. Jednak, żeby peer mentoring był skuteczny potrzeba atmosfery zaufania i otwartości. Zarówno między pracownikami, jak i na linii przełożony-podwładny.
Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!