PRZYWÓDZTWO TRANSFORMACYJNE – MODEL ŚCIEŻKI DO CELU

PRZYWÓDZTWO TRANSFORMACYJNE
MODEL ŚCIEŻKI DO CELU
Model ścieżki do celu autorstwa R House’a i M. Evansa zakłada, że zadaniem lidera jest wspieranie lidera w osiąganiu ich celów oraz dbanie o to, by cele indywidualne i pracowników były zgodne z celami całej grupy lub organizacji.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.
Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.
Przywódca powinien więc pomagać pracownikom odnaleźć ścieżkę prowadzącą do realizacji ich celów i usuwać znajdujące się na niej przeszkody.
W modelu tym wyróżniono 4 rodzaje zachowań przywódczych:
- Zachowania wspierające – wrażliwość na potrzeby pracowników i ich dobrobyt oraz rozwijanie przyjaznego klimatu społecznego w grupie.
- Zachowania nakazowe – określanie, co pracownicy mają robić, zawierające szczegółowe instrukcje ustalające standardy efektywności,
- Zachowania partycypacyjne – konsultowanie decyzji, zasięganie opinii, współuczestnictwo w rozstrzyganiu różnych kwestii
- Zachowania zorientowane na osiągniecia – ustalanie ambitnych celów, ustawiczne doskonalenie efektywności pracy oraz wyrażanie wiary w możliwości pracowników.
Model ścieżki do celu jest modelem sytuacyjnym, który jest bardzo dobrze obrazuje rolę narzędzi transakcyjnych w codziennym funkcjonowaniu lidera transformacyjnego.
Wywieranie wpływu w modelu ścieżki do celu:

Liderowi, aby być źródłem satysfakcji, pomagają następujące zachowania motywujące:
- podwładni potrzebują satysfakcji z efektywności
- zapewnia szkolenia, nagradza, nadzoruje oraz wspiera swoich podwładnych
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.
Zobacz nasze szkolenia menadżerskie:
Model ten również bierze pod uwagę inne dwie grupy czynników sytuacyjnych, które mają wpływ na skuteczność konkretnych zachowań liderów:
- czynniki otoczenia – czynniki, na które podwładni nie mają wpływu: typ zadań czy grupa współpracowników
- cechy podwładnych – „personalne charakterystyki podwładnych”- np.: doświadczenie, postrzeganie swoich możliwości
Lider Transformacyjny - przywództwo przyszłości
To menedżer kształtuje relacje między pracownikiem a zespołem i organizacją. Jeśli koncentruje się wyłącznie na wyniku relacja jest transakcyjna. Podstawą relacji transformacyjnej jest nadawanie sensu…Menedżer architektem zaangażowania. Recognition i motywowanie 3.0
Kluczem do skutecznego przywództwa jest wpływ, a nie władza. Podnoszenie zaangażowania pracowników to kluczowa funkcja menedżerska. Zaangażowany pracownik w pełni korzysta ze swoich talentów, jest…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej