Konflikty w zespole obniżają efektywność zespołu i pracowników

Menedżerowie nie radzą sobie z konfliktami wśród pracowników. Zespół, zamiast zajmować się pracą, skupia się na wewnętrznych rozgrywkach personalnych, plotkowaniu i budowaniu klik.

Gamma - Konflikty w zespole obniżają efektywność zespołu i pracowników

Opis problemu:

Menedżerowie nie radzą sobie z konfliktami wśród pracowników. Zespół, zamiast zajmować się pracą, skupia się na wewnętrznych rozgrywkach personalnych, plotkowaniu i budowaniu klik. Spotkania kończą się kłótniami, nie są wypracowane żadne skuteczne rozwiązania. Zdarza się również, że na poziomie deklaratywnym wszyscy akceptują ustalenia poczynione w ramach zebrania, a potem działają zupełnie inaczej. Pracownicy rozgrywają między sobą gry na poziomie emocjonalnym i próbują wciągnąć w nie przełożonego. Menedżer nie może realizować swoich zadań zajmując się próbami zapobiegania spięciom i łagodzeniem konfliktów, których przyczyny już nikt nawet nie pamięta. Pracownicy nie odzywają się do siebie godzinami i deklarują, że „nic się nie dzieje”. Bezradna kadra zarządzająca udaje, że nie widzi ukrytego konfliktu. Pracownicy wzajemnie utrudniają sobie pracę i nie realizują wspólnych celów. Efektywność zespołu jest coraz niższa, a organizacja odnotowuje spadek wskaźników biznesowych.

Jak radzić sobie z konfliktami? Zobacz nasze szkolenie dla kierowników. Dlaczego warto u nas zamówić szkolenie? W rankingu Gazety Finansowej – „Najlepsze Firmy Szkoleniowe” zajeliśmy pierwsze miejsce. Warto zaufać naszemu doświadczeniu


Najczęstsze przyczyny problemu:

Głównym problemem jest zwykle brak świadomości u menedżerów i pracowników, jakie skutki niesie za sobą długotrwały konflikt. Pracownicy nastawieni na wygraną i udowodnienie swoich racji, nie widzą wspólnych celów oraz jak ważna jest efektywna współpraca. Menedżerowie najczęściej zmęczeni długotrwałym konfliktem przestają interesować się bieżącymi sprawami zespołu.
Do najczęstszych problemów zarówno u menedżerów, jak i członków ich zespołów należy brak znajomości mechanizmów powstawania konfliktu i ich konsekwencji. Wiąże się z tym również nieumiejętne zarządzanie emocjami i sytuacją konfliktową. Nie wiedzą jakich technik należy używać w celu rozwiązywania konfliktów, a także jakie metody wykorzystywać, aby zapobiegać sporom. Przyczyną problemów jest też często brak umiejętności organizowania czasu pracy i stosowania i zły podział kompetencji w zespole przez menedżera.

Rozwiązanie – proces:

Diagnoza przyczyn występowania konfliktów w zespole.

Sposób diagnozy jest zależny od wielkości zaobserwowanego problemu oraz specyfiki funkcjonowania organizacji. Badanie może dotyczyć poszczególnych jednostek (np.: anonimowa ankieta wśród pracowników działu, w którym występuje problem z długotrwałymi konfliktami) lub być kompleksowym audytem organizacyjnym (np.: analiza sytuacji organizacji i jej strategii, struktury, procesów oraz podziału kompetencji, a także badanie opinii pracowniczej).

Stworzenie lub dostosowanie narzędzi pozwalających na dokonanie pogłębionej diagnozy sytuacji.

Np.:

  • Wywiad Kompetencyjny
    Wywiad kompetencyjny jest narzędziem diagnozującym poziom kompetencji w danym zakresie (np. zarządzanie konfliktem). Na podstawie opisów doświadczeń zebranych przez konsultanta Gammy w ustrukturyzowany sposób pozwala przewidywać, jak menedżer lub pracownik będzie zachowywał się w określonych sytuacjach związanych z konfliktem i podjąć odpowiednie działania wzmacniające lub korygujące te zachowania.
  • Mapa Sukcesu
    Jest to autorskie narzędzie diagnostyczne Gammy, będące połączeniem zajęć warsztatowych z formułą panelu fokusowego. Pozwala ono na zdefiniowanie czynników wpływających na powstawanie barier organizacyjnych oraz działań, które muszą zostać podjęte w organizacji, aby umożliwić jej pracownikom odniesienie sukcesu w obszarze, którego dotyczą warsztaty. Dodatkowo, narzędzie realizuje cele employer brandingu w firmie.

Dobór najefektywniejszych działań zaradczych umożliwiających pracownikom szybkie radzenie sobie w sytuacjach stresu, a także wprowadzenie profilaktyki walki ze stresem.

Rozwiązania proponowane przez Gammę są „szyte na miarę” w oparciu o etapy diagnozy. Nasi konsultanci i trenerzy zawsze biorą pod uwagę specyficzną sytuację oraz charakterystykę organizacji.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Sprawdź naszą ofertę. Najpopularniejsze szkolenia sprzedażowe online:

Przykładowe działania zaradcze w tym obszarze:

Szkolenia dla kadry menedżerskiej:

Celem szkolenia jest skuteczne przeciwdziałanie i zarządzanie konfliktem w zespole z perspektywy przełożonego. Szkolenie pomaga zrozumieć uczestnikowi jak przebiega sam proces, dzięki czemu staje się on podmiotem (świadomym), a nie przedmiotem (nieświadomym) konfliktu. Menedżerowie przećwiczą również techniki rozwiązywania konfliktów na linii pracownik – pracownik i zostaną wyposażeni w praktyczne narzędzia, które ułatwią przeciwdziałanie sytuacją spornym lub/i będą pomocne w ich rozwiązaniu na poziomie integratywnym (realizacja interesów wszystkich stron sporu).

Szkolenia dla pracowników:

Celem szkolenia jest zbudowanie u uczestników postawy asertywnej, jak również rozwój umiejętności radzenia sobie w sytuacjach konfliktowych. Podczas szkolenia pracownicy poznają praktyczne techniki zapobiegania sytuacjom spornym. Będą mogli w sposób celowy i świadomy zarządzać konfliktem na poziomie osobistym oraz ułatwić zrozumienie sytuacji osobom, które nie będą posiadały wiedzy wyniesionej z tego szkolenia. Warsztat wzmocni chęć współpracy w zespole i realizację wspólnych celów organizacyjnych.

Kampania ogólnofirmowa z zakresu asertywności i przeciwdziałaniu konfliktom:

Nasi konsultanci przygotowują we współpracy z działem HR koncepcję ogólnofirmowej kampanii z zakresu asertywności i przeciwdziałaniu konfliktom. Działania te mają na celu uświadomienie menedżerom i ich podwładnym, jak ważne jest zapobieganie powstawaniu sytuacji spornych i jasna, asertywna komunikacja oraz stawianie granic. Kampania wzmacnia również nastawienie na realizację wspólnych celów zespołowych i organizacyjnych.

Coaching zespołowy z zakresu zarządzania konfliktem:

Coaching zespołowy to działanie rozwojowe, które ma za zadanie wydobyć ukryty w zespole potencjał i ukierunkować go na ustalone cele związane z efektywną realizacją zmian. Najczęściej działanie to stosuje się w przypadku problemów z powstałą już sytuacją konfliktową. Doświadczony i certyfikowany coach pomaga zespołowi w nazwaniu trudności i ograniczeń związanych z powstawaniem sporów, a następnie w odnalezieniu sposobów na ich rozwiązanie. Efektem coachingu zespołowego powinno być również stworzenie takich warunków, aby zespół był w stanie samodzielnie poszukiwać satysfakcjonujących rozwiązań.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Sprawdź naszą ofertę. Najpopularniejsze szkolenia handlowe online!

Wprowadzenie aspektu/ wskaźnika oceny okresowej menedżerów „zapobieganie i rozwiązywanie konfliktów”:

Uzupełnienie przez konsultantów Gammy oceny okresowej w organizacji o aspekt/ wskaźniki związane z przeciwdziałaniem sytuacjom konfliktowym w zespole. Takie rozwiązanie pozwala wprost egzekwować od menedżerów każdego szczebla zachowania wspierające asertywną komunikację wśród pracowników i umiejętności rozwiązywania sporów.

https://www.projektgamma.pl//wp-content/uploads/images/wyzwania/infografika//wyzwania5.jpg

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Lean management to fascynująca koncepcja zarządzania, która zdobyła popularność dzięki swojej zdolności do eliminowania marnotrawstwa i maksymalizowania wartości dostarczanej klientowi. Wywodząca się z Systemu Produkcyjnego Toyoty (TPS), ta filozofia skupia się na optymalizacji procesów.
Zarządzanie zasobami ludzkimi wymaga rozwiązań, które łączą elastyczność z efektywnością. Nowoczesne narzędzia HR, takie jak systemy ATS (Applicant Tracking System), wspierają zarówno procesy rekrutacyjne, jak i rozwój pracowników. ATS automatyzuje selekcję kandydatów oraz zarządzanie danymi, co nie tylko oszczędza czas, ale także znacząco zwiększa efektywność działań.
Docenianie pracownika to nie tylko miły gest. To kluczowy element, który może przesądzić o sukcesie całej firmy. W dzisiejszym świecie biznesu, gdzie walka o talenty staje się coraz bardziej zacięta, umiejętność wyrażania uznania jest prawdziwym skarbem. To narzędzie, które nie tylko buduje lojalność, ale także wzmacnia motywację wśród pracowników.
Klientocentryczność to strategia, która stawia klienta w centrum wszystkich działań firmy. Wyobraź sobie firmę jako orkiestrę, gdzie każdy instrument ma swoją rolę, ale to klient jest dyrygentem, nadającym rytm i kierunek. W praktyce oznacza to, że każda decyzja i każdy proces są projektowane z myślą o dostarczaniu jak najlepszych doświadczeń klientom.
Wejście na ścieżkę menedżerską to moment pełen wyzwań. Nowe obowiązki, większa odpowiedzialność – to wszystko może przytłaczać. Dla wielu osób nowa rola wymaga nie tylko technicznych umiejętności, ale także rozwiniętych zdolności interpersonalnych i strategicznego myślenia. Niestety, łatwo o błędy, które mogą negatywnie wpłynąć na efektywność pracy i relacje z zespołem.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza