Psychologowie społeczni wyróżnili trzy strefy mentalne, między którymi przemieszcza się człowiek w trakcie swojego życia. Są to strefy: komfortu, rozwoju i paniki. W której strefie najlepiej przebywać, kiedy wykonuje się zawodowe obowiązki?
Brzytwa Ockhama to teoria filozoficzna, której autorem jest franciszkanin z XIV wieku – William Ockham. Ceniący prostotę i skromność teolog bardzo niechętnie patrzył na dominujące w ówczesnym życiu intelektualnym rozbudowane, obejmujące wiele dziedzin życia systemy filozofii chrześcijańskiej zwane scholastyką. Najsłynniejsza maksyma przypisywana Ockhamowi brzmi „Nie należy mnożyć bytów ponad potrzebę”.
I w swojej pracy filozoficznej nią się właśnie kierował. Upraszczał skomplikowane twierdzenia, dążył do klarownego przedstawienia problemów filozoficznych, usuwał ze swoich wywodów wszystko co zbędne. Ten sposób myślenia nazwano później zasadą ekonomii myślenia, a do historii przeszedł jako „brzytwa Ockhama”.
„Bytów nie mnożyć, fikcyj nie tworzyć, tłumaczyć fakty jak najprościej.”
Wiliam Ockham
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zapraszamy do udziału w szkoleniu z komunikacji. Dzięki temu szkoleniu rozwiniesz m.in.: umiejętność wyrażania swoich myśli w sposób prosty i precyzyjny, umiejętność aktywnego słuchana, umiejętność przyjmowania i udzielania informacji zwrotnej.
Zgodnie z tą teorią, nie należy wprowadzać nowych pojęć i założeń, jeśli nie ma ku temu mocnych podstaw, a najprostsze rozwiązania, przyjmujące najmniejszą liczbę założeń, są najlepsze.
Działać zgodnie z zasadą brzytwy Ockhama oznacza podążać najprostszą metodą rozumowania. Zasadę ekonomii myślenia stosuje się nie tylko w dysputach filozoficznych, ale również np. w medycynie, naukach ścisłych czy psychologii. Również w obszarze zawodowym brzytwa Ockhama znajduje zastosowanie.
„Nie warto czynić przy pomocy wielu tego, co daje się zrobić przy pomocy mniejszej ilości”
William Ockham
Jak w praktyce stosować zasadę brzytwy Ockhama?
Upraszczać procedury Należy przejrzeć procedury stosowane w firmie i zastanowić się, czy nie są nadmiernie skomplikowane i rozciągnięte w czasie. Jeśli tak się dzieje, to trzeba upraszczać, upraszczać i jeszcze raz upraszczać.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.
Przykład W wielu firmach procedura rekrutacyjna jest niezwykle rozbudowana. Umiejętności kandydata prześwietlane są pod każdym możliwym kątem. Przyszły pracownik musi odbyć wiele spotkań, zaliczyć po drodze kilka testów kompetencyjnych, a i tak często, po kolejnej rundzie rekrutacyjnej usłyszy: „odezwiemy się do pana wkrótce”. Cierpią na tym obie strony. Kandydat – bo żyje w niepewności, nie wiedząc czy dostanie pracę, ale również firma, bo przedłużający się wakat powoduje zakłócenie pracy działu i spadek efektywności. Tymczasem większość oferowanych na rynku pracy stanowisk nie wymaga aż tak wnikliwej analizy kandydata.
Stawiać na funkcjonalność Najważniejsza jest funkcjonalność. W każdym aspekcie pracy firmy.
Przykład Duża część firm stara się swoje flagowe produkty maksymalnie uatrakcyjnić. Wspaniały, design pełen jest dodatkowych ozdobników. Bywa tak, że główna funkcja ginie pod natłokiem dodatków. Jednak zazwyczaj mniej znaczy lepiej. Ważna jest funkcjonalność produktu. W końcu klient kupuje go, dla określonych funkcji. Wystarczy spojrzeć na design produktów czołowych firm z branży elektroniki użytkowej czy estetykę stosowaną przez gigantów świata internetowego, by zobaczyć znakomite efekty stosowania zasady brzytwy Ockhama.
Zidentyfikować potrzeby Warto poznać potrzeby rynku. I do nich dopasować oferowany produkt. To znacznie zawęzi i uprości pracę wielu działów w firmie.
Przykład Handlowcy w rozmowie z klientem bardzo szczegółowo opowiadają o oferowanym produkcie. Chcąc przedstawić produkt w jak najlepszym świetle zasypują klienta masą detali i informacji, których on i tak nie zapamięta. A tymczasem wystarczy posłuchać, czego tak naprawdę potrzebuje klient. Czego oczekuje od produktu. I na tym oprzeć handlowy przekaz.
Nie ulepszać bez końca Lepsze jest wrogiem dobrego. Pewne sprawy, zadania czy produkty na pewnym etapie prac są już po prostu dobre. I wystarczy.
Przykład Dział marketingu przygotował ulotkę produktu X. W zgodnej opinii większości pracowników działu hasło reklamowe jest zwięzłe i chwytliwe, opisy klarowne, a zdjęcia produktu dobrej jakości i przyciągające uwagę. Jednak ktoś zwraca uwagę - zdjęcia można byłoby wybrać inne, może jeszcze bardziej efektowne. Być może hasło też mogłoby być lepsze, jeszcze bardziej chwytliwe. Tego typu myślenie prowadzi tylko do niekończących się ulepszeń. Do wiecznych dyskusji. A ulotka ciągle nie może trafić do drukarni. Aż się prosi o złapanie brzytwy Ockhama! Jeżeli projekt spełnia swoje zadanie, nie warto go na siłę ulepszać.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.
Pamiętać o zdaniu „zbyt wiele nut, panie Mozart” Takie zdanie wypowiedział cesarz Józef II krytykując "Wesele Figara" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Warto o tym pamiętać budując jakikolwiek przekaz. Newslettery, prezentacje, webinary, komunikaty marketingowe – wszystkie te narzędzia firmowej komunikacji powinny cechować się jasnością myśli, oszczędnością słów i klarownością przesłania. Tego typu informacja z pewnością lepiej jest przyswajana przez odbiorców – pracowników i klientów.
„Na próżno się staje przez większą ilość to, co może stać się przez mniejszą.”
William Ockham
Jak korzystać z brzytwy Ockhama i się nie pokaleczyć?
Jak zarządzając projektem i chcąc robić to zgodnie z zasadą ekonomii myślenia należy postępować? Oto kilka wytycznych.
Skromność Przy pracy nad projektem należy skupić się na meritum. Jaki cel został postawiony? Czemu ma to służyć w praktyce? To najważniejsze pytania. Odpowiedzi na nie okroją, niczym cebulę, projekt ze zbędnych detali i nieprzydatnych niuansów. Warto być skromnym. Nie można w jednym projekcie zawrzeć remedium na wszystkie bolączki, które trapią firmę. Ma on działać punktowo. Usprawniać jedną, konkretną rzecz.
Zasada małych kroków Główne zadanie warto podzielić na mniejsze, łatwiejsze do realizacji elementy. Często zdarza się, że nawet najbardziej ambitni pracownicy załamują ręce i ogarnia ich rezygnacja na myśl o ogromie zleconej pracy. Dlatego warto ją podzielić na mniejsze części. Skupić się tylko na jednym fragmencie, wykonać go i następnie przejść do kolejnego.
Prostota i funkcjonalność Zawsze warto o nich pamiętać stosując zasadę brzytwy Ockhama w zarządzaniu projektem. Nie ma sensu silić się na nie wiadomo jak wyrafinowane rozwiązania. I tak na końcu najważniejsza jest wygoda użytkowania i prosta instrukcja obsługi.
„Kiedy ma być zweryfikowane zdanie o rzeczach i dwie rzeczy wystarczą dla jego prawdziwo-ści, to nie trzeba zakładać trzeciej.”
William Ockham
Jakie efekty może przynieść zasada brzytwy Ockhama?
Więcej problemów rozwiązanych w krótszym czasie Dążenie do prostoty, stosowanie najprostszych rozwiązań czy ucinanie zbędnych dywagacji nad problem przynosi oszczędność czasu i maksymalizację efektów. Tak działa w zarządzaniu zasada brzytwy Ockhama – zdefiniowanie problemu i znalezienie najprostszego rozwiązania. Dość jałowych dywagacji i oglądania spraw ze wszystkich stron po kilka razy.
Odzyskanie sterowności Rozwiązania wprowadzane w zgodzie z zasadą brzytwy Ockhama charakteryzują się dużą dynamiką. Dzięki temu firma odzyskuje sterowność i moc decyzyjną.
Wizerunek Szybko podejmowane decyzje budują wizerunek firmy jako prężnego przedsiębiorstwa z jasnym przekazem i konkretnym celem. To oczywiście jest znakomicie odbierane przez klientów, jak i partnerów biznesowych. Jednak również pracownicy reagują na to pozytywnie. Zdecydowanie lepiej i chętniej odbierany jest pracodawca, który „nie leje wody” i nie mydli oczu, ale taki, który jasno wyznacza cele i określa prawa i obowiązki panujące w firmie.
Podsumowanie
Zasadzie brzytwy Ockhama przyświeca podstawowa myśl: w prostocie siła. Współczesne firmy często funkcjonują w oparciu o mnogość bardzo skomplikowanych procedur. Tak skomplikowanych, że gubią się w nich sami pracownicy. Tym bardziej warto, tam gdzie to możliwe, stosować się do zaleceń XIV- wiecznego franciszkanina.
Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u? Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!
Komunikacja to kompetencja fundamentalna – leży u podstaw większości czynności wykonywanych przez menedżerów, specjalistów i sprzedawców. Szkolenie z komunikacji to zestaw praktycznych, skutecznych narzędzi, które łatwo wdrożyć do swojej pracy. Serdecznie zapraszamy na trening komunikacji interpersonalnej!
Czy kiedykolwiek zadawałeś sobie pytanie, czy Twoja skuteczność w biznesie ma jakikolwiek związek z Twoją asertywnością i umiejętnością komunikacji z innymi? Czy naprawdę uważasz, że asertywność polega na tym, że potrafisz powiedzieć twardo NIE!? Zapisz się na szkolenie komunikacja wewnętrzna Tomasza Piotra Sidewicza i odkryj w czym tkwi sekret sukcesu.
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Budowanie zaufania w zespole to proces, który wymaga czasu, zaangażowania i regularnych działań. To nie jest coś, co dzieje się z dnia na dzień. Zaufanie w zespole tworzy przestrzeń, w której ludzie czują się swobodnie i bezpiecznie, co sprzyja lepszej współpracy i wyższej efektywności.
Zaufanie to nie tylko relacja – to niewidzialny klej, który łączy członków zespołu, umożliwiając im wspólne realizowanie nawet najbardziej ambitnych celów. Bez zaufania nawet najlepiej wykwalifikowane grupy mogą napotykać bariery, które skutecznie hamują ich działania.
Zdrowe relacje to coś znacznie więcej niż tylko przyjemny dodatek. To fundament szczęśliwego życia. Relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i wsparciu mogą stać się kluczem do harmonii – zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.
W świecie biznesu kultura organizacyjna to znacznie więcej niż modne hasło. Jest to fundament, na którym opiera się sukces każdej firmy. Wpływa na zaangażowanie zespołu, satysfakcję z pracy oraz ogólną efektywność. Świadome jej kształtowanie może stać się kluczem do trwałego rozwoju i przewagi konkurencyjnej. Czy to proste? Nie do końca.
Jest to to kluczowy wskaźnik lojalności klientów, który pozwala lepiej zrozumieć, jak Twoja firma, produkt czy usługa są postrzegane przez klientów. Mierzy on prawdopodobieństwo, z jakim klienci polecą Twoją markę innym. To czyni go niezastąpionym narzędziem w zarządzaniu doświadczeniami klientów. Wynik NPS może wynosić od -100 do +100. Im wyższy wynik, tym lepiej – oznacza to większą lojalność klientów.