Wellbeing - jak uszczęśliwić pracowników?
W ciągu ostatnich kilku lat świadomość przedsiębiorców, menedżerów i kierowników na temat zarządzania ludźmi uległa znacznej zmianie. Coraz częściej dobro pracownika jest dla nas nadrzędną wartością, coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, że szczęśliwy zespół pracuje lepiej, skuteczniej i wydajniej. Na świecie zrobiło się głośno o tak zwanym "wellbeing" - czym on jest i jak go wprowadzić w przedsiębiorstwie?
Wellbeing - co to takiego?
Wellbeing to najprościej mówiąc "psychiczny dobrostan". Na ten stan składa się jednak wiele czynników, które mogą się zmieniać w zależności od indywidualnych potrzeb i predyspozycji pracowników. Do głównych czynników "dobrostanu" zaliczyć możemy:
- poczucie odpowiedzialności i współodpowiedzialności, możliwość wpływu na przedsiębiorstwo,
- wykonywanie zadań odpowiadających pasjom, hobby i predyspozycjom pracowników,
- poczucie bezpieczeństwa i stabilności,
- pozytywna atmosfera w pracy, odpowiednie kontakty z przełożonymi,
- więzi i relacje wypracowywane w obrębie pracy,
- możliwość rozwoju osobistego i zawodowego.
Wellbeing to również odpowiednia relacja między życiem osobistym i zawodowym, czyli najprościej mówiąc poszanowanie pracodawcy czasu wolnego i konieczności odpoczynku przez pracownika.
Jakie są korzyści prowadzenia polityki "dobrostanu"?
Główną korzyścią z prowadzenia działań, które mają na celu uszczęśliwianie pracownika jest nawiązanie stałej, odpowiedzialnej współpracy, z której zadowolone będą dwie strony. Doceniony pracownik działa sprawniej, skuteczniej i efektywniej, jest bardziej skłonny do poświęceń dla przedsiębiorstwa, chętniej angażuje się w dodatkowe projekty. To także sposób na wprowadzanie miłej, życzliwej atmosfery w obrębie całej firmy.
Wellbeing jest także sposobem na prowadzenie polityki kadrowej: przedsiębiorstwo dbające o swoich pracowników może liczyć na pozyskiwanie najlepszych fachowców z danej branży. Utrzymanie dobrostanu psychicznego wśród pracowników jest także częścią społecznej odpowiedzialności biznesu: zbiorem moralnych i etycznych zasad, którymi coraz częściej kierują się nowatorskie i innowacyjne przedsiębiorstwa.
Wellbeing w praktyce
Prowadzenie polityki kadrowej w stylu "wellbeing" musi być wykonywane kompleksowo i od podstaw. Należy do nich zapewnienie bezpieczeństwa finansowego, stabilizacji i możliwości rozwoju pracowników. Coraz częściej przedsiębiorstwa wprowadzają dodatkowe akcje i przedsięwzięcia, które mają na celu uszczęśliwienie pracowników. Do takich działań mogą należeć:
- wydarzenia rodzinne, które łączą życie osobiste i zawodowe pracowników,
- bogaty system socjalny i benefitowy dla pracowników,
- prowadzenie regularnych konkursów, wydarzeń i gier dla zainteresowanych,
- angażowanie pracowników w dodatkowe projekty,
- pozwolenie pracownikom poczucia wpływu na firmę: możliwość wypowiedzenia własnego zdania i dzielenia się pomysłami,
- wprowadzanie dodatkowych udogodnień na terenie przedsiębiorstwa, takich jak kącik zabaw dla dzieci, bistro, siłownia.
Wellbeing - jak zacząć?
Choć wellbeing wydaje się łatwy do prowadzenia, w rzeczywistości opracowanie systemu, który będzie przynosił korzyści dla obu stron może być wyjątkowo trudny. Z pomocą przychodzą nam kursy i szkolenia, które organizowane są dla przedsiębiorców i menedżerów. Znajdziemy wiele szkoleń otwartych, które prowadzone są przez wykwalifikowane i doświadczone firmy szkoleniowe, co gwarantuje nam pewność inwestycji.
Kursy tego typu dedykowane są zarówno osobom dopiero rozpoczynającym swoją działalność gospodarczą, przedstawicielom ogromnych koncernów, jak i kierownikom oraz menedżerom kierującymi różnymi zespołami.
Musimy jednak pamiętać, że nie wystarczy wdrożenie kilku udogodnień dla pracowników: wellbeing to rodzaj filozofii przedsiębiorstwa, która powinna działać na wszystkich płaszczyznach działalności firmy, kompleksowo pomagać pracownikom i sprawiać, że będą oni szczęśliwsi, bardziej wydajni i efektywni przez cały okres zatrudnienia w naszym przedsiębiorstwie.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.
Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.
Sprawdź nasze kursy i szkolenia online: