Zarządzanie Energią Osobistą Pracowników – luksus czy konieczność?

W ciągu całego życia biznesowego różnych organizacji można z ciekawością przyglądać się  wewnętrznym dynamikom w nich zachodzącym. Zwłaszcza jednej, która w istocie decyduje o całej reszcie i ma bezpośrednie przełożenie na wyniki firmy wyrażone w liczbach – poziomowi energii życiowej pracowników.

Gamma - Zarządzanie Energią Osobistą Pracowników - luksus czy konieczność?

 

Zarządzanie Energią Osobistą Pracowników - luksus czy konieczność?

 

Power w organizacji

W ciągu całego życia biznesowego różnych organizacji można z ciekawością przyglądać się  wewnętrznym dynamikom w nich zachodzącym. Zwłaszcza jednej, która w istocie decyduje o całej reszcie i ma bezpośrednie przełożenie na wyniki firmy wyrażone w liczbach – poziomowi energii życiowej pracowników. Z tej perspektywy można zadać pytanie jaki „power” ma organizacja?

Bo od poziomu „poweru” zależy na ile będzie zdolna kreować nowe skuteczne strategie, zdobywać nowe rynki, nowych klientów i przekraczać kolejne założenia w cierpliwych tabelkach Excela. Od razu na myśl przychodzą dwa kluczowe pytania, które powinien zadać sobie Prezes każdej organizacji. Pytanie pierwsze: jaki jest mój poziom energii osobistej? Czyli jako lider jak wpływam na ludzi i jaką energią ich „zarażam”?

A zaraz za tym jaki jest poziom energii życiowej wszystkich moich pracowników? Ktoś zapyta po co zajmować się w organizacji takimi zagadnieniami? Czy adresowanie tego typu zagadnień do firmy jest zasadnym pomysłem? Odpowiedzmy sobie na pytanie ile współczesny człowiek spędza czasu w pracy 8, 10, 12, 16 godzin na dobę? W tym miejscu zakreśl swój wynik! Współcześnie firma staje się naszym drugim domem i chcemy żeby to było miejsce – great place to work and to live. 

Jest takie powiedzeniem w biznesie: „Kto ma ludzi, ten ma przewagę” – proponujemy jego lekką modyfikację na: „Kto ma zdrowych ludzi pełnych energii życiowej, ten ma dopiero przewagę na rynku”.  Zapraszamy do zgłębiania nieprawdopodobnie ciekawych tajników zarządzania energią życiową i biznesową z Callihraphy Health System. Zapraszamy też do kreowania miejsca pracy w nowy wielowymiarowy sposób - tworzenia wellbeing place to work czyli miejsca koegzystencji pracownik – pracodawca.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Na szkoleniu  work-life balance dowiesz się jakie są zasady równowagi pomiędzy życiem zawodowym i osobistym. Poznaj dekalog szczęśliwego człowieka. Zarządź swoimi emocjami, uwagą i czasem. Szkolenia powiązane z tym tematem: talenty Gallupa, efektywne zarządzanie czasem.

Bo wiemy już dość powszechnie, że organizacja to system i taki jest poziom energii w całej organizacji, jaki jest poziom energii każdego pracującego w niej pracownika. Z tego właśnie powodu na poziomie biznesowym bardzo bliski jest nam rozwój strategii well – being (rozwój dobrostanu) w organizacjach, a na poziomie życiowym zawsze ciekawiło nas, co decyduje o tym, że niektórzy ludzie żyją w dobrym zdrowiu, kondycji, jasności umysłu, nienagannej sprawności fizycznej, którą mogą cieszyć się do późnych jesiennych dni swojego życia, a inni nie.

Zacznijmy od tego, że wszystko, co dobre, wymaga zdobycia odpowiedniej wiedzy, a następnie wykorzystywania jej w praktyce oraz wytrwałości w stosowaniu. W tej pigułce wiedzy bardzo chętnie podzielimy się z Państwem naszymi doświadczeniami w tym obszarze.

A mając ich wiele wybieramy to co jest najlepsze i przynosi zdumiewające spektakularne rezultaty czyli praca zgodnie z chińskim systemem przedłużającym życie - Calligraphy Health System, którego codzienna 0,5 godzinna praktyka jest gwarancją życia pełną mocą energii!

Miejsce, do którego „chce się wracać”

W dzisiejszym zmiennym, szybkim, nieprzewidywalnym i wielozadaniowym świecie gdzie w pracy spędzamy niemało godzin koniecznością dla organizacji staje się wzięcie odpowiedzialności za wykreowanie takiego miejsca pracy, do którego „chce się wracać”.

Miejsca gdzie pracownicy czują się dobrze, mogą się rozwijać i spełniać. Bo tylko takie miejsce zapewni organizacji przewagę na rynku, jednakże dzisiaj już wiemy, że kreowanie takiego miejsca przekracza zwykłe „zaangażowanie”.

Co zatem jest dla pracowników ważne?

Jakie elementy w pracy najbardziej cenią? Instytut Gallupa razem z firmą Healthways opracował wskaźnik Well-Being Index i przeprowadził badania, które pozwoliły na wyłonienie pięciu kluczowych elementów wpływających na poziom zadowolenia z życia codziennego, w tym z pracy.

Są to:

  • Sens (Purpose) - czerpanie satysfakcji z tego, co się robi; poczucie wpływu i znaczenia swoich działań.
  • Relacje (Social) - dobra atmosfera w pracy, życzliwe, szczere i wspierające relacje z innymi ludźmi.
  • Finanse (Financial) - bezpieczeństwo, stabilizacja finansowa.
  • Społeczność (Community) - poczucie bycia częścią większej grupy, duma z pracy w danym miejscu.
  • Zdrowie fizyczne (Phisical) - dobre zdrowie, aktywność fizyczna.

Aż się prosi, by dodać do tego jeszcze zdrowie w wymiarze psychicznym i emocjonalnym.

Na szczęście coraz więcej firm dostrzega, że wydajny pracownik to pracownik zdrowy i wypoczęty. W Stanach Zjednoczonych firmy takie jak Google, Johnson & Johnson czy Patagonia już dawno postawiły znak równości między dobrostanem a wydajnością. Z kolei Google opracowało unikatowy program "Search inside Yourself", będący nowym modelem nauczania uważności (mindfulness) i inteligencji emocjonalnej.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przygotowując nasze szkolenia HR online nie przekładamy treści i procesu „jeden do jednego” ze szkoleń stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.

Zobacz więcej: szkolenia HR

Dla Chade -Meng Tana, autora programu i jednego z wewnętrznych trenerów mindfulness w firmie, to większa filozofia, za którą stoi zmiana w sposobie komunikacji pracowników, zarządzania menedżerów, tworzenia otwartej i "pokojowej" kultury organizacyjnej - zmiana, która przekłada się na całe życie. Spójrzmy co proponują pracodawcy w Polsce.

W ArcelorMittal Poland zapraszają pracowników do uczestnictwa w niestandardowych inicjatywach. Kalendarz pełen jest wydarzeń tematycznych, takich jak Learning Week, Tydzień Zdrowia, Dzień Bezpieczeństwa czy Dzień Równowagi: praca - życie osobiste. Interesujące są również działania General Electric Company Polska i Instytutu Lotnictwa.

Firmy oferują swoim pracownikom m.in. szkolenia z radzenia sobie ze stresem, elastyczny czas pracy,  możliwość spotkań z psychologiem czy udział w działaniach mających na celu promocję zdrowego stylu życia.

Dobro jest dobre dla biznesu

Czy warto zatem podjąć starania na rzecz wdrażania strategii wellbeing? Zdecydowanie tak, bo jak mówi Chade - Meng Tan, twórca programu mindfulness w Google, inżynier i "fajny gość" (Jolly Good Fellow - jak ma napisane na wizytówce) - dobro jest dobre dla biznesu (goodness is good for business). Pomagamy sobie, bo wiemy, że wszystkim wyjdzie to na zdrowie.

Potwierdzają to również badania Instytutu Gallupa. Pracownicy, którzy osiągają zadowolenie w pięciu obszarach wellbeing (sens, relacje, finanse, społeczność i zdrowie) o 43% chętniej pomagają innym, dwukrotnie częściej mówią, że łatwo przystosowują się do zmian, o 41% mniej opuszczają pracę z powodów zdrowotnych oraz są o 81% mniej są skłonni do poszukiwania innego miejsca pracy. W czasach rynku pracownika to ostatnie może stać się koronnym argumentem na tak!

Kurs na wellbeing

Skoro już wiemy, że warto obrać kurs na wellbeing, zróbmy to najlepiej z możliwych opcji.  Ludzie, po części sami instynktownie wiedzą jak to robić, ale tylko po części, bo nikt nigdy, w całym systemie edukacji nie uczył ich tego co jest kluczowe w życiu czyli jak zarządzać własną energią życiową. Może to zrobić właśnie pracodawca wprowadzając do swojej strategii wellbeingowej Calligrahpy Health System, którego podstawowym celem jest przedłużanie i zwiększenie jakości życia poprzez zwiększanie wewnętrznej energii Qi. Okazuje się, że  naszą energią życiową można zarządzać tak samo jak czasem, planami czy realizacją życiowych marzeń.

A system krok po kroku uczy nas takiego właśnie podejścia. Pierwsze skojarzenie z tym systemem, jakie przychodzi na myśl, to holistyka ponieważ  „patrzy” on na człowieka całościowo, uwzględniając  jego cztery obszarach:

  • ciała,
  • emocji,
  • umysłu,
  • duchowości.

Jednocześnie nie jest to żaden system religijny. Calligraphy Health System korzysta  z najlepszych z możliwych praktyk, które swoimi korzeniami sięgają 5000 lat tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie przez chińskie rody. Praktyki te dotyczą oddechu, odżywiania i płynnego, bezinwazyjnego ruchu, które przekładają się na zwiększenie energii życiowej.

Spotkanie z Mistrzem

System powstał  za sprawą pewnego człowieka, który zaraża swoją pasją, żywotnością, wigorem oraz pełnym zaangażowaniem w to co robi – Master Zen Hua Yang. Jego sprawność, zdrowie i chęć życia prowokują do zadania sobie pytania – jak on to robi?? Jak w dzisiejszych czasach stresu, zabiegania, niezdrowej diety i multitaskingu, on, niewielkiego wzrostu chińczyk, jest w tak dobrej kondycji pomimo swoich sześćdziesięciu lat?  

Master Yang uczy praktyki takich aspektów jak: zarządzania własną energią, serwisowania narządów wewnętrznych,  trój wymiarowego ruchu, integracji na poziomie ciała, umysłu i emocji. Ciekawa jest także sama historia życia Zen Hua, który jako 5 letni chłopiec został „wysłany” przez swoją rodzinę do Klasztoru Shaolin, żeby zgłębiać tajniki wschodnich sztuk walk.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Postaw na innowacje z naszymi ścieżkami rozwiązań związanymi ze szkoleniami dla IT, wyborem mocnych stron w organizacji czy specjalistycznymi rozwiązaniami dla zakładów produkcyjnych. Zobacz:

Dla  Europejczyków klasztor ten jest znany z filmów z Brucem Lee, a dla Mastera był on miejscem wieloletniej nauki praktyk, zasad i sposobów pracy z „energią Qi”.  W filozofii chińskiej jest to energia wszechświata, która przenika wszystkie istoty. Według wschodniego podejścia, ciało ludzkie posiada wyznaczone szlaki (meridiany), którymi krąży w nim „Qi”. Harmonijny, stały i łagodny przepływ „Qi” przez meridiany oznacza zdrowie - rozumiane w medycynie chińskiej szeroko jako: zdrowe ciało, jasność umysłu, bogactwo i powodzenie.

Natomiast symptomy choroby pojawiają się wtedy, gdy przepływ energii ustaje (co nie znaczy, że ubywa Qi, a jedynie, że nie uczestniczy ona w obiegu) lub jest zaburzony.

Master Yang jako jedyny w swojej rodzinie skierował wszystkie swoje wysiłki, żeby opracować system, który pozwoli przeciętnemu zjadaczowi chleba, za pomocą ćwiczeń pracy z ciałem, umysłem i emocjami nauczyć sią zarządzać swoją energią życiową „Q” i dzięki temu żyć w zdrowiu. Po wielu latach pracy i dopracowywania najmniejszych szczegółów powstał Calligraphy Health System.

Czy to w podejściu indywidualnym czy grupowym uczy ludzi jak kontrolować narządy wewnętrzne, aby żyć w zdrowiu i pełnej energii. Nazwa Calligraphy nie jest przypadkowa, każdy ruch ciała w tym podejściu jest jak płynny, pewny i subtelny niczym ruch pędzla w sztuce kaligrafii. Można powiedzieć, że Calligraphy Health System łączy w sobie elementy: Qi-Gong, Tai-Chi, Indian Joga i system Shaolin.

To praktyka, która działa niezwykle szybko i skutecznie:  

  • usprawnia organy; przywraca właściwą cyrkulację krwi i limfy
  • reguluje oddech
  • reguluje układ trawienno-wydalniczy
  • reguluje układ hormonalny
  • oczyszcza i dotlenia komórki
  • usprawnia pracę stawów, mięśni, ścięgien
  • pozwala odzyskać łączność ze swoim ciałem.

Dzięki niemu nasze ruchy stają się elastyczne i płynne. Czujemy ciepło w dłoniach, stopach i całym ciele, ponieważ przywracamy właściwy obieg krwi. Już nie trzeba swetrów, koców i ciepłych kołder. Jak energia (krew) krąży w ciele bez blokad jesteśmy otuleni naszym własnym wewnętrznym ciepłem. Usuwamy także blokady w ciele, napięcia, skumulowane stresy. Co więcej, system jest przeznaczony dla wszystkich, bez ograniczeń wiekowych czy poziomu sprawności fizycznej. Tutaj nie chodzi o zakładanie nogi na głowę, rozciągnięciu się do pozycji szpagatu. Tutaj kluczowe jest połączenie każdego ruchu w ciele z  centrum Twojej energii, z tak zwanym Tantiem breath (oddechem dziecka).

Strategia wellbeing z Calligraphy Health System

Dzisiaj już wiemy jak skorzystać z tej wiedzy, gdzie postawić akcenty i jak wprowadzać te praktyki, które dają niezwykle szybkie rezultaty, do świata  biznesu.

Pracę z energią życiową możemy wykorzystać zarówno w podejściu indywidualnym jak i grupowo. Zajęcia są bez wysiłkowe, budują energię na cały dzień, tydzień, miesiąc.  Żeby system działał w całym swoim spektrum możliwości wymaga jednej rzeczy – codziennej praktyki.

A na początek wystarczą już 2 dni podstawowego warsztatu, żeby na poziomie głowy zrozumieć jaka jest istota pracy z własną energią, a na poziomie ciała poczuć jak ciepło/ energia zaczynają żwawiej krążyć w naszych ciałach.

Kontynuowanie nauki na poziomie zaawansowanym daje swobodę w stosowaniu większej ilości pozycji programu i komponowanie z nich własnych sekwencji układu.

Pierwsza praktyka Calligraphy

Jako pierwszy krok w kierunku zadbania o swoją energią życiową polecamy zastosować w swoim codziennym życiu zasadę „3”, którą rekomenduje Master. Na czym ona polega? Po trzech minutach bez oddechu człowiek umiera, przeżyje tylko 3 dni bez wody i trzy tygodnie bez jedzenia.

Co najważniejsze? Oddychanie! Zatem codziennie przed zaśnięciem praktykujcie bardzo proste ćwiczenie, które dotlenia organizm i buduje równowagę pomiędzy narządami wewnętrznymi.

Praktyka polega na położeniu się płasko na plecach i „zrobieniu” swoim brzuchem balonika. Wdychamy powietrze wypinając maksymalnie brzuch jak balonik do góry, po czym z wydechem pomniejszamy maksymalnie balonik z jednoczesnym wciągnięciem brzucha do wewnątrz.

Zauważ, że tak oddychają dzieci – głęboko, brzusznie, z odwagą. Najbardziej niezdrowy oddech to ten szybki, który zatrzymuje się na szczytach płuc. Zdrowe,  komórki naszego organizmu to te dotlenione komórki i tylko te mogą być szczęśliwe. Okazuje się, że jest to niezwykle proste! Produkujmy ich sobie jak najwięcej!

Benefity to nie wszystko

Mistrz na pytanie czym się zajmuje, mówi po prostu - „uczę ludzi ha, ha, ha”.  Warto zatem wychodzić naprzeciw potrzebom pracowników i dbać o ich dobre samopoczucie. Warto to jednak robić z głową i świadomością, że to wyzwanie nie tylko dla działu HR, ale całego przedsiębiorstwa. A beneficjentem tutaj jest cała organizacja i jej wyniki finansowe!

W dzisiejszych czasach nie wystarczą liczne benefity, często niewątpliwie bardzo cenne. Jak chociażby: udogodnienia dla pracujących rodziców, wspólne śniadania zespołów, kąciki relaksu.

Dzisiaj w dobie koegzystencji pracownik – pracodawca programy wellbeingowe oparte o Calligraphy Health System mają szansę stać się wzorem strategii win – win, gdzie mamy wygrane obydwie strony barykady i w dłuższym czasie  dostrzegamy, że jakoś tak się dzieje, że nie ma już barykady, ale wellbeing place to work.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza