WOLONTARIAT PRACOWNICZY NARZĘDZIE ROZWOJU PRACOWNIKÓW I FIRMY
Czym jest wolontariat pracowniczy?
Wolontariatem pracowniczym nazywamy dobrowolne działania społeczne pracowników na rzecz organizacji pozarządowych i innych organizacji określonych przepisami prawa.
Pracownicy – wolontariusze wykorzystują swoje różnorodne umiejętności i pasje, aby pomóc potrzebującym. Firma wspiera pracowników merytorycznie, organizacyjnie i finansowo.
Wolontariat pracowniczy to część strategii społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) w ramach całościowej strategii firmy. Zakłada ona kompleksowe, długofalowe działania, realizowane w takich obszarach jak miejsce pracy, społeczeństwo, rynek i środowisko.
Wdrożenie CSR w firmie to sygnał dla jej interesariuszy (klientów, partnerów biznesowych, otoczenia społecznego, pracowników), że przyjmuje ona postawę etyczną w prowadzeniu biznesu i dba o wspólny interes społeczny. Jednocześnie zwiększając swoją konkurencyjność na rynku.
*1*
Wolontariat pracowniczy jest wsparciem strategii polityki personalnej firmy, poprzez:
budowanie nowego przywództwa i współpracy opartej na szacunku, zaufaniu i empatii (leadership),
- akceptację i wsparcie pracowników dla firmy, gdzie ważne są ich potrzeby i aspiracje (employer branding),
- wkład pracowników – wolontariuszy w budowanie kultury organizacyjnej firmy – ich radość, entuzjazm, akceptacja dla różnorodności i odmienności ludzi przekłada się na relacje w pracy i motywację do wykonywanych zadań służbowych (team building),
- budowanie atmosfery sprzyjającej współpracy i zaangażowaniu,
- zbudowanie przekonania wśród pracowników, że wolontariat pracowniczy jest wartościowym sposobem nie tylko na pomoc społeczną, ale również na rozwój osobisty oraz integrację ludzi z różnych miejsc w firmie (skills development),
- stworzenie warunków dla wspólnego, prospołecznego spędzenia czasu z rodziną i bliskimi (life-work balance).
Wykorzystanie wolontariatu w pracy HR
Rosnąca rola mediów społecznościowych, powszechny dostęp do informacji, w tym informacji o firmie, decyduje, czy zakupimy jej produkt lub usługę, czy będziemy chcieli aplikować o pracę w danym przedsiębiorstwie, czy chcemy z nią współpracować.
Dla grup docelowych firmy ważna staje się wiedza, w jaki sposób firma osiąga zysk, czy dba o środowisko, jak traktuje swoich pracowników. Z tego powodu wzrasta rola strategii społecznej odpowiedzialności (CSR), która staje się nierozerwalnym elementem strategii zarówno dużych korporacji, jak i mniejszych firm na konkurencyjnych rynkach.
Pracownicy to największy kapitał firmy. Bez ich zaangażowania w rozwój firmy i jej sukces, nie osiągnie ona zamierzonych celów. Umiejętność współpracy i znajdowania wspólnego interesu w realizacji zadań jest bardzo ważna. Umiejętności te możemy kształtować i rozwijać w pracownikach również dzięki wolontariatowi pracowniczemu, realizowanemu w ramach strategii polityki personalnej.
*2*
Wolontariat pracowniczy pod skrzydłami HR pozwala:
- zbudować dodatkowe narzędzie motywacji i rozwoju pracowników,
- zaspokoić w pracownikach silną potrzebę uznania i szacunku,
- zachęcać pracowników do samorozwoju i doskonalenia się,
- tworzyć wspólnie kulturę organizacyjną firmy w oparciu o jej wartości,
- budować wizerunek firmy kompetentnej i prestiżowej,
- wyłaniać i kształtować przyszłych liderów,
- budować poczucie wspólnej odpowiedzialności za cel biznesowy firmy,
- tworzyć efektywne i trwałe relacje z klientami wewnętrznymi i zewnętrznymi.
HR zyskuje w oczach pracowników, jeśli widzą oni, że firmie autentycznie zależy na ich aktywności społecznej, dając temu wyraz poprzez kompleksowe wsparcie działań wolontariackich.
W jaki sposób wolontariat pomaga nam się rozwijać?
Najlepiej uczymy się przez doświadczanie. A wolontariat jest znakomitą okazją, aby rozwijać swoje kompetencje w niestandardowy sposób, poznawać lepiej siebie w innej, niż firmowa, rzeczywistości.
Wolontariusze poprzez realizację ważnego celu społecznego reagują mniej sceptycznie na odmienne od ich własnych przekonania. Uczą się, jak najlepiej rozwiązać dany problem. W naturalnych warunkach, pozbawionych presji biznesowej potrafią lepiej „wchodzić w buty innych”. Uważniej słuchają siebie nawzajem, dając sobie przestrzeń do wypowiedzi.
W naturalny sposób zdobywają nowe kompetencje i rozwijają te, które już mają. Wracają do firmy i zmieniają swoje przekonania i nastawienie do zespołowej pracy.
A co zyskuje pracodawca? Zadowolonych, lepiej komunikujących się i współpracujących pracowników, którzy wierzą w skuteczność wspólnego działania. Poprzez pracę społeczną dostrzegają oni wspólne wartości swoje i firmy, i przez to chętniej dbają o rozwój swój i zespołu. Stają się bardziej empatyczni, dając sobie zrozumienie i wypracowane wspólnie etyczne normy grupowe.
Budując w ten sposób silne więzi i wspólną odpowiedzialność za cele biznesowe. Doceniają bardziej siebie i swoje mocne strony. A dzięki temu widzą, ile potrafią. Mają większe poczucie spełnienia, rozwoju i harmonii.
Wolontariat kompetencji – nieuchronny trend
Najprostszy podział wolontariatu pracowniczego to:
- Wolontariat „hands on” – głównie praca fizyczna, np. malowanie ścian, sadzenie drzew, urządzanie placu zabaw
- Wolontariat „skill based” – wolontariat kompetencji – praca w oparciu specjalistyczne umiejętności i specyficzne pasje
Wolontariat kompetencji to przyszłość wolontariatu pracowniczego. Wolontariusze mogą wykorzystać swoje doświadczenie zawodowe i umiejętności do pomagania innym. Pomagać mogą zarówno pracownikom placówki, jak i ich podopiecznym, czy wolontariuszom.
Wsparcie może przybierać formę doradztwa, edukacji, czy wykonania konkretnych usług dla organizacji społecznych (fundacje, stowarzyszenia), czy jednostek administracji publicznej i samorządowej (np. szkoły, szpitale, domy kultury, MOPS).
Tego typu pomoc zwielokrotnia się jak kula śnieżna, gdyż to, czego wolontariusze nauczą, na przykład pracowników danej placówki, wykorzystują oni w swojej pracy z podopiecznymi. Korzyści po obu stronach są ogromne.
Wolontariusze mają realny wpływ na zmianę społeczną. Udzielając wsparcia, które jest naturalnym zasobem firmy, mogą sprawić, że dana organizacja będzie działać jeszcze sprawniej i efektywniej, będzie mogła rozszerzyć swoją ofertę, czy budować relacje z nowymi partnerami, oszczędzając jednocześnie własne finanse dzięki wolontariuszom i firmie.
Pomysłów na pomoc jest tyle, ilu ludzi czuje potrzebę podzielenia się z innymi swoją wiedza zawodową, czy realizowaną pasją.
Wolontariat pracowniczy można rozwijać w firmach zarówno z sektora prywatnego jak i publicznego. Jeśli chcesz zapoznać się z naszymi szkoleniami z pierwszego sektora zapraszamy na podstronę:
szkolenia otwarte warszawa jeśli natomiast z tego drugiego:
szkolenie administracja.
Najczęściej rozwijane kompetencje przez pracowników – nabywane
w trakcie projektów wolontariackich:
- Działanie w zespole
- Elastyczność działania
- Wytrwałość i dążenie do rezultatów
- Budowanie relacji
- Perswazja
- Empatia
- Samodzielność
- Zdolności organizacyjne
- Efektywna komunikacja
Włączając wolontariat pracowniczy do strategii polityki personalnej, możemy
wykorzystać zasoby i narzędzia HR do realizacji, badania i ewaluacji projektu.
Formy wolontariatu pracowniczego
Wolontariat pracowniczy można podzielić na kilka podstawowych działań:
FORMA WOLONTARIATU KOMPETENCJI
| WYBRANE PRZYKŁADY |
Autorskie projekty pracowników | W ramach wewnętrznego konkursu grantowego w firmie, zespoły pracowników otrzymują pieniądze na realizację autorskich projektów pomocy w wybranej społeczności, np. mentoring, szkolenie zamknięte, doradztwo, usługi.
Przykładowe korzyści: - nauka umiejętności wystąpień publicznych, pisania komunikatów,
- efektywna komunikacja i współpraca w zespole,
- rozwój kompetencji zarządzania projektem, czasem, zespołem,
- radzenie sobie ze stresem, większa asertywność i empatia,
- większa samodzielność.
|
Własne programy społeczne firmy | Firma jest pomysłodawcą programu. Poprzez wsparcie merytoryczne, organizacyjne i finansowe zachęca pracowników do udziału w projekcie, np. mentoring, tutoring, szkolenia, doradztwo, usługi.
Przykładowe korzyści: - kształtowanie, wzmacnianie kultury
organizacyjnej, praca na wartościach firmowych, - budowanie wizerunku firmy kompetentnej,
- wzbogacenie wiedzy i kompetencji firmy oraz
pracowników.
|
Programy/akcje społeczne organizowane przez podmioty zewnętrzne | Pomysłodawcą jest, np. fundacja lub stowarzyszenie. Firma wspiera pracowników w dołączeniu i realizacji akcji, np. dzięki wsparciu organizacyjnemu lub finansowemu pracodawcy.
Przykładowe korzyści: - źródło innowacji,
- budowanie renomy firmy,
- budowanie wspólnotowości na tych samych
wartościach, - szersza sieć kontaktów.
|
Wolontariat połączony z wyjazdem integracyjnym lub szkoleniem | Firma organizuje wspólną, dobrowolną pomoc pracowników – wolontariuszy w miejscu wyjazdu, np. warsztaty edukacyjne, doradztwo, usługi.
Przykładowe korzyści:
- integracja pracowników,
- wzrost empatii i wzajemnego zrozumienia,
- budowanie współpracy na wspólnych wartościach.
|
Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!