TEORIA TYPÓW OSOBOWOŚCI C. G. JUNGA
TEORIA TYPÓW - PERCEPCJA I JEJ ZNACZENIE
W swojej pionierskiej pracy „Typy psychologiczne” dr Carl Gustav Jung proponuje model, zgodnie z którym ludzie posiadają odmienne preferencje, przez co postrzegają te same sytuacje z różnych perspektyw. Założenie takiej odmienności perspektyw, nastawień, jest wysoce trafne z punktu widzenia zrozumienia organizacji, kultury oraz potrzeb w zakresie motywacji i przywództwa. Zrozumienie różnic indywidualnych jest fundamentalne dla usprawnienia komunikacji, współpracy oraz budowania efektywnych zespołów.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Sprawdź nasze szkolenia online:
Oferujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online jak i rozbudowane formaty. Korzystamy z najpopularniejszych technologii transmisji video. Sprawdź. Na pewno coś wybierzesz dla swojej firmy.
Aby efektywnie porozumiewać się i współpracować z innymi ludźmi, należy najpierw spróbować spojrzeć na świat z ich perspektywy.
Postrzegamy świat w opierając się na swojej wiedzy i przekonaniach o świecie. Ten system wiedzy i przekonań jest unikalny i odmienny dla każdego z nas. To nasza perspektywa.
Najlepszym sposobem na zrozumienia jak działa ta unikalna perspektywa jest przedstawienie jej jako mapy. Dla przykładu: wyobraźmy sobie, że usiłujemy znaleźć określony punkt w Londynie, mając przy tym niewłaściwą mapę - w drukarni wkradł się błąd i mapa Edynburga została oznaczona jako mapa Londynu. Nie ma też nikogo, kto mógłby nam uświadomić ten błąd. Nie znamy Londynu. Wyobraźmy sobie ogarniającą nas frustrację - kiedy trzymając mapę w ręku próbujemy znaleźć właściwą drogę!
Na ogół w podobnej sytuacji próbujemy zrobić jedno: jeszcze bardziej się starać. Podwoić tempo działań. Nie ustawać w poszukiwaniach. Czy częstokroć nie tak właśnie postępujemy?
Jedynym efektem podobnego działania będzie, że... znacznie szybciej się zgubimy! A więc sama zmiana zachowania nie jest właściwym rozwiązaniem. Może zatem należałoby zmienić nastawienie - na bardziej pozytywne, konstruktywne - może to właśnie jest rozwiązaniem dla tego problemu? Otóż, w dalszym ciągu nie uda nam się odnaleźć poszukiwanego miejsca - będziemy jedynie szczęśliwi, że tak zabawnie udało nam się zgubić!
A zatem zmiana różnorodnych aspektów zachowania czy nastawienia nie jest tu skutecznym rozwiązaniem - nie wnosi żadnej poprawy. Zdecydowanie ważniejszą kwestią jest mapa - paradygmat, błędny (w tym przypadku) system wiedzy i przekonań. Nie mając dostępu do żadnej innej mapy, nie jesteśmy w stanie skorygować własnych informacji ani poznać innych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby pozyskać właściwą mapę - albo paradygmat.
Teoria typów Junga (Insights, MBTI) Systemy oparte na zostały zaprojektowane tak, aby dostarczać ludziom właściwych, skutecznych map do zrozumienia siebie, innych ludzi, różnic pomiędzy nimi oraz wpływu, jaki owe różnice wywierają na relacje interpersonalne w ramach zespołów, kontaktów jeden na jeden, obsługi klienta, zarządzania, przywództwa oraz pozostałych obszarów funkcjonowania.
Dwoje ludzi może patrzeć na tę samą rzecz, mieć przy tym całkiem odmienne zdanie - i jednocześnie oboje mogą mieć rację! To nie logika - to psychologia. Nasze paradygmaty - słuszne bądź nie - są źródłem naszych postaw i zachowań oraz ostatecznie wpływają na nasze relacje z innymi ludźmi i uzyskiwane we współpracy z nimi rezultaty.
TEORIA TYPÓW - PODSTAWY
Szukając prawidłowości pozwalających zrozumieć perspektywy innych osób C.G. Jung zwrócił uwagę na dwie podstawowe kategorie, różniące ludzi jego zdaniem: kierunek wydatkowania swojej energii oraz rodzaj dominującego procesu umysłowego.
Otóż zauważył on że każdy z nas ma tendencję do tego, aby więcej energii kierować na zewnątrz (EKSTRAWERSJA) lub do wewnątrz (INTROWERSJA).
Poza tym Jung stwierdził też, że kiedy nasz umyśl jest aktywny, to podejmuje jedna z dwóch czynności : gromadzi informacje i obserwuje – POSTRZEGANIE lub strukturyzuje te informacje
i wyciąga wnioski OSĄDZANIE.
Te dwie kategorie stworzyły podstawy, na których powstał kwestionariusz MBTI.
Budowanie profilu MBTI
Profil MBTI składa się z czterech par preferencji, każda z par przedstawiona jest jako oś. Pierwsza i ostatnia oś zdaniem Junga odzwierciedla naszą ogólną postawę, nastawienie wobec świata . Zaś dwie środkowe osie, zdaniem Junga pokazują jak te postawy realizujemy w praktyce, jakimi narzędziami posługujemy się, żeby je zrealizować.
CZEGO NIE OZNACZAJĄ POSZCZEGÓLNE NAZWY PREFERENCJI
Nazwy poszczególnych preferencji czasem są rozumiane dosłownie, czasem kojarzone z podobnymi angielskojęzycznymi słowami. Warto pamiętać czego nazwy preferencji w typologii MBTI nie oznaczają.
- EKSTRAWERTYK – to nie jest osoba głośna, dominująca czy odważna
- INTROWERTYK – to nie jest osoba nieśmiała czy zamknięta w sobie
- INTUICJA – nie ma wiele wspólnego z „ kobiecą intuicją” czy „ przeczuciem”
- MYŚLENIE – osoby z tą preferencją nie są pozbawione uczuć, też odczuwają emocje
- ODCZUWANIE – osoby z ta preferencją też potrafią myśleć racjonalnie i nie są mniej inteligentne
- OSĄDZANIE – ma niewiele wspólnego z wydawaniem sądów czy opinii
- OBSERWOWANIE – niekoniecznie oznacza spostrzegawczość
Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!