Quick wins to technika zarządzania polegająca na tym, że szybko wprowadza się w życie szereg drobnych, nie wymagających wiele czasu i nakładu sił, rozwiązań. Suma tych rozwiązań powinna na końcu przynieść realizację nakreślonego wcześniej, kompleksowego planu zmian i ulepszeń.
Zdarza się, że firma, choć funkcjonuje dobrze, nie wykorzystuje w pełni swojego potencjału. Można powiedzieć, że silnik, choć pracuje, to nie na pełnych obrotach. Quick wins to wdrożenie w firmie szybkich, widocznych zmian, które przynoszą większe i mniejsze korzyści. Dotyczą kwestii i problemów, które zostały zdiagnozowane dzięki analizie funkcjonowania całej firmy lub w trakcie przygotowania rozbudowanego planu polepszenia pozycji firmy na rynku.
Istnieje oczywiście ryzyko, że zbyt dużo uwagi poświęci się na detale i zapomni się o głównym celu. Dlatego stosowanie quick wins jest najlepsze wtedy, kiedy nie traci się z oczy całości planu.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Gamma – firma szkoleniowa roku.
Jak coaching wyzwala ludzki potencjał? Jak zostać liderem transformacyjnym? Jak sprawnie i skutecznie zarządzać zmianą? Co to jest flow i jak przejść od apatii do pasji? Zapraszamy na nasze szkolenia.
Taką metodę działania stosują osoby zarządzające w firmie. Mogą to być menadżerowie, kierownicy działów czy osoby samodzielnie sprawujące kontrolę nad określonymi obszarami w firmie. Po quick wins chętnie sięgają nowo zatrudnieni menadżerowie.
Mają świeże spojrzenie na problemy w firmie i niezbędny dystans, żeby opracować dobre rozwiązania. Poza tym, tą metodą pracy chcą zapewnić sobie ‘wejście smoka”, od razu zbudować swój autorytet wśród podwładnych i uznanie w oczach zarządu firmy.
Działania quick wins dotyczą m.in.
drobnych zmian usprawniających różnorakie zachodzące w firmie procesy
decyzji o zaprzestaniu działań, które były realizowane przez firmę od dawna, a które nie przynosiły dobrych rezultatów
rozpoczęcia lub zakończenie współpracy z podmiotem zewnętrznym
odpowiedzi na ruchy wykonane przez konkurencję lub pojawiające się zjawiska rynkowe.
Zasady stosowania quick wins
Quick wins – elementy większego planu Działania oparte o quick wins powinny być wpisane w większe cele. Chcąc np. przeprowadzić duże zmiany w firmie warto je podzielić na mniejsze, prostsze do wykonania zadania.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.
Proste problemy Menadżer, który ma już nakreślony kompleksowy plan działania powinien rozpocząć jego wdrożenie od rzeczy najprostszych. Metoda quick wins zakłada, że rozwiązuje się proste problemy, uciążliwe i doskwierające wielu pracownikom, ale łatwe do zlikwidowania. Rzeczy trudniejsze, wymagające czasu i większego rozmachu zostawia się na później.
Minimalne ryzyko finansowe Quick wins nie powinny wymagać żadnych ( lub zaledwie minimalnych) nakładów finansowych. Po pierwsze, uzyskanie zgody zwierzchników na wykorzystanie znacznych sum wymaga czasu i dużo formalności i trudno byłoby w takim wypadku mówić o szybkim działaniu. Po drugie quick wins opiera się na drobnych ulepszeniach, minimalnych korektach, a nie działaniach zakrojonych na szeroką skalę.
Jasny cel Metodę quick wins warto stosować wtedy, kiedy cel działania jest jasny i klarowny. Za podjęciem decyzji o zastosowaniu quick wins musi stać…matematyka. Sukces quick wins powinien być wymierny, łatwo policzalny. Niejasne przesłanki i mgliste obietnice utrudniają zdecydowane działanie. Dlatego warto zadać sobie pytanie, co konkretnego osiągnie się wykonując takie, a nie inne ruchy.
Wewnętrzne przekonanie Obok klarownie nakreślonego celu równie istotne jest wewnętrzne przekonanie, co do zastosowanych metod działania, a także wiara, że wykorzystanie quick wins rzeczywiście przyniesie pozytywne skutki dla firmy. Pewność siebie i przekonanie o słuszności podejmowanych kroków to niezbędny element quick wins.
Widoczne rezultaty Działania oparte o metodę quick wins powinny przynieść widoczne rezultaty. Mimo, że wdrażane zmiany są często drobne, to ich rezultaty jednak powinny być namacalne. Zwykle zakłada się, że pozytywne zmiany powinny się pojawić w przeciągu 60-90 dni.
Zespół gotowy do działania Menadżer zamierzający dokonać szybkiego, biznesowego ruchu musi być pewny, że jego zespół jest gotowy zaangażować się w to działanie. Jeśli otoczenie nie jest przygotowane na quick wins, a od jego pracy zależy powodzenie całej operacji, to może być trudno osiągnąć zamierzone cele.
Nieduże ryzyko Quick wins nie powinny wiązać się z wielkim ryzykiem. Wdrażane zmiany nie mogą zagrozić pozycji firmy, jej stabilności finansowej czy zbudowanemu przez lata działalności wizerunkowi.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szukasz szkoleń online? Realizujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online, procesy kaskadowe. Korzystamy z większości dostępnych technologii transmisji video
Dobro firmy Skutecznie zastosowana metoda quick wins ma podstawową zaletę – służy dobru firmy. I wszyscy, od pracowników średniego szczebla do menadżerów, powinni mieć to na uwadze. Quick wins ma służyć nie egoistycznym interesom jednostek, ale dobru całej firmy.
Usprawnienie pracy Każda firma to dziesiątki procedur i formalności, często niepotrzebnych, ale wykonywanych z „automatu” od lat. Rezygnacja z nich, skrócenie bądź przetworzenie za pomocą metody quick wins sprawia, że firma będzie lepiej funkcjonowała.
Zbudowanie wiarygodności Pracownik albo menadżer, który z sukcesem zastosuje metodę quick wins zaprezentuje się współpracownikom jako osoba energiczna, zdecydowana i kompetentna. Osoba zdolna do podejmowania skutecznych działań. Dlatego quick wins tak chętnie stosują menadżerowie świeżo przyjęci do pracy. W ten sposób od razu mogą zbudować swoją pozycję i autorytet. A wiadomo, że pierwsze wrażenie jest najważniejsze.
Motywacja zespołu Sukces quick wins potrafi nie tylko zbudować pozycję menadżera, ale również nakłonić jego podwładnych i współpracowników do intensywniejszej pracy. „Natchnieni” energią szefa podwładni odzyskują zapał i chęć do działania. Przykład płynie z góry.
Błędy, które można popełnić działać w myśl zasady quick wins
Zbyt wiele działań Istnieje silna pokusa, żeby metodą quick wins objąć zbyt wiele działań. Czasami wydaje się, że można szybko rozwiązać wiele palących problemów. Następnie okazuje się, że część z nich jest trudniejsza niż się na pierwszy rzut oka wydawało. I zamiast pozytywnego rozwiązania następuje tylko spiętrzenie kłopotów. Menadżer, który postawi sobie zbyt wiele celów w zbyt krótki czasie i ich nie rozwiąże - może stracić reputację, a także pewność siebie. Warto skupić się na dwóch, trzech najbardziej pilnych problemach i starać się je szybko rozwiązać. Jeżeli to się uda, można przejść do kolejnych.
Sposób działania jest równie ważny jak sam problem Stosując metodę quick wins warto pamiętać, że nie tylko sam cel się liczy ( tj. rozwiązanie problemu), ale również sposób w jaki się tego dokona. W przypadku nowo zatrudnionego menedżera szybkie rozwiązanie zastanego problemu nie będzie miało takie wartości, jeśli np. po drodze swoimi działaniami zrazi do siebie zespół, który mu podlega. Konflikt już „na dzień dobry” ze współpracownikami może uniemożliwić dalsze sprawne wykonywanie obowiązków.
Szacunek dla kultury organizacji To bardzo ważny punkt zwłaszcza dla nowego pracownika na pokładzie firmy. Oczywiście inicjatywna, rzutkość, zdolność do szybkiego rozwiązywania problemów jest ceniona wszędzie. Ważne jednak, żeby mieściły się one w ramach kultury pracy wyznawanej przez daną firmą.
W obrębie kultury pracy mieszczą się takie rzeczy jak: styl ubierania się, stosunek do podwładnych, sposób obiegu informacji, prowadzenia rozmów czy współpracy między działami. Niektóre, szczycące się długoletnią historią, firmy mają bardzo rozbudowaną kulturę pracy i ściśle jej przestrzegają. Wprowadzanie swoich porządków, bez respektowania reguł obowiązującej kultury pracy może mieć negatywne reperkusje.
Podsumowanie
Technika quick wins może być zastosowana oczywiście nie tylko w biznesie. Również inne dziedziny życia chętnie się nią posiłkują. Wszędzie tam, gdzie ceni się lub jest wymagana metoda małych kroków w dochodzeniu do celu, tam strategia quick wins będzie użyteczna.
Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u? Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!
Modele przywództwa zakładają, że podstawową metodą wpływu lidera na zespół jest osobisty przykład. To, w jaki sposób jest postrzegany przez podwładnych wpływa na postawy pracownicze, zaangażowanie, lojalność – czyli te czynniki, które odróżniają tradycyjne zarządzanie od leadershipu. Zapraszamy na szkolenie Budowanie autorytetu lidera grupy.
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Budowanie zaufania w zespole to proces, który wymaga czasu, zaangażowania i regularnych działań. To nie jest coś, co dzieje się z dnia na dzień. Zaufanie w zespole tworzy przestrzeń, w której ludzie czują się swobodnie i bezpiecznie, co sprzyja lepszej współpracy i wyższej efektywności.
Zaufanie to nie tylko relacja – to niewidzialny klej, który łączy członków zespołu, umożliwiając im wspólne realizowanie nawet najbardziej ambitnych celów. Bez zaufania nawet najlepiej wykwalifikowane grupy mogą napotykać bariery, które skutecznie hamują ich działania.
Zdrowe relacje to coś znacznie więcej niż tylko przyjemny dodatek. To fundament szczęśliwego życia. Relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i wsparciu mogą stać się kluczem do harmonii – zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.
W świecie biznesu kultura organizacyjna to znacznie więcej niż modne hasło. Jest to fundament, na którym opiera się sukces każdej firmy. Wpływa na zaangażowanie zespołu, satysfakcję z pracy oraz ogólną efektywność. Świadome jej kształtowanie może stać się kluczem do trwałego rozwoju i przewagi konkurencyjnej. Czy to proste? Nie do końca.
Jest to to kluczowy wskaźnik lojalności klientów, który pozwala lepiej zrozumieć, jak Twoja firma, produkt czy usługa są postrzegane przez klientów. Mierzy on prawdopodobieństwo, z jakim klienci polecą Twoją markę innym. To czyni go niezastąpionym narzędziem w zarządzaniu doświadczeniami klientów. Wynik NPS może wynosić od -100 do +100. Im wyższy wynik, tym lepiej – oznacza to większą lojalność klientów.
Używamy technologii takich jak pliki cookie do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Robimy to, aby poprawić jakość przeglądania i wyświetlać (nie)spersonalizowane reklamy. Wyrażenie zgody na te technologie umożliwi nam przetwarzanie danych, takich jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub jej wycofanie może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalny
Zawsze aktywne
Techniczne przechowywanie lub dostęp są ściśle niezbędne do uzasadnionego celu, jakim jest umożliwienie korzystania z określonej usługi wyraźnie żądanej przez abonenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu za pośrednictwem sieci komunikacji elektronicznej.
Preferencje
Techniczne przechowywanie lub dostęp jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które abonent lub użytkownik nie prosił.
Statystyka
Techniczne przechowywanie lub dostęp wykorzystywane wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Techniczne przechowywanie lub dostęp są wymagane do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.