Sukcesja w firmie. Planowanie sukcesji i proces sukcesji w HR

SUKCESJA W FIRMIE
Planowanie sukcesji
Planowanie sukcesji to złożony proces składający się z kilku etapów:
- Identyfikacja stanowisk sukcesyjnych
- Stworzenie planu sukcesji
- Realizacja planu
- Ewaluacja procesu
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zarządzanie pokoleniem y – czyli jak rozmawiać z dwudziestoparolatkiem aby czuł się zmotywowany do pracy? Posiadanie w jednym zespole przedstawicieli różnych pokoleń jest wyzwaniem dla współczesnych menagerów i liderów. Szkolenie z zarządzania multigeneracyjnego pozwala bliżej przyjrzeć pokoleniom aktywnym na rynku pracy oraz dobrać odpowiedni model zarządzania do każdego z nich.
Mogą Cię również zainteresować: szkolenie z zarządzania projektami, warsztaty z komunikacji.
Sukcesji wymagają kluczowe stanowiska w firmie. Do stanowisk sukcesyjnych należy zaliczyć takie, które:
- mają duży wpływ na ciągłość procesów biznesowych,
- odgrywają istotną rolę w realizacji strategii firmy,
- wymagają unikalnej wiedzy eksperckiej,
- mają znaczący wpływ na duży lub kluczowy obszar firmy.
Jeśli w firmie nie istnieje plan zarządzania sukcesją lub jeśli uważa się, że sukcesja dokona się sama, proces rozpadu firmy od środka jest w takim przypadku jedynie kwestią czasu. W firmie pozostaną osoby osiągające najsłabsze wyniki, ponieważ mają poczucie bezpieczeństwa, lub co gorsza – to właśnie one staną się przeciętnymi liderami w przyszłości.
Takie sączenie się przeciętności na wyższe szczeble zarządzania w połączeniu z utratą osób osiągających najwyższe wyniki, które odchodzą sfrustrowane brakiem doceniania ich wysiłków, może spowodować nieodwracalne szkody dla organizacji.
Plan sukcesji odpowiada na pytanie, kim zastąpimy osobę odgrywającą kluczową rolę, jeśli z różnych przyczyn ta osoba odejdzie z zajmowanego stanowiska.
Działania przygotowujące sukcesorów:
- Mentoring
Przygotowywanie sukcesorów przez osoby obecnie pełniące stanowiska sukcesyjne. - Szkolenia przygotowujące do sukcesji
Oferowanie szkoleń menedżerskich dla high flyersów, którzy są objęci b na stanowiska menedżerskie. - Szkolenia stanowiskowe (on the Job training)
To mało kosztowna forma przygotowywania sukcesorów, którzy uczą się poprzez wykonywanie określonych zadań przypisanych do stanowiska sukcesyjnego - Rotacja pracowników
Umożliwienie pracownikom rotacyjnego pełnienie określonych ról związanych z planem sukcesji. - Szkolenia e-learningowe
- Udział w webinarach lub wykorzystanie platformy e-learningowej firmy
- Udział w seminariach lub konferencjach
- Zaproponowanie sukcesorom wzięcia udziału w konferencjach, których tematyka poszerza wiedzę związaną z pracą na stanowisku sukcesyjnym
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.
Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.
Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:
Bariery skutecznej sukcesji
Wyróżnia się trzy najistotniejsze bariery w realizacji planu skutecznej sukcesji: strach, niezrozumienie i czas.
- Strach menedżerów, którzy przygotowują swoich sukcesorów. Obawy wynikają z poczucia zagrożenia swojej pozycji, ograniczenia wpływu i świadomości, że sukcesorzy mogą okazać się rywalami.
- Niezrozumienie przez sukcesorów celów programów sukcesji. Wielu pracowników może traktować wybór na sukcesora jako obietnicę awansu, której niespełnienie rodzi rozczarowanie i frustrację. Innym aspektem jest częste niewłaściwe rozumienie swojej roli przez menedżerów/specjalistów, którzy przygotowują sukcesorów.
- Czas trwania procesu przygotowywania sukcesora często nie jest ściśle określony. Rodzi to w sukcesorze poczucie działania bez celu i bez określonej perspektywy zakończenia tego procesu. Wpływać to może często na spadek zaangażowania sukcesora w działania rozwojowe.
- Z tych podwodów firmy powinny zadbać o odpowiednie przygotowanie zarówno sukcesorów, jak i osób wprowadzających poprzez organizowanie szkoleń z zakresu mentoringu dla mentorów, ale także dla mentee (sukcesorów). Pozwoli to uniknąć błędów i rozczarowań wynikających z niezrozumienia samego procesu sukcesji i swojej w nim roli.
Sukcesja w pracy
Planowanie sukcesji w pracy to kluczowy element strategii biznesowej, który umożliwia firmie przygotowanie się na czasowe lub trwałe odejście kluczowych pracowników. Proces ten pomaga zidentyfikować potencjalnych następców i zapewnia stopniowe przekazywanie odpowiedzialności, co minimalizuje ryzyko związane z nagłymi zmianami. Sukcesja praca wymaga dokładnego rozumienia roli i obowiązków, jak również kompetencji i aspiracji osób wewnątrz organizacji.
Planowanie sukcesji stanowisk
Planowanie sukcesji stanowisk obejmuje systematyczne ocenianie i przygotowywanie pracowników do objęcia kluczowych pozycji w przyszłości. Ten strategiczny element zarządzania talentami pozwala firmie na utrzymanie ciągłości działania i wspiera długoterminowy rozwój organizacji. Efektywne plan sukcesji powinno uwzględniać nie tylko ocenę umiejętności i gotowości kandydatów, ale także ich aspiracje i plany rozwoju zawodowego.
Proces sukcesji stanowisk
Proces sukcesji stanowisk jest złożonym zadaniem, wymagającym dokładnej analizy danych osobowych, umiejętności i potencjału pracowników. Celem jest zapewnienie, że najlepsi kandydaci zostaną wybrani i przygotowani do przyszłych ról liderów. Przygotowanie następcy powinno obejmować zarówno szkolenia, jak i możliwość zdobywania doświadczenia w różnych obszarach pracy w firmie, co pozwala na lepsze zrozumienie wyzwań związanych z sukcesją i budowanie silnych relacji między firmą i ludźmi.
Zarządzanie zmianą w wymagającej rzeczywistości VUCA
Współczesne otoczenie biznesowe, określane jest jako “świat VUCA”. VUCA to akronim wprowadzony przez amerykańskich wojskowych strategów na określenie sytuacji, jaka powstała po zakończeniu Zimnej Wojny:…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej