Pracownicy nie radzą sobie w sytuacjach stresowych
Pracownicy w sytuacjach napięcie reagują agresją, płaczem lub bezradnością i brakiem umiejętności skupienia się na realizacji zadania. Działają chaotycznie…
Pracownicy w sytuacjach napięcie reagują agresją, płaczem lub bezradnością i brakiem umiejętności skupienia się na realizacji zadania. Działają chaotycznie, bez adekwatnego planu, nie wiedzą za co się zabrać jako pierwsze. Menedżerowie naciskają na pracowników potęgując jeszcze ich napięcie swoim zachowaniem. Powtarzają ludziom, żeby nie oczekiwali w biznesie stabilizacji oraz świętego spokoju. Pracownicy frustrują się i reagują emocjonalnie na każdą nawet mało stresującą sytuację. Menedżerowie i ich podwładni są zdemotywowani, wchodzą w liczne konflikty i kłótnie z błahych powodów. Przełożeni odnotowują w swoich zespołach duży spadek efektywności.
Najczęstsze przyczyny problemu:
Głównym problemem jest zwykle brak świadomości menedżerów i ich podwładnych, jak ważna jest profilaktyka walki ze stresem oraz odpowiednie planowanie i organizowanie pracy (tzw. zarządzanie sobą w czasie). Ponadto pracownicy nie mają ukształtowanej tzw. postawy asertywnej , co oznacza, iż nie są w stanie mówić w porę o swoich negatywnych emocjach oraz w spokojny i rzeczowy sposób stawiać granic. Powoduje to co raz większą frustrację i silne reakcje, w sytuacjach nagromadzenia się stresu.
Do najczęstszych problemów zarówno u menedżerów, jak i członków ich zespołów należy brak znajomości mechanizmów powstawania stresu, a co się z tym wiąże nieumiejętne zarządzanie emocjami. Nie wiedzą jakie techniki byłyby odpowiednie do przerwania błędnego koła stresu, a także jakie metody wykorzystywać, aby zabezpieczyć się przed stresem długotrwałym. A przede wszystkim jak działać, gdy już zaistnieje trudna sytuacja i pojawi się stan napięcia. Przyczyną problemów jest też często brak umiejętności organizowania czasu pracy i stosowania skutecznych technik asertywności.
Rozwiązanie – proces:
1. Diagnoza przyczyn występowania problemów z radzeniem sobie przez pracowników w sytuacjach stresowych.
Sposób diagnozy jest zależny od wielkości zaobserwowanego problemu oraz specyfiki funkcjonowania organizacji. Badanie może dotyczyć poszczególnych jednostek (np.: anonimowa ankieta wśród pracowników działu, w którym występuje problem z radzeniem sobie w sytuacjach stresowych) lub być kompleksowym audytem organizacyjnym (np.: analiza sytuacji organizacji i jej strategii oraz działań związanych z profilaktyką walki ze stresem, badanie opinii pracowniczych).
2. Stworzenie lub dostosowanie narzędzi pozwalających na dokonanie pogłębionej diagnozy sytuacji.
Np.:
CISS - Kwestionariusz Radzenia Sobie w Sytuacjach Stresowych Kwestionariusz CISS to sprawdzone narzędzie Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, które składa się z 48 stwierdzeń dotyczących różnych zachowań charakterystycznych dla reakcji pracowników w sytuacjach stresowych. Wyniki pokazują styl pracownika radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Dzięki narzędziu możemy wyróżnić trzy style: skoncentrowany na zadaniu, skoncentrowany na emocjach i skoncentrowany na unikaniu. Ponadto ten ostatni może przyjmować dwie formy: angażowanie się w czynności zastępcze i poszukiwanie kontaktów towarzyskich.
Ocena 360 stopni Nazwa tej metody diagnozy pochodzi od sposobu jej zastosowania, tj. zbierania informacji, jak funkcjonuje w organizacji dany pracownik według osób z bliższego i dalszego otoczenia. W praktyce to osoby z różnych szczebli organizacji (współpracownicy, podwładni, przełożeni, klienci wewnętrzni). Wszyscy respondenci (w tym również osoba badana) oceniają danego pracownika pod względem kluczowych z punktu widzenia organizacji kompetencji. Na podstawie zebranych informacji powstają raporty indywidualne i/lub zbiorcze, a także organizowane są sesje informacji zwrotnej. Ocena 360º wskazuje mocne strony pracownika oraz jego obszary do rozwoju.
3. Dobór najefektywniejszych działań zaradczych umożliwiających pracownikom szybkie radzenie sobie w sytuacjach stresu, a także wprowadzenie profilaktyki walki ze stresem.
Rozwiązania proponowane przez Gammę są „szyte na miarę” w oparciu o etapy diagnozy. Nasi konsultanci i trenerzy zawsze biorą pod uwagę specyficzną sytuację oraz charakterystykę organizacji.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Chcesz rozwijać swoje umiejętności? Szukasz dobrych szkoleń menedżerskich, sprzedażowych czy rozwoju osobistego? Zobacz:
Celem szkolenia jest rozwój kompetencji menedżerów w zakresie planowania i organizowania pracy własnej, jak również zespołu oraz wspierania pracowników w walce ze stresem. W ramach szkolenia menedżerowie nauczą się korzystać z narzędzi zarządzania czasem, poznają mechanizmy powstawania stresu i nauczą się jak mu przeciwdziałać. Integralną częścią szkolenia będzie intensywne ćwiczenie rozmów coachingowych z pracownikami, aby wesprzeć ich w trudnych sytuacjach i pomóc wypracować zindywidualizowane metody walki ze stresem.
Asertywna komunikacja i radzenie sobie ze stresem - Opis szkolenia: Celem szkolenia jest zbudowanie u uczestników postawy asertywnej, jak również rozwój umiejętności zarządzania stresem. Podczas szkolenia uczestnicy z poznają praktyczne techniki, które będą mogli dobrać na podstawie autodiagnozy na skalach asertywności oraz radzenia sobie ze stresem. Docelowo uczestnicy szkolenia nauczą się postępować w sposób, który pozwala na budowanie długotrwałych i uczciwych relacji zawodowych, a przede wszystkim zapobiega tworzeniu się napięć i wspiera efektywne funkcjonowanie w trudnych sytuacjach.
Wprowadzenie aspektu wskaźnika oceny okresowej menedżerów „zapobieganie sytuacjom stresowym”: zupełnienie przez konsultantów Gammy oceny okresowej w organizacji o aspekt/ wskaźniki związane z przeciwdziałaniem sytuacjom stresowym w zespole. Takie rozwiązanie pozwala wprost egzekwować od menedżerów każdego szczebla zachowania wspierające rozwój kompetencji pracowników takich jak: asertywność, zarządzanie stresem oraz planowanie i organizacja pracy własnej.
Program profilaktyki walki ze stresem:
Nasi konsultanci przygotowują we współpracy z działem HR program profilaktyki walki ze stresem obejmujący szereg działań ogólnoorganizacyjnych dopasowanych do potrzeb i specyfiki funkcjonowania firmy. Działania te mają na celu uświadomienie menedżerom i ich podwładnym, jak ważne jest zapobieganie powstawaniu stresu negatywnego i poznanie technik łagodzenia napięcia w trudnych sytuacjach.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak zachować life work balance? Jak nie bać się zmian? Jak opanować paraliżujący stres w życiu prywatnym i zawodowym? Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu? Jak zachować równowagę w emocjach? Zapoznaj się z naszymi szkoleniami interpersonalnymi:szkolenie asertywność, stres szkolenie, zarządzanie czasem szkolenie.
Moduł „zarządzanie stresem” jako element szkolenia wdrożeniowego
Konsultanci i trenerzy Gammy na podstawie dwuetapowej diagnozy przygotowują moduł szkoleniowy dotyczący sposobów zapobiegania sytuacjom stresowym, jak również radzenia sobie z napięciem emocjonalnym i włączają go jako integralną część szkolenia wdrożeniowego. Zespół Gammy może stworzyć cały warsztat dla nowych pracowników, jeśli Klient do tej pory nie realizował tego typu działań.
Nasza firma szkoleniowa została po raz kolejny najlepszą firmą szkoleniową wg. rankingu Gazety Finansowej. Zobacz szkolenie otwarte i szkolenie zamknięte związane z tematem stresu, rozwoju pracowników i kadry menadżerskiej.
Koniec z paraliżującym stresem! Dzięki nam dowiesz się jak obniżać stres kiedy sytuacja tego wymaga oraz jak mobilizować się uzyskując stres optymalny. Szkolenie antystresowe skierowane jest do wszystkich osób, które chcą nauczyć się kontrolować i panować nad stresem – zarówno w pracy, jak i w codziennych sytuacjach życiowych.
Asertywność uczy jak postępować w zgodzie ze sobą – na poziomie technik postaw. Szkolenia z asertywności uczą technik rozwiązywania konfliktów i dają szansę na rozwiązywanie sporów w sposób konstruktywny, bez szkody dla relacji. Zapraszamy na szkolenie z asertywności i technik rozwiązywania konfliktów.
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Budowanie zaufania w zespole to proces, który wymaga czasu, zaangażowania i regularnych działań. To nie jest coś, co dzieje się z dnia na dzień. Zaufanie w zespole tworzy przestrzeń, w której ludzie czują się swobodnie i bezpiecznie, co sprzyja lepszej współpracy i wyższej efektywności.
Zaufanie to nie tylko relacja – to niewidzialny klej, który łączy członków zespołu, umożliwiając im wspólne realizowanie nawet najbardziej ambitnych celów. Bez zaufania nawet najlepiej wykwalifikowane grupy mogą napotykać bariery, które skutecznie hamują ich działania.
Zdrowe relacje to coś znacznie więcej niż tylko przyjemny dodatek. To fundament szczęśliwego życia. Relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i wsparciu mogą stać się kluczem do harmonii – zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.
W świecie biznesu kultura organizacyjna to znacznie więcej niż modne hasło. Jest to fundament, na którym opiera się sukces każdej firmy. Wpływa na zaangażowanie zespołu, satysfakcję z pracy oraz ogólną efektywność. Świadome jej kształtowanie może stać się kluczem do trwałego rozwoju i przewagi konkurencyjnej. Czy to proste? Nie do końca.
Jest to to kluczowy wskaźnik lojalności klientów, który pozwala lepiej zrozumieć, jak Twoja firma, produkt czy usługa są postrzegane przez klientów. Mierzy on prawdopodobieństwo, z jakim klienci polecą Twoją markę innym. To czyni go niezastąpionym narzędziem w zarządzaniu doświadczeniami klientów. Wynik NPS może wynosić od -100 do +100. Im wyższy wynik, tym lepiej – oznacza to większą lojalność klientów.