Słuchanie jest prawdopodobnie najważniejszym elementem komunikacji międzyludzkiej. Nasza umiejętność słuchania dobrze wpływa na jakość wszystkich naszych relacji, nie tylko z rodziną i przyjaciółmi, ale i w miejscu zatrudnienia, wpływa również na skuteczność i jakość naszej pracy. W naszym życiu angażujemy się w wiele rozmów z przyjaciółmi, współpracownikami i członkami naszej rodziny. Jednak przez większość czasu nie słuchamy tak dobrze, jak moglibyśmy, a czasem powinniśmy.
Słuchanie jest prawdopodobnie najważniejszym elementem komunikacji międzyludzkiej. Nasza umiejętność słuchania dobrze wpływa na jakość wszystkich naszych relacji, nie tylko z rodziną i przyjaciółmi, ale i w miejscu zatrudnienia, wpływa również na skuteczność i jakość naszej pracy. W naszym życiu angażujemy się w wiele rozmów z przyjaciółmi, współpracownikami i członkami naszej rodziny. Jednak przez większość czasu nie słuchamy tak dobrze, jak moglibyśmy, a czasem powinniśmy.
Często jesteśmy rozproszeni przez inne rzeczy w środowisku, takie jak telewizja, Internet, nasze telefony komórkowe lub inne zadania. Uważamy, że słuchamy drugiej osoby, ale tak naprawdę nie poświęcamy jej pełnej uwagi.
Czy słuchanie jest procesem biernym?Słuchanie nie jest jednak czymś, co przychodzi naturalnie lub łatwo dla większości z nas; jest to umiejętność, którą należy ćwiczyć, w codziennych sytuacjach, jak również w trakcie treningu interpersonalnego. Aktywne słuchanie w komunikacji interpersonalnej oznacza, jak sugeruje nazwa, podjęcie świadomego wysiłku, aby w pełni poświęcić uwagę mówcy.
Od zwykłego słuchania wyróżnia się zamiarem prawdziwego zrozumienia. To subtelne, ale ważne rozróżnienie. Aktywne słuchanie polega na budowaniu relacji, zrozumienia i zaufania.
Kiedy myślimy o procesie komunikacji w miejscu pracy, zbyt często koncentrujemy się na sobie: co powiemy, jak wypadniemy i jak głośno powinniśmy mówić. Wszystko to jest ważne, ale co z drugą stroną?
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Chcesz rozwijać swoje umiejętności? Czas na perfekcyjne prezentowanie - zarządzanie wizerunkiem. Bądź gotowy na nowe wyzwania! Wybierz szkolenie które zwiększy twój potencjał innowacyjności i kreatywności. Zobacz nasze szkolenia interpersonalne: szkolenie z asertywności, szkolenia po angielsku, szkolenie zarządzanie czasem.Zanim zaczniemy mówić, musimy słuchać. A kiedy mówimy, musimy upewnić się, że nasi słuchacze nas słuchają. Podobnie jak w przypadku niemal każdego aspektu komunikacji, istnieje kilka kluczowych sposobów na wzmocnienie własnego słuchania i zachęcenie innych do słuchania.
Gdy poznasz i zastosujesz w życiu poniższe metody aktywnego słuchania , staniesz się lepszym słuchaczem i usłyszysz, co mówi druga osoba.
Poświęć komuś całą swoją uwagę. Staraj się minimalizować zakłócenia zewnętrzne i bariery komunikacyjne - hałas i czynności, którymi się zajmowałeś. Nie patrz na zegar, nie kręć się i nie przeglądaj swojej listy rzeczy do zrobienia. Odłóż telefon komórkowy i zamknij pocztę. Całkowicie się zaangażuj i naprawdę skup się na tym, co dzieje się w rozmowie.
Zadawaj pytania i uważnie słuchaj odpowiedzi. Bądź uważnym słuchaczem.
Rób notatki. Aby słuchanie naprawdę się opłacało, musisz mieć możliwość zapamiętania tego, co usłyszałeś. Notatki z rozmowy są nieocenionym źródłem informacji, gdy chcesz przeanalizować to, czego się dowiedziałeś.
Utrzymuj kontakt wzrokowy. Bezpośredni kontakt wzrokowy świadczy o twoim zainteresowaniu i zamiarze słuchania. Nie oznacza to jednak intensywnego wpatrywania się - taki kontakt wzrokowy może być dla niektórych niepokojący - szczególnie dla osób nieśmiałych lub zamkniętych w sobie. Bądź rozsądny, i staraj się nie rozglądać na wszystko, co się wokół dzieje.
Uśmiechaj się. Wyraz twarzy wyraża dużo uczuć, a kiedy uśmiech jest zachęcający i przyjazny, wzbudza pozytywne emocje.
Obserwuj język ciała. Bądź świadomy swojego ciała. Zachowaj otwartą, nieagresywną postawę, twarzą do mówcy, pochyl się raczej niż odsuń, obserwuj swoje ręce, przechyl lekko głowę. (Na przykład, tendencja do krzyżowania ramion przed sobą, ponieważ ktoś czuje się wtedy komfortowo i marszczenie czoła, ponieważ sprzyja to koncentracji - może jednak być odebrane jako postawa obronna lub krytyczna, należy więc podjąć wysiłek, aby nieco nad tym zapanować). Zwróć także uwagę na język ciała mówcy - to działa w obie strony. Jeśli ktoś wykazuje oznaki nadmiernej agresywności lub złości, spróbuj zmienić delikatnie temat rozmowy.
Zachęcaj rozmówcę. Korzystaj z krótkich, pozytywnych podpowiedzi, aby kontynuować rozmowę i pokazać, że słuchasz. Od czasu do czasu kiwaj głową, wyrażaj zrozumienie poprzez mówienie „Tak”, „OK”, „Rozumiem” lub „Dobrze”. Uważaj, aby nie przesadzić, inaczej zostanie to odebrane jako irytowanie się lub ponaglanie rozmówcy.
Milczenie też jest potrzebne. Cisza podczas rozmowy może być krępująca, ale taka przerwa pozwala mówcy zebrać myśli, a tobie, zrozumieć to, co zostało powiedziane. Cisza może być bardzo pomocna w rozproszeniu nieproduktywnej interakcji.
Nie przerywaj. To brak szacunku i rozpraszanie uwagi. W naszym przepełnionym informacjami świecie łatwo zapomnieć, że komunikacja nie jest procesem jednokierunkowym. Nie chodzi tylko o wyrażanie własnych opinii: chodzi o wymianę pomysłów i uczenie się od siebie nawzajem. Słuchając aktywnie, okazujesz swoje zaangażowanie i szacunek, a twój rozmówca z dużym prawdopodobieństwem okaże ci to samo.
Parafrazuj. Odzwierciedlając to, co słyszałeś, pokazujesz że próbujesz zrozumieć w pełni swego rozmówcę. Jednak nie powtarzaj dosłownie, używaj zwrotów: „To, co słyszę, jest…” lub „Pozwól mi sprawdzić, czy cię dobrze zrozumiałem”, „Zobaczmy, czy jestem tego pewien”. Powtórz kluczowe informacje - po zakończeniu rozmowy przejrzyj notatki, omawiając rozmowę z mówcą i sporządź podsumowanie.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Wybierz nasze szkolenia onlineKorzystaj z 4 typów pytań podczas nawiązania kontaktu z mówcą.
Jeśli to możliwe, pytania powinny być otwarte. „Tak” lub „nie” może potwierdzić kwestie, ale wyjaśnienie dostarcza więcej informacji. Zadawanie pytań i bycie otwartym na odpowiedź jest ważną częścią procesu aktywnego słuchania, pozwala się upewnić. Przygotowywanie kilku pytań z wyprzedzeniem może być pomocne; w ten sposób możesz naprawdę słuchać odpowiedzi, zamiast myśleć o tym, o co powinieneś zapytać.
Używaj słowa „JA”. Koncentrujesz się wtedy na problemie, a nie na osobie, np. „Wiem, że masz dużo do powiedzenia, ale muszę…”. Staraj się zgłębić emocje. Często kryją się one między słowami. Odzwierciedlaj słowa mówcy w kategoriach uczuć - na przykład: „Wydaje się to bardzo ważne dla Ciebie…”. Słuchaj otwarcie i z empatią, odpowiadaj w ciekawy sposób - na przykład: „Doceniam chęć porozmawiania o tak trudnym problemie…”.
Bądź otwarty na poglądy innych. Nie osądzaj, bez względu na to, czy zgadzasz się, czy nie, i nie przyjmuj założeń. Zaczekaj, aż mówca skończy, zanim sformułujesz opinie. Trudno myśleć o tym, co chce się powiedzieć dalej, jeśli nie ma zrozumienia, ale też nie poświęca się uwagi temu, co ktoś mówi, rozmyślając o własnej odpowiedzi.
Odpowiadaj stosownie. Bądź otwarty i szczery w swoich odpowiedziach. Dziel się swoimi myślami, poglądami i uczuciami w jasny, ale pełen szacunku i troski sposób. Możesz wyrazić swoje obawy i myśli, nawet jeśli się nie zgadzasz, a nawet zwłaszcza, kiedy się nie zgadzasz. Udzielaj informacji zwrotnej. Rozmówca ma wtedy jasność, jakie są twoje wstępne przemyślenia na temat sytuacji. Przekaż istotne informacje, obserwacje, spostrzeżenia i doświadczenia. Następnie słuchaj uważnie, aby je potwierdzić.
Unikaj używania zwrotów blokujących komunikację. „Dlaczego?” - sprawia, że osoba przyjmuje postawę obronną. „Nie martw się o to”, „Myślę, że najlepszą rzeczą dla ciebie jest…”, „Powinieneś/Nie powinieneś”, „Ty zawsze tak robisz”. Nie staraj się zdobywać informacji na siłę i nie zmuszaj kogoś do mówienia o czymś, o czym wolałby nie mówić – takie bariery w komunikacji interpersonalnej skutecznie utrudniają dialog.
Używaj zwrotów grzecznościowych. Wyrażenia takie jak „Przepraszam”, „Proszę wybaczyć”, „Chwileczkę”, „Porozmawiajmy o rozwiązaniach”, „Proszę”, „Czy mogę coś zasugerować?” wpływają pozytywnie na przebieg rozmowy.
Aktywne słuchanie jest modelem dobrej komunikacji. Pamiętaj, że słuchanie to nie tylko gromadzenie informacji i dzielenie się pomysłami, ale także zdobywanie zrozumienia. Aby rozwinąć umiejętność aktywnego słuchania w komunikacji interpersonalnej, trzeba ćwiczyć i wzmacniać ten nawyk, przydaje się tu wtedy trening umiejętności społecznych.ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak zarządzać swoim stresem w pracy? Jak rozwiązywać konflikty i asertywnie komunikować się w życiu prywatnym i zawodowym? Czy trening pewności siebie zmieni Twoje życie? Zobacz nasze szkolenia z rozwoju osobistego np: szkolenia z komunikacji interpersonalnej, szkolenie z negocjacji.Nie musisz jednak stać się biegły w każdej z powyższych umiejętności, wystarczy jeśli na początek wprowadzisz w swoje życie kilka z tych technik aktywnego słuchania. Pamiętaj, że celem rozmowy jest nie tylko żonglowanie słowami, ale prawdziwe zrozumienie tego, co mówi druga strona i bycie rozumianym przez nią.
Zobacz szkolenia powiązane z tematem:
Czy kiedykolwiek zadawałeś sobie pytanie, czy Twoja skuteczność w biznesie ma jakikolwiek związek z Twoją asertywnością i umiejętnością komunikacji z innymi? Czy naprawdę uważasz, że asertywność polega na tym, że potrafisz powiedzieć twardo NIE!? Zapisz się na szkolenie komunikacja wewnętrzna Tomasza Piotra Sidewicza i odkryj w czym tkwi sekret sukcesu.
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.
WikiGamma w formacie video.
Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.
Standardowe informacje z obszaru szkoleń.
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.
Używamy technologii takich jak pliki cookie do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Robimy to, aby poprawić jakość przeglądania i wyświetlać (nie)spersonalizowane reklamy. Wyrażenie zgody na te technologie umożliwi nam przetwarzanie danych, takich jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub jej wycofanie może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.