Design Thinking – nowoczesna metoda rozwiązywania problemów
Istota Design Thinking
Metoda Design Thinking może być zastosowana w dowolnym problemie biznesowym, który nie ma jednego oczywistego rozwiązania. Przykłady:
- Obszar HR: „Jak stworzyć miejsce pracy, które będzie przyciągało największe talenty z generacji Y?”,
- Sprzedaż: „Jak współtworzyć z klientem rozwiązania jego problemów, zamiast sprzedawać mu rozwiązania problemów, które nie są jego problemami?”,
- Zarządzanie: „Jak zbudować środowisko pracy, które będzie wyzwalało wśród wszystkich pracowników poczucie współodpowiedzialności za rezultaty osiągane przez firmę?”.
Przy rozwiązywaniu problemów i tworzeniu nowych rozwiązań w praktyce biznesowej najczęściej można napotkać dwa rodzaje myślenia: myślenie biznesowe, które oparte jest na chłodnej analizie, kalkulacji ryzyka i racjonalnym podejściu oraz myślenie kreatywne, które cechują emocjonalność, bujanie w obłokach, nieskrępowana wyobraźnia.
Design Thinking łączy walory obu typów myślenia poprzez:
- płynne przechodzenie z podejścia racjonalnego w emocjonalne (i na odwrót),
- przełączanie myślenia analitycznego w syntetyczne,
- nadawanie porządku i logicznej struktury pomysłom opartym na intuicji.
Gamma została firmą szkoleniową roku. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Realizujemy
szkolenie zamknięte w małych 10 osobwych grupach z obszarów: sprzedaży, managerskiego, rozwoju osobistego.
Szkolenie otwarte dodatkowo z obszarów: Human Resources oraz eksperckich.
Przebieg procesu Design Thinking
Tworzenie rozwiązań w oparciu o metodę Design Thinking przebiega przez sześć następujących po sobie etapów:
Jak wygląda proces, pokażemy na przykładzie problemu z obszaru HR „Jak stworzyć miejsce pracy, które będzie przyciągało największe talenty z generacji Y?”.
- Empatia, czyli rozpoznanie i głębokie zrozumienie potrzeb lub problemów grupy docelowej, na przykład młodych pracowników.
- Problem, czyli zdefiniowanie prawdziwego problemu na podstawie informacji z etapu 1. Na przykład „Jak wprowadzić do codziennej pracy i szkoleń dla młodych pracowników elementy zabawy i rozrywki?”, ponieważ odkryliśmy, że to, co najbardziej zniechęca młodych do pracy w naszej firmie, to nuda i rutyna.
- Idee, czyli stworzenie nieograniczonej listy wszystkich możliwych działań uatrakcyjniających pracę i szkolenia dla młodych pracowników.
- Prototyp, czyli wstępne zaprojektowanie zmian uatrakcyjniających pracę i naukę młodych pracowników.
- Test, czyli sprawdzanie w formie pilotażu zaprojektowanych rozwiązań i badanie ich skuteczności oraz wprowadzanie niezbędnych korekt (proces iteracji).
- Wdrożenie, czyli wykorzystanie doświadczeń z testowanych rozwiązań i wybranie najlepszego wariantu, który wprowadzamy w życie.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.
Zobacz nasze szkolenia menadżerskie:
Na każdym etapie korzysta się z określonych narzędzi i sprawdzonych metod pozwalających na owocną realizację procesu, np. obserwacje, mapy empatii, „5 x dlaczego”, metody heurystyczne itd., dostosowanych do specyfiki problemu.
Design Thinking idealnie wpisuje się w kulturę pracy zespołowej i samozarządzających się zespołów w turkusowych organizacjach, angażując pracowników z różnych specjalności, o zróżnicowanych doświadczeniach, osobowościach i punktach widzenia.