8 zasad bite-sized learningu
Bite-size learning - wstęp
Obecnie zdolność przetwarzania danych pokolenia Millenialsów jest ograniczona do około 140 znaków naraz.
Wolą znać istotę historii zawartą w jednej linijce tekstów, niż czytać o niej kilka stron. Chcą również, aby treści do nauki były dostarczane im w sposób, w jaki łatwiej przyswajają informacje - w małych partiach, we własnym tempie.
Nie można trzymać się z dala od microlearningu, jeśli chce się być szanowanym, dobrym trenerem, a nauka ma przynosić efekty.
Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących skutecznego bite-sized learningu.
Zasada nr 1
Trzymaj się jednego pomysłu
Nie przytłaczaj szkolonych nadmiarem treści. Kurs e-learningowy, który trwa 30 minut, może spełniać wiele celów edukacyjnych. Ale twój krótki moduł powinien uwzględniać tylko JEDEN cel nauki.
Cel modułu edukacyjnego o niewielkich rozmiarach nie różni się niczym od wyszukiwania informacji w Google, ponieważ uczeń podchodzi do tego z takimi samymi oczekiwaniami: znaleźć rozwiązanie pojedynczego problemu, z którym aktualnie musi się zmierzyć.
Przeciętny uczeń chce rozwiązać jedną rzecz, zanim przejdzie do następnej. Dlatego upewnij się, że dasz mu JEDNO pojęcie do przyswojenia i skłonisz do JEDNEJ zmiany zachowania lub postawy, aby spełnić JEDEN cel nauki.
Zasada nr 2
Zwiększ zaangażowanie
Angażuj swoich odbiorców od samego początku i trzymaj się tego aż do końca modułu. To, że moduł jest krótki, nie gwarantuje, że uczestnicy go ukończą, zwłaszcza gdy treści są nudne, a prezentacja przeciętna.
Zasada nr 3
Tylko istotne kwestie
Co robisz najpierw, gdy minimalizujesz swoją przestrzeń życiową? Pozbywasz się wszystkich zbędnych rzeczy.
Tę samą zasadę trzeba zastosować, gdy tworzy się moduł nauki o małym rozmiarze. Należy pozbyć się nieistotnych informacji i zachować tylko to, co ważne.
Oto kilka porad:
- Treść do rzeczy. Zrezygnuj z historii, informacji wprowadzających i teorii. Od razu przejdź do sedna. Pamiętaj, że uczestnicy szukają rozwiązań "dokładnie na czas", na już.
- Bądź bezpośredni. Nie staraj się przekazywać treści w tradycyjnym formacie eLearning, w którym każdy kurs ma wstęp, szczegółową sekcję, wnioski i zadania.
- Używaj różnych mediów do wyraźnego prezentowania treści. Pamiętaj, że obraz jest wart tysiąca słów. Jeden klip wideo demonstrujący jakiś proces, czynność może zastąpić kilka zdjęć, z których każdy przedstawia pojedynczy krok.
Zasada nr 4
Zachowaj porządek
Przeczytaj dwie poniższe listy tylko raz:
- Jabłka, gruszki, banany, jagody, brzoskwinie ...
- Jagody, wstążki, Mercedes, Steve Jobs, asteroidy ...
Którą listę łatwiej zapamiętać? Zdecydowanie listę owoców. Jest tak, gdyż łatwiej przyswajamy podobne i istotne informacje, zgrupowane razem.
Układaj treść tak, aby stworzyć harmonijny moduł.
Oto, jak należy przejść przez proces dzielenia:
- Określ JEDEN cel nauki, który chcesz osiągnąć.
- Określ zadania związane z tym celem.
- Ustal treść, która jest istotna dla tego JEDNEGO celu nauczania.
- Ułóż zawartość w małe fragmenty.
- Dodaj moduł sprawdzający uczących się pod kątem wiedzy i umiejętności, które mają wykorzystać w praktyce.
Zasada nr 5
Ważny jest kontekst
Osoby szkolone oczekują, że rozwiążesz ich problemy w świecie rzeczywistym, kiedy będą tego potrzebować. Jako projektant e-learningu, twoim zadaniem nie jest prezentowanie informacji, których uczestnicy nie potrzebują. Należy zapewnić wartość i przyciągnąć i zatrzymać odbiorców WYŁĄCZNIE poprzez dostarczanie odpowiednich treści.
Pamiętaj o tych kwestiach:
- Zaznacz wyraźnie już na samym początku, co uczestnicy będą w stanie ROBIĆ po zakończeniu modułu.
- Przedstaw gotowe ROZWIĄZANIA. Pokaż uczestnikom, jak mogą sobie poradzić z prawdziwymi problemami.
- Sprawdzaj wiedzę i umiejętności uczestników, które będą musieli zastosować, gdy wrócą do swoich miejsc pracy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Wybierz nasze szkolenia online- Brak ograniczeń geograficznych i lokalizacyjnych
- Duża wartość szkoleniowo-merytoryczna
- Pełna interaktywność
- Popularne technologie: Microsoft Teams, Google Meet, Webex, Zoom, Clickmeeting
Zapraszamy do zapoznania się z:Zasada nr 6
Zapewnij przestrzeń i komfort nauki
Aby zarządzać procesem nauczania, musisz pozwolić uczącym się przetrawić dostarczone przez ciebie informacje, zastanowić się nad treścią i zastosować wiedzę i umiejętności, których się nauczyli, zanim przejdą do kolejnego krótkiego modułu.
Możesz dostarczać informacje we fragmentach lub moduły mogą mieć tylko 5 minut, ale stale muszą być przetwarzane przez mózg.
Pomyśl o tym w ten sposób: ile informacji, które przyswajasz sobie noc przed jakimś testem, sprawdzianem, później pamiętasz?
Zasada nr 7
Stwórz projekt przyjazny dla użytkownika
Twój uczeń nie ma dużo czasu, jest zabiegany i jest bardzo prawdopodobne, że wolałby mieć dostęp do modułów na urządzeniu mobilnym. Ułatw mu znalezienie tego, czego szuka, dzięki przyjaznym dla użytkownika funkcjom wyszukiwania i projektom, które minimalizują czas ładowania.
Zasada nr 8
Personalizuj
Aby dowiedzieć się, jak zdobyć swoich uczestników ich przyciągnąć, po prostu o nich pomyśl. Pozwól im poczuć się wyjątkowo, dając im dokładnie to, czego chcą.
Oto kilka rad, które pomogą Ci osiągnąć to, czego potrzebuje uczeń:
- Daj osobom swobodę określania "miejsca i tempa" uczenia się.
- Stwórz projekt, który pozwoli odkrywać, znajdować i "przyciągać" rozwiązania zamiast zmuszać do nauki. Na przykład pozwól pominąć moduły uczenia się, do których jest niechęć.
- Zapomnij o linearnym sposobie przekazywania nauczania tak, jak w przypadku kursów e-learningowych o dłuższym czasie trwania. Bite-sized learning umożliwia szkolonym wybór własnej ścieżki zgodnie z ich potrzebami oraz we własnym tempie i czasie.
Podsumowanie
Bite-sized learning daje możliwość dotarcia do uczestników gdziekolwiek się znajdują i dostarczania im rozwiązań w taki sposób, aby mogli je przyswoić, przetworzyć i wdrożyć w życie. Dostarczając treści do nauki w małych modułach, mówisz do Millenialsów w ich języku.
Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!