Jak wypracować autorytet osobisty?
Autorytet osobisty to rodzaj poważania przez pracowników, który pochodzi nie z przynależnej do kierownika lub właściciela firmy władzy, a z powodu charyzmy i osobistych walorów. Nie każdy menedżer posiada odpowiednie cechy, by móc cieszyć się tego rodzaju autorytetem, jednak nasze działania wpływają w dużej mierze na sposób, w jaki odbierają nas pracownicy.

Jak wypracować autorytet osobisty?
Autorytet osobisty to rodzaj poważania przez pracowników, który pochodzi nie z przynależnej do kierownika lub właściciela firmy władzy, a z powodu charyzmy i osobistych walorów.
Nie każdy menedżer posiada odpowiednie cechy, by móc cieszyć się tego rodzaju autorytetem, jednak nasze działania wpływają w dużej mierze na sposób, w jaki odbierają nas pracownicy.
Oto siedem punktów, które pomogą w uzyskaniu autorytetu osobistego!
- Zdobywaj wiedzę.
Każdy pracownik chce mieć pewność, że może zwrócić się do swojego menedżera z problemem, którego rozwiązanie wymaga wiedzy i doświadczenia. Eksperci w danej dziedzinie są szczególnie szanowani, szczególnie, jeśli ich wiedza nie jest powszechnie dostępna.
- Szanuj ludzi.
To, w jaki sposób zachowujemy się w stosunku do innych, zawsze do nas wraca. Szanuj i doceniaj swoich pracowników, dzięki czemu oni nie będą podważać Twojego autorytetu.
- Pozwól na ponoszenie odpowiedzialności.
Wielu menedżerów wychodzi z błędnego przekonania, że jego pracownicy nie mają odpowiednich kompetencji i umiejętności do realizacji coraz trudniejszych zadań. Niektórzy obawiają się również, że ponoszenie odpowiedzialności wiąże się z rozwojem pracowników, który może zagrozić autorytetowi. Nic bardziej mylnego! Menedżer, który pozwala się rozwijać pracownikom jest zdecydowanie bardziej doceniany.
- Bądź przykładem.
Ucz się, zdobywaj wiedzę, pokazuj, że ciągły rozwój to konieczność. Przykładem może być uczęszczanie na kursy i szkolenia, które wzmacniają poszczególne umiejętności i kompetencje.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zobacz nasze najciekawsze szkolenia dla sprzedawców:- Szkolenie z finalizacji sprzedaży. Jak przepracować lęk przed finalizacją?
- Miękka windykacja szkolenie. Od doboru jakich technik zależy komu klient zapłaci najpierw?
- Leady sprzedażowe szkolenia online. Jak zmienić klasyczną sprzedaż w inteligentny hunting?
- Integruj.
Menedżer, który potrafi zjednoczyć całą grupę ludzi to osoba zdecydowanie bardziej doceniana.
- Bierz stronę pracowników.
Zdarza się, że w organizacji może dojść do konfliktów na przełomie różnych szczebli pracowniczych lub odmiennych działów. Powinieneś brać stronę pracowników, którzy poczują, że mają w Tobie oparcie.
- Rozmawiaj.
Być może któryś z Twoich pracowników zawalił projekt ze względu na wyjątkowo trudną sytuację rodzinną albo problemy zdrowotne. Nie dowiesz się tego, jeśli będziesz jedynie oceniał efekty pracy. Powinieneś mieć kompleksowy kontakt z podwładnymi, dzięki któremu zdobędziesz ich zaufanie.
Efektywnie przez wyzwania w zespole. Action learning w codziennej pracy menedżera.
Według badań przeprowadzonych przez MIT zespoły, w których ludzie wypowiadają się w mniej więcej takim samym stopniu, mogą poszczycić się lepszymi wynikami niż te, w których dominują jedna…Mentoring - jak skutecznie przekazać swoje doświadczenie?
Organizacja to ludzie – a ludzie to zbiór unikalnych doświadczeń i kompetencji. Mentoring pozwala na pełne korzystanie z tego skarbu w postaci przekazywania najlepszych doświadczeń…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej