Negocjacje są ściśle związane z biznesem. Poprzez rozmowy ustala się ceny, umowy i ich zakres. Ich prowadzenie wcale nie jest łatwe i zależy w dużej mierze od pozycji biznesowej. Oczywiście również sytuacja na rynku wpływa na pozycję owych kontrahentów. Jednak niezależnie o praw rynku, czy pozycji należy odpowiednio się do nich przygotować, by uzyskać określony i pożądany wynik.
Jak przygotować się do negocjacji?
Przede wszystkim należy poznać sytuację rynkową. Wiedza o cenach, czy zapotrzebowaniu jest ważna. Oczywiście należy także poznać osobę, z którą będzie się przeprowadzać negocjacje. Musi ona być decyzyjna, gdyż wtedy mamy większą szansę na szybsze podpisanie umowy. Jakiekolwiek braki w przygotowaniu mogą być bardzo szybko zauważone i w ten sposób tracimy wiarygodność oraz nie jesteśmy rzetelnym kontrahentem, czy partnerem biznesowym. Negocjacje muszą być twarde dla obu stron.
Oczywiście oferta musi być elastyczna i należy odpowiednio przygotować się do jej negocjacji. Profesjonalizm jest zawsze w cenie, zatem nawet jeżeli negocjacje nie przebiegają w założony sposób koniecznie nadal należy zachować spokój i pozostać profesjonalistom. Pokazywanie nerwów, czy też niewłaściwy język może skutkować przerwaniem negocjacji.
Negocjacje tylko dla profesjonalistów
Do negocjacji trzeba być przygotowanym. Konieczne jest posiadanie planu działania oraz bieżącej jego modyfikacji. Każde słowo i działanie musi być przemyślane i strategicznie zaplanowane. Jeden mały błąd może doprowadzić do ich fiaska. Oczywiście negocjacje w dużej mierze odbywają się na zasadzie wygranej, czy przegranej. Jednak równie ważny jest kompromis. Musi on być opłacalny dla obu stron.
Dlatego tak ważne jest, aby obie strony miały poczucie wygranej. Bywają także sytuacje, że negocjacje są bardzo trudne i skomplikowane i konieczna jest konsultacja prawna, aby wszystko odbywało się zgodnie z prawem. W przypadku negocjacji biznesowych umowy muszą być podpisywane, gdyż słowne umowy nie mają jakiejkolwiek wartości prawnej i są nieważne.