HR Business Partner - kto to i dlaczego warto mieć taką osobę w firmie?
Dynamizm współczesnego świata napędzany ciągłymi zmianami nie znosi próżni. Zawody, które jeszcze kilka lat temu były nowinkami, dziś są na porządku dziennym. Stało się tak na przykład ze stanowiskiem HR Business Partnera, które jeszcze kilka lat temu funkcjonowało w Polsce jako nowinka, a obecnie jest obecne w wielu firmach, a osoby na to stanowisko poszukiwane są przez coraz to nowsze organizacje, które chcą wdrożyć u siebie koncepcję wsparcia biznesowego w zakresie zarządzania zasobami ludzkimi.
Kim więc jest HR biznes partner i na czym polega jego praca? Już sam anglojęzyczny rodowód nazwy tego stanowiska sprawia, że dla wielu może być ono nieco enigmatyczne. I nie chodzi tu nawet o brak zrozumienie znaczenia poszczególnych wyrazów składających się na jego nazwę, ale raczej o trudność z jego przekładalnością na język polski. To właśnie dlatego nazwa stanowiska zazwyczaj nie jest tłumaczona na polski, gdyż żaden z rodzimych odpowiedników nie jest w stanie w pełni oddać sensu tego stanowiska. Najczęściej próby tłumaczenia kończą się na określeniach takich jak Partner Biznesowy ds. Zarządzania Zasobami Ludzkimi czy też ekspert lub doradca ds. ZZL lub HR dla organizacji.
Sama idea wsparcia biznesu w obszarze HR nie jest bardzo nowa, bo pojawiła się w połowie lat 90-tych. HR biznes partner to osoba posiadająca szeroką wiedzę oraz doświadczenie w obszarze HR. Osoba zajmująca to stanowisko posiada bardzo szeroki zakres kompetencji i choć sama w sobie nie piastuje stanowiska kierowniczego, bo nie zarządza zespołem, to ściśle współpracuje z menedżerami poszczególnych działów. Aby praca osoby na tym stanowisku mogła być efektywna konieczne jest jej bieżące informowanie o kierunku rozwoju firmy i aktualnej strategii. Na tej podstawie HR partner projektuje systemy i nadzoruje procesy związane z zasobami ludzkimi w firmie.
Dlaczego warto wdrożyć w swojej firmie nowe rozwiązania w zakresie Human Resources i przekształcić klasyczne struktury kadrowo-placowe? Powodów jest co najmniej kilka. Jest to korzystne z perspektywy efektywności kosztowej funkcjonowania przedsiębiorstwa. HR stał się także polem współzawodnictwa i konkurencji, istnieją branże w których, aby liczyć się na rynku musimy stale wyszukiwać i pozyskiwać do pracy odpowiednio wykształcone, kreatywne i kompetentne osoby. Swój udział w popularności wdrażania nowego modelu ma także rosnące oczekiwanie w stosunku do działów kadr ze strony kierowników poszczególnych obszarów.
Kim więc jest dobry hr biznes partner i skąd go pozyskać? O tym, ze istnieje taka potrzeba przekonamy się łatwo wpisując w wyszukiwarkę frazę „HR Business Partner szkolenie”. Mnogość wyników może zaskoczyć, udowadniając równocześnie jak duże jest zapotrzebowanie rynku pracy na tego typu usługi. Prestiżowa szkoła hr business partner daje gwarancję odpowiedniego przygotowania do pełnienia tej funkcji, poznania swojej roli i nauczenia się kreatywnego spojrzenia i wdrażania innowacyjnego podejścia do struktur HR. Punktem wyjściowym akademii HR BP jest zdefiniowanie roli takiej osoby we współczesnym środowisku biznesowym oraz zdefiniowanie oczekiwań rynku stawianych przed Hr biznes partnerami. Podczas szkolenia uczestniczy szkolą się z zakresu wywiadów kompetencyjnych, technik selekcyjnych, doskonalą swoją wiedzę i umiejętności w zakresie przygotowywania koncepcji rozwoju firmy oraz uczą się kreatywnego dostosowywania dostępnych metod i środków, tak aby stały one w zgodzie i służyły realizacji strategii organizacji i jej celów.
Absolwenci akademii w toku szkolenia opartego na wieli formach ćwiczeń i przyswajania wiedzy uczą się między innymi: diagnozować aktualną sytuację firmy, przeciwdziałać występowaniu sytuacji i mechanizmów utrudniających budowanie efektywnej współpracy, określać i planować zapotrzebowanie na pracowników danych szczebli i stanowisk oraz analizować efektywność pracy na poszczególnych stanowiskach. Wszystko po to, aby skutecznie wspierać kadrę zarządzającą w naborach pracowników i ich pozyskiwaniu, a następnie w odpowiedni sposób oceniać efektywność pracy poszczególnych osób i działów i na tej podstawie określać dalsze zapotrzebowania kadrowe.