Negocjacje to klucz do osiągnięcia sukcesu w szczególności, gdy mamy bardzo wyrafinowanego konkurenta. Ze względu na swoją zawiłość wyróżniamy trzy główne rodzaje negocjacji, które związane są z różnymi aspektami naszego życia. W ten oto sposób mamy do czynienia z negocjacjami zwyczajnymi, które dotyczą w głównej mierze naszych wewnętrznych np. rodzinnych problemów, jak i stosunków.
Oczywiście odnosi się to też do zawiłych relacji pracowników, którzy mogą być niezadowoleni z pensji jaką otrzymują w stosunku do innych pracowników. Innym rodzajem są negocjacje handlowe, skupiające się wokół ogólnie pojętych finansów, zaś trzeci rodzaj to negocjacje prawne. To one mają zawsze najbardziej oficjalny wydźwięk, zaś spory dotyczą zazwyczaj obszaru prawa, jak np. sposobu postępowania z nowym prawem ustawodawczym.
To o czym była teraz mowa to zwykły podział, na typy pod kątem obszarów jakie obejmują negocjacje, niestety wiedza z ich zakresu jest znacznie bardziej obszerna, W ten oto sposób warto przyjrzeć się bliżej zagadnieniu jakimi są kryteria oceny negocjacji, gdyż muszą mieć one obiektywny wymiar, by były sprawiedliwe. Zalicza się do nich kilka aspektów, wśród których wyróżniamy m. in. rozsądek, sprawność oraz konstruktywność. Pierwszy z nich zapewnia to, że w przypadku spokojnie prowadzonych negocjacji, w rozsądny sposób każda ze stron uzyska korzyści dla siebie.
Ponadto całość będzie bardzo uczciwa, gdyż będzie zgadzała się z obowiązującymi przepisami, a ponadto ustalone warunki zachowają swoją trwałość i nie będzie groziło, że ktoś się rozmyśli. Sprawność należy rozumieć jako swego rodzaju wydajność, z jaką uzyskamy dany efekt. Służy ona bardziej do oceny naszych negocjacji, pod kątem ich efektywności. Ostatni aspekt to przykład wpływu negocjacji na stan kontaktów pomiędzy obiema stronami „konfliktu”.
Ma to bardzo duży wpływ na przyszłe interesy, dlatego też bardzo ważne jest by ostateczny wydźwięk był jak najbardziej pozytywny. Te trzy cechy są istotne do określenia jak przebiegły nasze negocjacje.