Każdy przedsiębiorca wie, jak trudno znaleźć dobrego pracownika. Czasem zdarza się, że osoba, którą jesteśmy zachwyceni w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, okazuje się kompletnie nieprzystosowana do firmowej rzeczywistości, nie potrafi się w niej odnaleźć i sprawia, że proces jej wdrażania w szeregi firmy postępuje bardzo wolno. Na co więc zwrócić uwagę w trakcie trwania rozmowy kwalifikacyjnej?
Przedstawiamy 5 punktów, które pomogą znaleźć idealnego pracownika! - Kwalifikacje. To jedno z podstawowych kryteriów zatrudnienia. Na ogół kwalifikacji składa się kilka elementów: wykształcenie (wyższe, dodatkowe certyfikaty, szkolenia), wiedza fachowa (również ta nabyta na własną rękę) oraz doświadczenie w branży.
- Szczególne zdolności. Każdy z nas je ma, często jednak uważamy je za coś oczywistego. Do szczególnych, pożądanych przez pracodawcę zdolności może należeć umiejętność sprzedaży i negocjacji, zdolności szybkiego myślenia i analizy danych, odporność na stres, doskonała organizacja czasu i pracy.
- Osobowość. To niezwykle ważne, by nowy pracownik utożsamiał się z wizją firmy i wpasowywał się w jej kulturę organizacyjną. Od tego zależą kontakty ze współpracownikami, utrzymanie przyjemnej atmosfery i - w konsekwencji - rozwój całego zespołu pracowniczego.
- Możliwości zewnętrzne. Wbrew pozorom nie chodzi w nich o aparycję a o możliwości dojazdu do pracy, mobilność (w tym posiadanie własnego samochodu, doświadczenie za kierownicą), sytuacja rodzinna. Choć o niektóre elementy nie warto (a wręcz nie można) pytać na rozmowie kwalifikacyjnej, często można podkreślić, że praca odbywa się w godzinach nocnych lub zmianowych (co mogłoby zniechęcać osoby, które z różnych przyczyn nie mogą lub nie chcą jej podjąć). Oszczędza to wiele czasu, zarówno kandydatowi, jak i pracodawcy.
- Zainteresowania. To one mówią bardzo wiele o człowieku: czy lubi się uczyć nowych rzeczy, jak przyswaja wiedzę, czy jest typem ryzykanta czy raczej indywidualisty i domatora. Zainteresowania często przekładają się na osobowość, posiadanie szczególnych zdolności i wykształcenie.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Przygotowując nasze szkolenia HR online nie przekładamy treści i procesu „jeden do jednego” ze szkoleń stacjonarnych.
Zobacz nasze szkolenia HR.
Zobacz więcej:
szkolenia HR W rozmowie kwalifikacyjnej pomoże nam zarówno dokładne przestudiowanie życiorysu kandydata, jak i umiejętne zadawanie pytań w trakcie trwania spotkania. Aby się tego nauczyć możemy zdecydować się na
szkolenie rekrutacja i selekcja pracowników, dzięki czemu zyskamy praktyczne umiejętności z zakresu prowadzenia obu tych procesów.
Bez wątpienia wpłynie to na możliwość zyskania wartościowego i odpowiedniego pracownika, który spełni swoje ambicje i nasze wymagania.