Co to jest Zero Waste? Perspektywa organizacyjna

Zero waste (niemarnowanie, życie bez śmieci) to styl życia polegający na maksymalnym ograniczeniu generowania odpadów, a co za tym idzie – na dbaniu o środowisko. Idea zero waste jest również coraz częściej stosowana w obszarze pracy.

Gamma - Co to jest Zero Waste? Perspektywa organizacyjna


Co to jest Zero Waste? Perspektywa organizacyjna


Zero waste jako element strategii zrównoważonego rozwoju

W epoce kryzysu klimatycznego, wymierania gatunków, topnienia lodowców czy pustynnienia wielkich obszarów Ziemi działania na rzecz ochrony środowiska stają się nie tylko fanaberią garstki ekologów, lecz obowiązkiem wszystkich mieszkańców globu.

Jedną z głównych strategii działań proekologicznych jest zrównoważony rozwój. To życie bez niepotrzebnego marnotrawstwa i gospodarka obiegu zamkniętego. To troska o jakość powietrza, o florę i faunę. Z praktycznych działań  to może być np. hodowanie pszczół na dachach budynków czy ograniczanie zużycia plastiku.

Strategię zrównoważony rozwoju starają się stosować nie tylko pojedyncze gospodarstwa domowe, lokalne społeczności, czy całe państwa. Zrównoważony rozwój jest oficjalnym priorytetem ONZ.

Agenda na rzecz zrównoważonego rozwoju została przyjęta przez wszystkie 193 państwa członkowskie ONZ w 2015 roku. Agenda określa 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju, które mają zostać osiągnięte przez świat do 2030 roku.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy na zarządzanie projektami szkolenie. Na szkoleniu dowiesz się m. in.: jak opracować plan projektu? Jak zarządzić czasem i jakością w projekcie? Jak zadbać o przepływ informacji? Jakie są dobre praktyki w zarządzaniu projektami?

Powiązane z tym tematem: szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym, szkolenia po angielsku, szkolenia miękkie Warszawa.

Zasada zrównoważonego rozwoju w  miejscu pracy

Nic dziwnego, że strategię zrównoważonego rozwoju wprowadza do swoich codziennych praktyk wiele firmy na całym świecie. Działalność biznesowa ma swoją niechlubną kartę w zanieczyszczaniu środowiska.

Planecie szkodzą nie tylko wielkie fabryki czy zakłady produkcyjne, emitujące do atmosfery olbrzymie kłęby dymu. Również tzw. praca biurowa to bardzo nie ekologiczne miejsce, gdzie zużywa się nieprawdopodobne ilości papieru, energii elektrycznej czy plastiku.

Tylko w Polsce na jedną osobę przypada 100 kg zużytego papieru rocznie. A to oznacza, że aby zaspokoić potrzebę na papier tylko jednej osoby, trzeba ściąć aż dwa drzewa!

Dlatego wprowadzenie zasady zrównoważonego rozwoju do biur jest sprawą wielkiej wagi. Ważnym elementem zrównoważonego rozwoju jest strategia zero waste.

Zero waste to idea, w której ludzie starają się generować jak najmniej odpadów, a tym samym chronić środowisko - koncepcja idealnie pasująca dla codziennych praktyk biurowego życia.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Lekceważenie, ośmieszanie czy złośliwości pomiędzy pracownikami mogą świadczyć o problemie mobbingu w miejscu pracy. Przeciwdziałaj zachowaniom mobbingowym w urzędzie i firmie. Przywróć właściwe zachowania i zdrowe relacje pomiędzy pracownikami – zapoznaj się z programem szkolenia antymobbingowego dla pracowników. Zobacz również szkolenia otwarte, szkolenia sprzedażowe.

5 podstawowych punktów zero waste

Refuse – odmawiaj

W miejscu pracy oznacza to rezygnację z pewnych rzeczy, które nie służą poprawie czy wydajności pracy, a są zrobione z materiałów szkodliwych dla środowiska.

Przykład: wiele firm zdobi swoje biura dekoracjami zrobionymi z plastiku. Warto zrezygnować z takich elementów. A biura dekorować przedmiotami wyłącznie przyjaznymi środowisku.

Reduce – redukować

W czasie pracy zużywa się mnóstwo papieru. Drukowanie maili, raportów, notatek…warto pomyśleć o oszczędnościach na tym polu. Oszczędność papieru przynosi ulgę nie tylko środowisku albo również budżetowi firmy.

Przykład: na firmowych spotkaniach, zamiast drukować dla każdego raport, który będzie tematem spotkania, lepiej rozesłać go mailem albo zaprezentować wszystkim na ekranie laptopa lub projektora.

Reuse – używać ponownie

Nie wszystkie przedmioty codziennego, biurowego użytku tracą swoją wartość po jednokrotnym użyciu. Warto zastanowić się dwa razy czy dana rzecz może być jeszcze użyta, zanim trafi do kosza.

Przykład: butelkę na wodę można napełnić wielokrotnie wodą z dystrybutora w firmowej kuchni.

Recycle – przetwarzać

Recykling to oczywiście jedna z głównych metod działań proekologicznych. Warto stosować ją również w biurze.

Przykład: sortowanie śmieci pomaga w recyklingu. Warto wprowadzić je w firmie. Wymaga to oczywiście przeorganizowania przestrzeni biurowej, bo musi tam się pojawić więcej koszy na śmieci. Jednak jest to niedogodność, z którą łatwo sobie poradzić.

Rot - kompostowanie

To najtrudniejszy do zastosowania punkt strategii zero waste. Jednak i kompostowanie pojawia się coraz częściej w biurach. Istnieją nieduże, przeznaczone m.in. dla powierzchni biurowych maszyny kompostujące.

Przykład: Uzyskany w ten sposób  prekompost może być wykorzystywany do nawożenia roślin hodowanych w biurze, trawników czy innych firmowych powierzchni zielonych. Może być również zabierany przez pracowników do domu, żeby użyźnić nim domowy ogródek.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.

Zobacz też: szkolenia interpersonalne

Dodatkowe reguły zero waste

Repair – naprawiaj

Nie wszystkie zepsute rzeczy trzeba od razu wyrzucać do śmieci.

Remember – pamiętaj

Ta zasada mówi: żyj świadomie, ale także uświadamiaj.

Dlaczego warto wdrożyć zero waste w firmie?

  • Strategia zero waste po prostu się opłaca. Koszty zużycia materiałów biurowych są ogromne. Z każdym rokiem coraz większe. Wprowadzenie strategii zero waste oznacza dużą oszczędność. Najprostsza kalkulacja pokazująca, ile firma zaoszczędzi wdrażając w życie ideę zero waste, potwierdzi sensowność jej stosowania.
  • Zero waste to budowanie pozytywnego wizerunku firmy. Opinia publiczna jest wyjątkowa czuła na kwestie ekologiczne i prowadzenie działalności biznesowej w oparciu o strategię zrównoważonego rozwoju. Firma, która może się tym pochwalić jest zdecydowanie lepiej odbierana wśród klientów i ewentualnych partnerów biznesowych.
  • Łatwiej o młodych pracowników. Niedługo, tzw. milenialsi ( ludzie urodzeni między 1980 a 1996 rokiem) będą stanowić większość na rynku pracy. Jak pokazują badania, dla tego pokolenia kwestie ekologiczne są kluczowe. Do nich milenialsi dostosowują swój styl życia i na nich opierają swoje przekonania i wartości. Współczesne firmy, chcąc przyciągnąć młodych pracowników, nie mogą kusić ich tylko wysoką pensją. Powinny również pokazać, że współdzielą ich sposób myślenia i troskę o planetę. Inaczej nie będą atrakcyjnym pracodawcą i będą miały problem z rekrutacją. Strategia zero waste może być magnesem przyciągającym młodych pracowników.

Jak stosować zero waste w miejscu pracy? Kilka praktycznych wskazówek  

  • Nie warto kupować jedzenia na wynos w plastiku, lepiej przynosić z domu własne posiłki w pojemniku wielokrotnego użytku
  • wodę z dyspozytora powinno się nalewać do swojej szklanki lub kubka, żeby ograniczać używanie plastikowych kubeczków
  • opłaca się zredukować drukowanie dokumentów, należy częściej korzystać z dwustronnego wydruku
  • warto zrezygnować z papierowych faktur, zamiast nich można używać e-faktur
  • powinno się segregować odpady
  • jak najczęściej trzeba wybierać posiłki roślinne w firmowej stołówce
  • warto ograniczyć użytkowanie samochodu, do pracy lepiej przyjeżdżać rowerem lub komunikacją miejską
  • jeśli drogę do pracy pokonuje się autem, warto po drodze zabrać kolegę/koleżankę z pracy. Zawsze jeden samochód zostanie na parkingu
  • wskazane jest oszczędzanie  energii – nie trzeba zapalać światła bez potrzeby, warto oszczędnie korzystać z klimatyzacji, należy pamiętać o wyłączaniu ( a nie tylko „usypianiu”) komputera po skończonym dniu pracy
  • do służbowych delegacji lepiej wybierać pociąg, a nie samolot
  • należy korzystać ze sprzętu biurowego dopóki jest sprawny lub można go naprawić, nie należy wymieniać go, co chwilę, na nowszy model
  • warto ograniczyć korzystanie z ulotek i wizytówek. Ulotki mogą być rozsyłane klientom w formie elektronicznej, a numer telefonu kontrahenta biznesowego można zapisać w swoim smartfonie
  • papier biurowy powinien być z recyklingu lub z odpowiednim, renomowanym, proekologicznym certyfikatem.

Jak przekonać pracowników do stosowania zero waste?

Jest kilka sposobów, żeby nakłonić pracowników do respektowania reguł zero waste.  Z grubsza można je podzielić na dwie kategorie: informacyjne i motywacyjne.

Do kategorii informacyjnych należą m.in.:

  • szkolenia
  • ćwiczenie z zakresu zero waste
  • wykłady

Do kategorii motywacyjnych należą m.in.:

  • zachęty finansowe
  • bonusy pozapłacowe
  • pochwały i wyróżnienia (np. certyfikaty i dyplomy dla pracowników najbardziej zaangażowanych we wdrażanie zero waste)
  • grywalizacja ( wprowadzenie formy rywalizacji między działami czy filiami firmy, w której przedmiotem działań jest, jak najlepsze i najszersze, stosowanie zasad zero waste).

Podsumowanie

Zero waste w miejscu pracy to, w obecnych czasach, konieczność. Warto, żeby każdy na swoją miarę, włączył się w ratowanie środowiska. Wdrożenie i przestrzeganie zasad zero waste z pewnością w tym pomoże.

 

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza