Oddajemy w Państwa ręce raport, który pokazuje obecną sytuację pracowników w Polsce w kontekście poczucia szczęścia, równowagi życiowej i poczucia dobrostanu w każdym z jego wymiarów.
Oddajemy w Państwa ręce raport, który pokazuje obecną sytuację pracowników w Polsce w kontekście poczucia szczęścia, równowagi życiowej i poczucia dobrostanu w każdym z jego wymiarów.
Niniejszy raport powstał na podstawie wyników badania Wellbeing Indicator przeprowadzonego wśród polskich organizacji w 2018 roku. Idee wellbeingu cieszą się coraz większym uznaniem pracodawców w Polsce, co przekłada się na potrzebę badania i rozwoju tego obszaru. Badanie składało się z dwóch części.
Jedna skierowana była na potrzeby działów HR, które widzą sens i korzyści w systemowym podejściu do wellbeingu. Jej celem było wytypowanie wyzwań i potrzeb rozwojowych, z którymi mierzą się dziś organizacje w Polsce.
Druga część dotyczyła poczucia dobrostanu pracowników tych organizacji w podziale na poszczególne wymiary wellbiengu, szczegółowo omówione w dalszej części raportu. Badanie było bezpłatne i zrealizowane zostało przez firmę Gamma w ramach polityki dzielenia się wiedzą.
Badanie WELLBEING INDICATOR© pomaga:
Wszelkie rozwiązania wybrane do strategii powinny uwzględniać POTRZEBY PRACOWNIKÓW i być na nich oparte.
Na obecnym rynku pracy istnieje kilka wyzwań, z którymi działom HR przyszło się mierzyć. Bardzo niskie bezrobocie powoduje, że pracownik może obecnie wybierać w ofertach i dużo łatwiej niż do tej pory zmienia pracę na inną, jeżeli ta mu nie odpowiada. To zwiększa koszty związane z pozyskaniem pracownika lub zmniejsza efektywność pracy jednostki, która nie angażuje się tak, jak by mogła.
A to w konsekwencji, jak pokazują coraz liczniejsze badania, powoduje utratę przychodów oraz wzrost kosztów dla firm.
Dlatego tak ważne jest, aby tworzyć miejsce pracy, które pracownik nie tylko będzie lubił, ale też organizację, która sprzyja poczuciu szczęścia i wielowymiarowemu poczuciu zdrowia pracownika.
Nie wystarczy już dać benefity, aby pracownik czuł się usatysfakcjonowany i bardziej zaangażowany. Trzeba rozwijać organizację, która u podstawy w swych wartościach i wizji będzie miała wellbeing.
Organizacje, które podjęły się trudu tworzenia kultury organizacyjnej w oparciu o idee wellbeingu doświadczają korzyści w postaci większego zaangażowania, mniejszej absencji, wzrostu efektywności, elastyczności w podejściu do zmian, mniejszej rotacji, zmniejszenia kosztów pracy i dają wzór godny naśladowania, jako miejsca, gdzie warto pracować.
Przyjrzyjmy się zatem wyzwaniom, które stoją przed działami HR rozglądającymi się za tym jak, kiedy i po co wdrażać wellbeing w swojej organizacji.
Do raportu wykorzystano dane z własnego badania Wellbeing Indicator przeprowadzonego wśród pracowników organizacji działających w Polsce z branży m.in.: medycznej, sektora publicznego, IT, finansowej, FMCG, usługowej oraz produkcyjnej, a także inne niezbędne dane dostępne na rynku. W badaniu wzięte zostały pod uwagę dane z reprezentatywnej grupy n=3213 ankiet pracowników pracujących w 37 organizacjach.
Wierzymy, że raport ten przyczyni się do rozkwitu idei wellbeingu w polskich organizacjach i stworzy miejsca pracy dbające o poczucie dobrostanu.
Raport składa się z prezentacji danych i rekomendacji, które pomogą organizacjom poszukać własnej drogi do rozwoju w zakresie wellbeingu.
Przyjęte założenia:
Niniejszy raport ma charakter poglądowy i opiera się na wynikach nadesłanych ankiet wypełnianych przez pracowników należących do różnych organizacji. Odpowiedzi udzielane w ankiecie są subiektywną oceną wypełniających ją osób.
Dzięki temu jesteśmy w stanie stwierdzić JAK PRACOWNICY CZUJĄ SIĘ i POSTRZEGAJĄ swoje organizacje, a nie JAKIE SĄ TE ORGANIZACJE. Taka analiza, po wyciągnięciu wniosków, pozwala przejść do kolejnych etapów, jakimi są: diagnoza przyczyn obecnego stanu, szukanie rozwiązań, które pozwolą na zmianę w pożądanym kierunku oraz na wdrożenie działań ukierunkowanych na ustalony cel i kontrolę postępów.
Dane zostały zaprezentowane w formie wykresów, tabel i opisów najważniejszych danych.
Sposób czytania wykresów:
Poczucie wellbeing’u zakłada, że zdrowie nie jest tylko wynikiem braku choroby, ale zdecydowanie czymś więcej. To poczucie, że wszystko jest na właściwym miejscu, że mamy energię do działania i poczucie szczęścia w życiu. Już w latach 70 doktor John Travis (Tufts University School of Medicine) opracował koncepcję wellness jako dynamicznie zmieniającego się stanu człowieka, zależnego od wielu czynników, na który składa się wiele wymiarów.
Jeżeli myślimy o tym, aby wspierać człowieka w osiąganiu maksymalnego dobrostanu potrzebujemy poznać, zrozumieć i wspierać każdy z wymiarów, które razem wytwarzają poczucie wellbeing’u.
Poniższa grafika przedstawia kluczowe wymiary wellbeingu.
MODEL WELLBEINGU
(OPRACOWANIE WŁASNE na podstawie Swarbrick & Yudof, 2015)
WYMIARY WELLBEINGU:
Poczucie dobrostanu wynika z tego, jak dobrze zaspokajamy swoje potrzeby w każdym z wymiarów, które warto podzielić na wewnętrze – dotyczące bezpośrednio osoby oraz zewnętrzne – wynikające z jej relacji z otoczeniem.
WYMIARY WEWNĘTRZNE:
WYMIARY ZEWNĘTRZNE:
WELLBEING W ORGANIZACJI jest zatem ciągłym i dynamicznym zarządzaniem poczuciem dobrostanu pracownika, poprzez uwzględnienie jego potrzeb w każdym z wymiarów. Nie chodzi o to, aby organizacja zaspokajała te potrzeby, ale aby umożliwiała ich realizowanie przez samego pracownika.
Aby stać się organizacją wellbeingową warto zrozumieć istotę wellbeingu, zbadać i zrozumieć każdy z jego wymiarów.
Jaki poziom subiektywnie odczuwanego wellbeingu mają pracownicy w każdym z wymiarów?
Jak widać na poniższym wykresie poziom wellbeingu pracowników w każdym z wymiarów różni się od siebie.Najlepiej oceniany – z największą strefą zieloną (zadowolenia i bezpieczeństwa) – jest wymiar intelektualny. Oznacza to, że pracujący Polacy oceniają dobrze swoją otwartość umysłu, uczenia się i poznawania.
WYKRES 1. 8 WYMIARÓW WELLBEINGU – rozkład stref dla ogółu pracowników.
W ślad za nim idą wymiary – dobrostanu duchowego oraz relacji, co pokazuje, że mamy poczucie sensu w życiu i działamy zgodnie z wartościami oraz uważamy, że potrafimy budować wspierające relacje z innymi ludźmi.
Średnio oceniane są wymiary dobrostanu fizycznego (zdrowia i formy) oraz otoczenia i warunków fizycznych naszej pracy. W obu tych grupach bezpieczna strefa zielona nie obejmuje nawet połowy pracowników.
Najgorzej oceniamy wymiar finansowy, który zdecydowanie negatywnie wyróżnia się na tle innych wymiarów. Tylko 26% grupa w strefie zielonej, a 48% grupa w strefie alarmowej mówią, że nie mamy poczucia satysfakcji i spełnienia finansowego.
WYKRES 2. 8 WYMIARÓW WELLBEINGU – rozkład stref z uwzględnieniem płci - MĘŻCZYŹNI
WYKRES 3. 8 WYMIARÓW WELLBEINGU – rozkład stref z uwzględnieniem płci - KOBIETY
Porównanie danych w uwzględnieniem parametru płci pokazało, że:
Przy planowaniu działań wellbeingowych należy uwzględnić płeć i dostosować rozwiązania do kobiet i do mężczyzn.
Szczególnej uwagi i dodatkowych analiz wymaga wymiar kariery i rozwoju oraz finansów. Należy sprawdzić dlaczego istnieją znaczące różnice pomiędzy postrzeganiem mężczyzn i kobiet. Czy różnice te wynikają ze sposobu postrzegania i przekonań, czy może z faktycznych różnic w organizacyjnych działaniach wspierających te wymiary.
Porównanie danych (wykresy na kolejnej stronie) w uwzględnieniem podziału na rodzaj stanowiska pokazało, że:
Pracownicy na stanowiskach specjalistycznych zdecydowanie gorzej oceniają poszczególne wymiary wellbeingu, co oznacza, że istnieją dysproporcje, czy to w faktycznych działaniach organizacji, czy to w przekonaniach lub postrzeganiu tych działań. Być może na poziomie działań firmy tworzą adekwatne rozwiązania, ale znamiennym jest to, jak mogą odbierać je pracownicy specjalistyczni. Nie można jednoznacznie stwierdzić skąd wynikają takie różnice. Należałoby sprawdzić to na poziomie konkretnej organizacji i zadać pytanie DLACZEGO takie różnice istnieją i gdzie mają swoje źródło.
WYKRES 4. 8 WYMIARÓW WELLBEINGU – rozkład stref z uwzględnieniem rodzaju stanowiska. SPECJALISTYCZNE
WYKRES 5. 8 WYMIARÓW WELLBEINGU – rozkład stref z uwzględnieniem rodzaju stanowiska. KIEROWNICZE i MENEDŻERSKIE
Jak pokazuje raport Deloitte istnieje poważny dysonans pomiędzy tym, co oferują organizacje, a jakie mają oczekiwania ich pracownicy. Warto zatem wybierać rozwiązania sugerowane przez pracowników.
Jak pokazało badanie Wellbeing Indicator istnieją różnice w tym, co za kluczowe uważają organizacje, a co wymaga wyjątkowego zainteresowania.
Pracownicy działów HR wskazywali na ile oceniają potrzebę działania w określonym wymiarze wellbeingu w swojej organizacji.
WNIOSKI
Działy HR wskazują, że działania wellbeingowe pomogłyby organizacji przede wszystkim w:
W pytaniu otwartym pojawiały się również odpowiedzi, że rozwój idei wellbeingu pozytywnie wpłynąłby również na identyfikację pracowników z misją i wizją firmy i wzrost poczucia przynależności do firmy.
Jednak bywa, że organizacje próbujące wdrażać wellbeing napotykają na różnego rodzaju trudności. Działy HR widzą największe bariery w zakresie (kolejność wg. ważności od najtrudniejszego do najłatwiejszego):
Jednocześnie jako rozwiązanie widzą (kolejność wg. ważności):
Polskie organizacje w większości (90% odpowiedzi) organizują pojedyncze działania z zakresu wellbeing'u lub dopiero zaczynają myśleć o strategii lub działaniach wellbeing'nowych. Widzą i wiedzą, że wellbeing jest wart uwagi i może przynieść wiele korzyści. Jednak wprowadzenie zarządzania, u podstawy którego będą leżały te idee, wymaga dostarczenia rozwiązań, które będą miały zauważalne efekty i które będzie można zmierzyć. Kluczową potrzebą wydaje się być oferowanie różnorodnych pomysłów i możliwości wymiernego wskazania efektywności zastosowanych rozwiązań.
Ważnym czynnikiem determinującym rozwój wellbeingu w Polsce jest zrozumienie i zaangażowanie liderów w promowanie takiego podejścia.
Wielkim wyzwaniem strategii wellbeingowych jest stworzenie mierników i wskaźników, które w sposób ewidentny pokażą jak rozwiązania, w tym zakresie wspierają bądź wzrost przychodów, bądź ograniczenie kosztów.
Gdy jesteśmy w stanie udowodnić pozytywny wpływ na działania organizacji dużo łatwiejszym staje się wprowadzanie i promowanie idei wellbeingu.
Do stosowanych obecnie mierników efektywności należą wskaźniki ilościowe i jakościowe:
Ważne również jest to, aby na bieżąco monitorować jakość prowadzonych rozwiązań: udział pracowników, zasięg rozwiązań, poziom satysfakcji, czy poziom rezygnacji.
Dobrostan fizyczny określa poziom i jakość zdrowia pracowników organizacji. Ujmuje poziom energii i życiową formę. Pod tym wymiarem należy rozumieć subiektywną ocenę poziomu swojej życiowej energii, poczucia witalności i dobrej formy.
Mierzenie poziomu dobrostanu fizycznego pozwala nam docelowo odpowiedzieć na pytanie:
Na ile nasza organizacja tworzy i umożliwia tworzenie dobrej życiowej energii naszym pracownikom?
W zakresie poczucia dobrego zdrowia fizycznego, dobrej formy, energii i poczucia witalności Polacy, dla który zdrowie jest wysoko cenioną wartością, oceniają ten wymiar niezbyt dobrze, bo strefa zielona - bezpieczna to 45% grupa.
Bardziej szczegółowa analiza pokazuje, że:
WYKRES 6. DOBROSTAN FIZYCZNY- ZGODNOŚĆ ZE STWIERDZENIAMI
WNIOSKI
Organizacje w Polsce powinny zacząć zwracać większą uwagę na tworzenie pracownikom możliwości dbania o zdrowie.
Zdrowe nawyki stylu życia, takie jak regularna aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie, wysypianie się potrafią podnieść produktywność (nawet o 25%), znacząco obniżają absencję (nawet o 27%) i wpływają na wzrost zaangażowania (podnoszą ok. 15 %).
Źródło: Health Enhancement Research Organization (HERO), Brigham Young University oraz Center for Health Research at Healthways
Warto jednak pomyśleć o rozwiązaniach trochę inaczej, bowiem wydaje się, że karty do siłowni, czy pojedyncze „dni zdrowia” wcale nie wystarczą. Masaże biurowe są na pewno przyjemne i wspierające, ale często pracownicy nie mają czasu z nich skorzystać. Budowanie i wspieranie zdrowych nawyków wymaga czasu oraz świadomości pracowników. Różne grupy pracowników mają różne potrzeby i w inny sposób należy je realizować.
To, co warto zrobić, aby rozwijać ten wymiar, to zadać sobie pytanie:
DOBRE PRAKTYKI I ROZWIĄZANIA Z POLSKICH ORGANIZACJI
Poniżej znajdą Państwo listę różnych rozwiązań wspierających rozwój w obszarze dobrostanu fizycznego pracowników, które są już praktykowane w organizacjach na całym świecie. Jak zostało to opisane powyżej każde rozwiązanie należy dopasować do potrzeb pracowników i organizacji, jej możliwości i specyfiki branżowej.
Dobrostan duchowy należy rozumieć jako poczucie sensu w życiu i działanie spójne z deklarowanymi wartościami życiowymi. Pod tym wymiarem należy rozumieć subiektywną ocenę, wyrażoną przez określenie na ile zgadzam się z poniższymi stwierdzeniami:
Mierzenie poziomu dobrostanu duchowego pozwala nam odpowiedzieć na pytanie:
Na ile nasza organizacja i wszyscy jej członkowie mają poczucie sensu i łączą nas te same wartości?
Dobrostan duchowy jest pozytywnie oceniany przez 63% pracowników, co oznacza, że pracownicy w Polsce w większości mają poczucie sensu w życiu i działają zgodnie z wartościami, które są dla nich ważne.
Bardziej szczegółowa analiza pokazuje, że polscy pracownicy:
WYKRES 7. DOBROSTAN DUCHOWY - ZGODNOŚĆ ZE STWIERDZENIAMI
WNIOSKI
Wartości tworzą pewne drogowskazy w życiu człowieka i pozwalają mu kierować się określonymi zasadami i priorytetami. Każda organizacja również kieruje się pewnym zbiorem wartości. Idealna sytuacja to taka, w której wartości ludzi tworzących organizację i samej organizacji są spójne, a jeszcze lepiej współtworzone przez wszystkich jej członków. Pracownicy w Polsce deklarują posiadanie i kierowanie się określonymi wartościami. Warto zadbać, aby to poczucie sensu i wiary w tworzenie wartości dzięki temu, co pracownik robi, było tak samo silne jak ogólne poczucie sensu.
Organizacja ma szansę rozwijać ten wymiar wtedy, gdy dba o tworzenie zbioru wartości przez wszystkich swoich członków, jasno i otwarcie je komunikuje, promuje ich przestrzeganie i działa zgodnie z nimi. Spójność między deklarowanymi wartościami a ich realizacją przez zachowania, działania, decyzje i inne kulturowe artefakty musi być oczywista. Ważne jest też ciągłe przypominanie pracownikom jak ich praca wpływa na realizację celu organizacji i współtworzenie tej ostatecznej wartości.
To, co warto zrobić, aby rozwijać ten wymiar, to zadać sobie pytanie:
DOBRE PRAKTYKI I ROZWIĄZANIA Z POLSKICH ORGANIZACJI
Poniżej znajdą Państwo listę różnych rozwiązań wspierających rozwój w obszarze dobrostanu duchowego praktykowanych w organizacjach na całym świecie. Być może rozwiązania te będą wspierały odpowiedź na pytanie: Na ile nasza organizacja i wszyscy jej członkowie mają poczucie sensu i łączą nas te same wartości?
Dobrostan psychiczny określa poziom i jakość zdrowia mentalnego pracowników organizacji. To świadomość emocji i umiejętność w zarządzaniu nimi, radzenie sobie ze stresem oraz odporność psychiczna, tak ważna aby działać efektywnie. Pod tym wymiarem należy rozumieć subiektywną ocenę, wyrażoną przez odpowiedź na pytania:
Mierzenie poziomu dobrostanu psychicznego pozwala nam odpowiedzieć na pytanie:
Na ile nasza organizacja i jej członkowie czują się szczęśliwi i radzą sobie ze stresem?
Dobrostan psychiczny człowieka, to jego świadomość emocji i umiejętności w zarządzaniu nimi, a co w obecnych czasach kluczowe radzenie sobie ze stresem. Z poniższego wykresu można wywnioskować, że pracownicy ogólnie całkiem dobrze oceniają ten wymiar, bo średnio 59% osób określa się w strefie zielonej.
Pracownicy czują się szczęśliwi, dobrze się ze sobą czują i twierdzą, że rozumieją swoje emocje i potrafią nimi zarządzać.
Szczegółowa analiza pozwala jednak na wyznaczenie obszarów, które wymagają uwagi:
WYKRES 8. DOBROSTAN PSYCHICZNY - ZGODNOŚĆ ZE STWIERDZENIAMI
Do tego warto dołożyć jeszcze porównanie częstotliwości odczuwania określonych stanów emocjonalnych (wykresy poniżej). Polacy często czują się zadowoleni (62% często lub zawsze), szczęśliwi (56% często lub zawsze) oraz entuzjastycznie (57% często lub zawsze). Niezbyt często czujemy lęk, bo tylko 7% osób wskazuje odpowiedzi często lub zawsze).
Obszary warte uwagi i rozwoju to:
WNIOSKI
Równowaga emocjonalna w życiu każdego człowieka jest bardzo ważna i pozwala na efektywne realizowanie różnych celów życiowych. Szczególnie ważna jest również dla efektywności zawodowej, budowania dobrych relacji i atmosfery w pracy, ma również wpływ na zdrowie fizyczne pracownika. Najważniejszym pojęciem w kontekście pracy i organizacji jest odporność psychiczna i umiejętność radzenia sobie ze stresem. W czasach dynamicznych zmian i nadmiaru informacji, czy bodźców ludzie coraz gorzej radzą sobie w zakresie stanów emocjonalnych. Organizacja przyjmująca perspektywę dbania o pracownika powinna tworzyć warunki sprzyjające regeneracji psychicznej. Stworzenie pracy bezstresowej nie jest wykonalne, ale stworzenie kultury organizacyjnej, która daje przyzwolenie i możliwości do odreagowania i regeneracji przynosi same korzyści.
Jak wskazuje badania zadowoleni pracownicy są o 43% bardziej produktywni (Hay Group) oraz o 26-61% mniej rotują (Instytut Gallupa).
To, co warto zrobić, aby rozwijać ten wymiar, to zadać sobie pytanie:
DOBRE PRAKTYKI I ROZWIĄZANIA Z POLSKICH ORGANIZACJI
Dobrostan intelektualny pracowników to otwartość umysłu, chęć poznawania i uczenia się. Pod tym wymiarem należy rozumieć subiektywną ocenę, wyrażoną przez utożsamianie się ze stwierdzeniami:
Mierzenie poziomu dobrostanu intelektualnego pozwala nam odpowiedzieć na pytanie:
Na ile nasza organizacja chętnie się uczy, jest otwarta na nowe idee, rozwija się i daje taką możliwość ludziom?
Pracownicy w Polsce w większości uważają, że ich poziom dobrostanu intelektualnego jest zadbany – strefa zielona to 68%.
Szczegółowa analiza pozwala na stwierdzić, że:
WNIOSKI
Dane pokazują, że istnieje dysproporcja między potencjałem rozwojowym ludzi, a faktycznymi możliwościami do działania i realizacji tego potencjału.
To, co warto zrobić, aby rozwijać ten wymiar, to zadać sobie pytanie:
DOBRE PRAKTYKI I ROZWIĄZANIA Z POLSKICH ORGANIZACJI
Wymiar relacji w organizacji i wokół niej, to umiejętność budowania wspierających relacji z innymi ludźmi, kontakty i tworzenie poczucia przynależności. Rozwinięty wymiar relacji oznacza, że pracownicy w naszej organizacji potrafią tworzyć wspierające relacje zarówno w pracy, jak i z ludźmi poza pracą. Pod tym wymiarem należy rozumieć subiektywną ocenę, wyrażoną przez poziom zgodności z poniższymi stwierdzeniami:
Mierzenie poziomu rozwinięcia wymiaru relacji pozwala nam odpowiedzieć na pytanie:
Na ile w naszej organizacji tworzymy pozytywne i wspierające relacje międzyludzkie i społeczne?
Wymiar związany z relacjami możemy określić jako rozwinięty i zadbany. Zdecydowana większość pracowników stanowi grupę należącą do strefy zielonej – 63%. Dosyć dużą grupę osób stanowi strefa pomarańczowa – ostrzegawcza, co oznacza znaczny potencjał rozwojowy.
Szczegółowa analiza nie wykazuje szczególnych obszarów, które wymagają uwagi:
WYKRES 10. RELACJE MIĘDZYLUDZKIE - ZGODNOŚĆ ZE STWIERDZENIAMI
WNIOSKI
Dane pokazują, że wymiar relacji międzyludzkich wydaje się być rozwinięty na dosyć dobrym poziomie. Warto pomyśleć o zaopiekowaniu się strefami pomarańczowymi.
To, co warto zrobić, aby dalej rozwijać ten wymiar, to zadać sobie pytanie:
DOBRE PRAKTYKI I ROZWIĄZANIA Z POLSKICH ORGANIZACJI
Poniższe rozwiązania mogą wspierać odpowiedź na pytanie: Na ile w naszej organizacji tworzymy pozytywne i wspierające relacje międzyludzkie i społeczne?
Ten wymiar określa warunki i otoczenie, w którym przebywamy na co dzień, jego wpływ na nas i nas na nie. Wymiar otoczenia ma wpływ na funkcjonowanie jednostki i odpowiednio uwzględniony może znacząco wspierać ogólne poczucie wellbeingu pracownika. Pod tym wymiarem należy rozumieć subiektywną ocenę, wyrażoną przez poziom zgodności z poniższymi stwierdzeniami:
Mierzenie poziomu rozwinięcia wymiaru warunki i otoczenie pozwala nam odpowiedzieć na pytanie:
Na ile dobrze współżyjemy ze środowiskiem naturalnym i otoczeniem fizycznym oraz dajemy dobre fizyczne warunki pracy?
Poniższe dane wskazują, że pracownicy w Polsce uważają, że w wymiarze otoczenia można jeszcze wiele zrobić. Mniej niż połowa uważa, że jest bardzo dobrze lub dobrze. 47% jest zdania, że ten wymiar wymaga rozwoju.
Szczegółowa analiza pozwala na wyznaczenie obszarów, które wymagają uwagi:
WYKRES 11. OTOCZENIE I WARUNKI - ZGODNOŚĆ ZE STWIERDZENIAMI
WNIOSKI
Dane pokazują, że jest potrzeba wprowadzenia zmian i rozwoju wymiaru związanego z warunkami pracy i otoczeniem, w którym przebywają na co dzień pracownicy w Polsce.
To, co warto zrobić, aby rozwijać ten wymiar, to zadać sobie pytanie:
DOBRE PRAKTYKI I ROZWIĄZANIA Z POLSKICH ORGANIZACJI
Poniżej znajdą Państwo listę różnych rozwiązań wspierających rozwój w obszarze warunki fizyczne i otoczenie.
Wymiar kariera i rozwój określa spójność pomiędzy tym, co robimy a naszymi talentami. To poczucie tworzenia wartości dla siebie i innych, sens, możliwości rozwoju, użyteczność społeczną wykonywanej przez nas pracy w ramach konkretnej organizacji, Powinna być spójna z naszymi wartościami oraz potencjałem intelektualnym. Pod tym wymiarem należy rozumieć subiektywną ocenę, wyrażoną przez zgodność ze stwierdzeniami:
Mierzenie rozwoju wymiaru kariera i rozwój pozwala nam odpowiedzieć na pytanie:
Na ile praca, którą proponujemy daje poczucie wartości i sensu w poczuciu pracownika i jego relacji z otoczeniem?
55% pracowników w Polsce stanowi bezpieczną strefę zieloną, co oznacza, że wymiar kariery i rozwoju wydaje się być wymiarem w miarę rozwiniętym. Nadal jednak istnieje wyraźna strefa pomarańczowa (25%) oraz czerwona, czyli alarmowa (16%).
Szczegółowa analiza pozwala stwierdzić, że:
WYKRES 12. OTOCZENIE I WARUNKI - ZGODNOŚĆ ZE STWIERDZENIAMI
WNIOSKI
Dane pokazują, że o ile Polacy lubią i cenią swoją pracę, to potrzebują większych możliwości rozwoju zawodowego. Wspieranie tego wymiaru wymaga spójnego zarządzania ścieżką kariery oraz dopasowanego sposobu rekrutacji.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Czy chciałbyś żeby twoi pracownicy byli kreatywni, mieli zadaniowe podejście do problemów, oraz byli rozwiązaniem dla wyzwań przed którymi stoi twoja firma? Zobacz: szkolenie kreatywność, szkolenie zarządzanie czasem, szkolenia z rozwoju osobistego.
Optymalną sytuacją jest taka, która pozwala dopasować talenty i mocne strony pracownika do rodzaju wykonywanej pracy. Aby tak się działo potrzeba, aby organizacja wyrabiała w sobie wrażliwość na dostrzeganie talentów oraz promowała procesy, które pomagają je rozwijać.
To, co warto zrobić, aby rozwijać ten wymiar, to zadać sobie pytanie:
DOBRE PRAKTYKI I ROZWIĄZANIA Z POLSKICH ORGANIZACJI
Poniżej znajdą Państwo listę różnych rozwiązań wspierających rozwój w obszarze kariera i rozwój.
Wymiar finansów określa poczucie bezpieczeństwa finansowego, zarządzanie finansami oraz stosunek do pieniędzy. Pomaga stwierdzić jakie możliwości w ramach godziwej wymiany kapitału za pracę mają pracownicy organizacji. Pod tym wymiarem należy rozumieć subiektywną ocenę, wyrażoną przez odpowiedź na pytania:
Zobacz szkolenia powiązane z tematem:
Dbałość o dobrostan fizyczny, psychiczny, intelektualny i duchowy pracowników stała się jedną z lepszych inwestycji, jakich może dokonać współczesna organizacja. Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki wellbeingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość dla wszystkich jej członków?
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.