Firma Gallup w jednym ze swoich badań zadała menedżerom pytanie :„Dlaczego twoim zdaniem twoja firma powierzyła ci obecną funkcję zarządczą?”. Większość menedżerów najczęściej odpowiadała, że obecne stanowisko powierzono im ze względu na ich dokonania i sukcesy, jakie osiągnęli w przeszłości, gdy nie byli jeszcze menedżerami. Drugim najczęstszym powodem było przeświadczenie, że zostali awansowani, ponieważ pracują długo w swojej firmie lub w danej specjalizacji. Niestety, wielu menedżerów nie wymieniło jednego z kluczowych powodów awansu: posiadanie właściwego talentu, aby być dobrym menedżerem.
Zarządzanie oparte na talentach sprowadza się do dwóch aspektów: identyfikacja mocnych stron pracowników oraz wykorzystanie tych mocnych stron w pracy.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.
Gallup przeprowadził obszerne badania firm, które wdrożyły praktykę zarządzania opartą na mocnych stronach pracowników. Badania te wykazały, że koncentracja na rozwoju talentów ludzi prowadzi do tworzenia bardziej atrakcyjnych dla pracowników i produktywnych miejsc pracy. Badacze przeanalizowali wpływ wykorzystania mocnych stron pracowników na następujące obszary: sprzedaż, zysk, płynność kadr, zaangażowanie pracowników i bezpieczeństwo pracy.
Efekty biznesowe firm stosujących praktyki zarządzania opartego na talentach pracowników
10-19% wzrosła sprzedaż
14%-29% wzrósł zysk
26-72% obniżyła się rotacja kadr
9-15% wzrósł wskaźnik zaangażowania pracowników
22-59% zmniejszyła się liczba incydentów związanych z bezpieczeństwem pracy
Gallup 2016
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Przygotowując nasze szkolenia HR online nie przekładamy treści i procesu „jeden do jednego” ze szkoleń stacjonarnych.
WDROŻENIE PROGRAMU ZARZĄDZANIA OPARTEGO NA UZDOLNIENIACH – STUDIUM PRZYPADKUProces wdrożenia zarządzania opartego na mocnych stronach u jednego z naszych klientów z branży medycznej składał się z czterech kroków:
Identyfikacja talentów pracowników poprzez badanie on-line.
Przygotowanie wewnętrznych trenerów wspierających pracowników
w sposobach wykorzystania przez nich swoich mocnych stron w pracy.
Przeszkolenie menedżerów z umiejętności koordynowania różnych talentów w swoich zespołach.
Przeszkolenie menedżerów z umiejętności wykorzystywania mocnych stron pracowników w celu poprawy ich wydajności.
Wdrożenie odbywało się stopniowo w całej firmie. W pierwszej fazie wybrano jeden dział, w którym przeprowadzono cały proces. Był to z jednej strony test programu, a z drugiej strony, w przypadku sukcesu w testowanym dziale miało to stanowić zachętę dla menedżerów z pozostałych działów. Wybór testowanego działu musi być bardzo wnikliwy, aby wdrożony program zakończył się widocznym i szybkim sukcesem, dlatego przy wyborze kierowano się głównie tym, na ile lider działu jest przekonany do idei wdrożenia programu oraz w jakim stopniu ten lider jest autorytetem dla pozostałych liderów. Wdrożenie w wybranym dziale było bacznie obserwowane przez innych liderów. Po jakimś czasie były widoczne dla wszystkich postępy w efektywności i rezultatach testowanego działu. To spowodowało wzrost zainteresowania liderów pozostałych działów projektem i chęć wdrożenia podobnych rozwiązań w kierowanych przez nich działach.Po wdrożeniu programu zarządzania w oparciu o talenty zanotowano 12,5% wzrost wydajności w całej firmie, a wskaźnik satysfakcji pracowników wzrósł trzykrotnie.
Interesują Cię szkolenia związane z rozwojem pracownika? Zobacz nasz dział: szkolenia HR. Podobne tematy znajdziesz w działach: szkolenia zamknięte i szkolenia otwarte. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.
Innowacyjność i kreatywność rozumiana jako gotowość do dostrzegania nowych zagadnień jako szans, przeformułowania niespodziewanych problemów w sukcesy, gotowość do akceptowania i wdrażania zmian. Zapraszamy na nasze szkolenie kreatywność i innowacyjność.
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.