Metoda - Open Space Technology
Czym jest metoda Open Space Technology?
Metoda Open Space to metoda otwartej przestrzeni która jest oparta o proces samoorganizacji grupy - w ramach określonego tematu uczestnicy sami tworzą szczegółowy plan spotkania, proponują tematy, które w danym momencie są dla nich najważniejsze, i których rozwiązaniem chcą się zająć. Takie podejście skutkuje ogromnym zaangażowaniem, a także efektywnością pracy i gotowością brania odpowiedzialności również zakończeniu sesji Open Space.
Metoda Open Space działa w oparciu o zasady, które organizują pracę grupy i wpływają na efektywność pracy grupowej. OST od 1985 roku jest stosowana na całym świecie do znajdowania rozwiązań problemów biznesowych, poprawy komunikacji, wypracowywania strategii działań, planowania projektów, a nawet tworzenia nowych produktów. Jedną z najbardziej znanych organizacji, która korzysta z OST jest amerykańska NASA.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zobacz nasze szkolenia.
Jak prawidłowo oceniać pracowników? Czy przywództwa można się nauczyć? Jak zostać charyzmatycznym liderem? Jak budować zaangażowanie w firmie?
Zapraszamy.
Metoda Open Space - Korzyści z zastosowania facylitacji
- Oszczędność czasu i pieniędzy
Spotkania OST trwają od 1 do 3 dni, gromadzą w jednym miejscu kilkaset, a nawet kilka tysięcy osób. Jeśli temat przewodni jest prawidłowo sformułowany i zostaną spełnione wszystkie warunki wstępne, grupa obecnych na sali ludzi, jest w stanie wypracować rozwiązanie dowolnie złożonego problemu biznesowego wraz z planem wdrożenia owych rozwiązań. Kiedy sprawą zajmują się osoby, które znają problem od środka, dla których dana kwestia jest naprawdę ważna, problem rozwiązany zostaje efektywnie, sprawnie, a zaproponowane rozwiązania są odpowiedzią na realne potrzeby organizacji.
- Wypracowanie rozwiązań złożonych problemów
Open Space Technology stosuje się do wypracowania rozwiązań złożonych problemów biznesowych i organizacyjnych, do omawiania tematów naprawdę istotnych i pilnych dla danej grupy. Dzięki temu, że w jednym miejscu spotyka się dużo osób, dla których dana kwestia jest ważna i pilna, każdy z nich patrzy na sprawę z innej perspektywy, jest możliwe wypracowanie rozwiązania czy nowego podejścia do niemalże każdego problemu, Warunek jest jeden - przed spotkaniem nikt nie może znać odpowiedzi na temat, nad którym pracujemy.
- Pobudzenie zaangażowania uczestników
W formule Open Space Technology uczestnicy sami proponują tematy, którymi chcą się zająć, sami wybierają grupy robocze, w których chcą brać udział, sami decydują o poziomie swojego zaangażowania w rozwiązanie problemu, dzięki czemu zajmują się tylko tym, co jest dla nich naprawdę ważne. Poświęcenie uwagi tematom, które są dla danej osoby istotne wpływa na zaangażowanie, kreatywność i chęć brania realnej odpowiedzialności za kontynuację działań po spotkaniu.
- Wykorzystanie efektu synergii
W spotkaniach prowadzonych metodą Open Space Technology może wziąć udział od kilkunastu do kilku tysięcy osób. Im bardziej różnorodna grupa - tym lepiej. Im więcej punktów widzenia na omawiany problem, tym lepiej. Dzięki ilości uczestników jest możliwość przepracowania problemu nadrzędnego w jego różnych aspektach - inaczej patrzy na problem sprzedaży prezes dużej firmy, inaczej - jego klient, a jeszcze inaczej - młody student, który właśnie zaczął pracę w call center tejże firmy,
- Czy to coś dla Twojej firmy?
Metoda Open Space Technology to metoda, która sprawdza się tam gdzie jest pilny, złożony problem do rozwiązania. Sprawdza się w firmach, organizacjach i grupach nieformalnych, jeśli tylko spełnione są określone warunki. Bez nich zastosowanie metody może przynieść wręcz więcej szkody niż pożytku.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.
Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.
Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:
Odpowiedz na poniższe pytania w odniesieniu do Twojej organizacji/grupy:
- Czy jest realny problem do rozwiązania lub ważny temat do omówienia?
- Czy problem jest złożony, trudny,wielowymiarowy?
- Czy dużo osób jest zaangażowanych w tą sprawę?
- Czy problem jest naprawdę istotny dla tej grupy?
- Czy nie ma gotowych odpowiedzi lub z góry narzuconych rozwiązań?
Jeśli odpowiedziałeś/aś TAK na powyższe pytania - zapraszamy do wstępnej konsultacji.
Metoda Open Space - Przykładowe zastosowania:
- Rozwój produktu
Średnia firma z branży IT posiada produkt dedykowany dla bardzo wąskiej grupy odbiorców.
W pewnym momencie zespół zarządzający zauważa, że produkt ma potencjał na rozwój, ale trudno im zdecydować, w którą konkretnie stronę mieliby iść tak aby zareagować na potrzeby klientów.
Podczas 4h sesji OST pod tytułem: XYZ – co dalej? Czterdziestoosobowy zespół firmy wypracował 7 zupełnie nowych pomysłów, które stały się zaczątkiem projektów wdrożonych w firmie.
- Praca zespołowa
Duża korporacja firma z branży FMCG. Jeden z zespołów w ciągu kilku miesięcy podlegał serii zmian – zmienił się szef, struktura działu, kilka osób odeszło. Zarządzająca zespołem zauważyła duży kryzys zaufania i wycofanie członków zespołu – brakowało otwartej komunikacji, zadania były realizowane bez zaangażowania, a ich efekty – słabe.
Całodniowa sesja OST pod tytułem : Gdzie jest nasze zaufanie? Pozwoliła na wypracowanie nowych zasad, omówienie trudności i znalezienie wspólnego celu w nowych realiach.
Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!