Menedżerowie na poziomie deklaracji twierdzą, że kreatywność i innowacyjność to podstawowe czynniki niezbędne do dynamicznego rozwoju każdego biznesu. Niestety nie przekładają teorii na praktykę. Pracownicy naciskani i pośpieszani przez kadrę kierowniczą nie mają czasu na pracę koncepcyjną i szukanie twórczych rozwiązań.
Menedżerowie na poziomie deklaracji twierdzą, że kreatywność i innowacyjność to podstawowe czynniki niezbędne do dynamicznego rozwoju każdego biznesu. Niestety nie przekładają teorii na praktykę. Pracownicy naciskani i pośpieszani przez kadrę kierowniczą nie mają czasu na pracę koncepcyjną i szukanie twórczych rozwiązań. Menedżerowie na propozycje nowych działań reagują w jeden sposób: „ile to będzie kosztowało?”. Zadają zatem pytanie, które zabija kreatywność u jej podstaw, ale nadal oczekują innowacyjności od swoich pracowników. Zarzucają im schematyczny sposób myślenia oraz brak inicjatywy. Pracownicy coraz mniej angażują się w pracę, a w skutek odrzucenia każdej nowej propozycji rozwiązania pojawia się wyuczona bezradność. Zarówno menedżerowie, jak i ich podwładni frustrują się. Znacznie spada efektywność wykonywania zadań.
Najczęstsze przyczyny problemu:
Głównym problemem jest przede wszystkim obawa kadry menedżerskiej przed podjęciem ryzyka, które wiąże się z wdrażaniem innowacyjnych projektów, a także tzw. „efekt ojcostwa” polegający na tym, że twórcy procesów i produktów (najczęściej przełożeni) świadomie lub podświadomie podejmują działania blokujące zmiany „ich dzieci”. Ponadto kadra kierownicza nie ma świadomości jak ważna jest odpowiednia komunikacja i styl zarządzania w budowaniu kultury innowacji.
Do najczęstszych problemów u menedżerów należy brak umiejętności zarządzania innowacją w ramach zespołu i budowania atmosfery sprzyjającej kreatywności. Nie wiedzą jak stawiać pytania oraz jakich narzędzi używać, aby wspierać i rozwijać proces twórczy u swoich pracowników. Ponadto brakuje im kompetencji takich jak inspirowanie zespołu oraz wdrażanie innowacyjnych rozwiązań (przejście od pomysłu do jego realizacji).
Rozwiązanie – proces:
Diagnoza przyczyn występowania braku kreatywności w organizacji.
Sposób diagnozy jest zależny od wielkości zaobserwowanego problemu oraz specyfiki funkcjonowania organizacji. Badanie może dotyczyć poszczególnych jednostek (np.: anonimowa ankieta wśród pracowników działu, w którym występuje problem oceniająca pracę przełożonego ) lub być kompleksowym audytem ogólnoorganizacyjnym (np.: analiza strategii, systemu oceny okresowej, procesów i procedur organizacyjnych oraz badanie opinii pracowników).
Stworzenie lub dostosowanie narzędzi pozwalających na dokonanie pogłębionej diagnozy sytuacji.
Np.:
Mapa Sukcesu Jest to autorskie narzędzie diagnostyczne Gammy, będące połączeniem zajęć warsztatowych z formułą panelu fokusowego. Pozwala ono na zdefiniowanie czynników wpływających na powstawanie barier organizacyjnych oraz działań, które muszą zostać podjęte w organizacji, aby umożliwić jej pracownikom odniesienie sukcesu w obszarze, którego dotyczą warsztaty. Dodatkowo, narzędzie realizuje cele employer brandingu w firmie.
Test kompetencyjny Testy kompetencyjne są narzędziem diagnozy poziomu kompetencji pozwalającym przewidywać, jak pracownik będzie się zachowywał w określonych sytuacjach. Testy konstruowane przez Gammę składają się z pytań w formie krótkiego opisu sytuacji z kilkoma możliwymi wyborami odpowiedzi (najlepszego i najgorszego w danej sytuacji zachowania). Pozwalają one na szeroki zakres możliwych analiz i uzyskiwanych wyników dot. poziomu kompetencji prezentowanego przez pracowników.
Dobór najefektywniejszych działań zaradczych wspierających budowanie u pracowników motywacji wewnętrznej (pozafinansowej).
Rozwiązania proponowane przez Gammę są „szyte na miarę” w oparciu o etapy diagnozy. Nasi konsultanci i trenerzy zawsze biorą pod uwagę specyficzną sytuację oraz charakterystykę organizacji.
Celem szkolenia jest wzrost umiejętności menedżerów w zakresie wspierania pracowników w zakresie procesu twórczego. Kadra zarządzająca nabędzie kompetencje związane z budowaniem atmosfery wspierającej rozwój innowacyjności, pracy z nowymi rozwiązaniami oraz procesem ich wdrażania. Dzięki szkoleniu menedżerowie dostrzegą wartość inwestycji w doskonalenie kreatywności w zespole oraz nauczą się, jak tworzyć kulturę organizacyjną nastawioną na ciągły rozwój.
Szkolenia dla pracowników:
Celem szkolenia jest rozwój kreatywności i innowacyjnego podejścia u pracowników. System edukacji nie sprzyja twórczemu podejściu, a powstałe w toku nauki nawyki niwelują kreatywność nawet u tych osób, które mają duży potencjał rozwojowy. Część szkolenia zostanie poświęcona na rozpoznanie nawyków schematycznego myślenia oraz rozbudzenia innowacyjnego podejścia do tworzenia rozwiązań. Uczestnicy poznają również narzędzia kreatywnego rozwiązywania problemów i będą mieli możliwość zastosować je w praktyce.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.
Nasi trenerzy i konsultanci w oparciu o diagnozę sytuacji i we współpracy z Działem HR przygotują koncepcję polityki innowacyjności. Obejmuje ona zbiór zasad i regulacji dotyczących zarządzania innowacją w całej organizacji. Wprowadzenie polityki w firmie umożliwia rozwój kreatywności pracowników, co przekłada się bezpośrednio na dużą liczbę twórczych rozwiązań i znacznie zwiększa efektywność pracy.
Wprowadzenie aspektu/ wskaźnika oceny okresowej menedżerów „wspieranie innowacyjności”:
Uzupełnienie przez konsultantów Gammy oceny okresowej w organizacji o aspekt/ wskaźniki związane z budowaniem kultury innowacyjności. Takie rozwiązanie pozwala wprost egzekwować od menedżerów każdego szczebla zachowania wspierające rozwój kompetencji pracowników takich jak: kreatywność, wychodzenie z inicjatywą, wdrażanie nowych technologii oraz twórcze rozwiązywanie problemów.
Warsztat dot. wypracowywania narzędzi wspierających innowacyjność w organizacji:
Przeprowadzenie warsztatów z reprezentantami kadry zarządzającą z różnych komórek organizacyjnych i pracownikami działu HR. W trakcie spotkania trener-konsultant moderuje dyskusję, której celem jest wypracowanie możliwych do wykorzystania w organizacji narzędzi . Pula narzędzi będzie przedstawiona wszystkim menedżerom w organizacji wraz z informacjami dotyczącymi możliwości ich zastosowania.
Innowacyjność i kreatywność rozumiana jako gotowość do dostrzegania nowych zagadnień jako szans, przeformułowania niespodziewanych problemów w sukcesy, gotowość do akceptowania i wdrażania zmian. Zapraszamy na nasze szkolenie kreatywność i innowacyjność.
Otrzymywanie informacji zwrotnej zawsze zajmuje wysokie miejsca w zestawieniach oczekiwań pracowników. Wraz ze zmianami pokoleniowymi te oczekiwania się intensyfikują. Szkolenie rozmowy podsumowujące i oceny okresowe pracuje na postawach i dostarcza współczesnych rozwiązań menedżerskich.
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Budowanie zaufania w zespole to proces, który wymaga czasu, zaangażowania i regularnych działań. To nie jest coś, co dzieje się z dnia na dzień. Zaufanie w zespole tworzy przestrzeń, w której ludzie czują się swobodnie i bezpiecznie, co sprzyja lepszej współpracy i wyższej efektywności.
Zaufanie to nie tylko relacja – to niewidzialny klej, który łączy członków zespołu, umożliwiając im wspólne realizowanie nawet najbardziej ambitnych celów. Bez zaufania nawet najlepiej wykwalifikowane grupy mogą napotykać bariery, które skutecznie hamują ich działania.
Zdrowe relacje to coś znacznie więcej niż tylko przyjemny dodatek. To fundament szczęśliwego życia. Relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i wsparciu mogą stać się kluczem do harmonii – zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.
W świecie biznesu kultura organizacyjna to znacznie więcej niż modne hasło. Jest to fundament, na którym opiera się sukces każdej firmy. Wpływa na zaangażowanie zespołu, satysfakcję z pracy oraz ogólną efektywność. Świadome jej kształtowanie może stać się kluczem do trwałego rozwoju i przewagi konkurencyjnej. Czy to proste? Nie do końca.
Jest to to kluczowy wskaźnik lojalności klientów, który pozwala lepiej zrozumieć, jak Twoja firma, produkt czy usługa są postrzegane przez klientów. Mierzy on prawdopodobieństwo, z jakim klienci polecą Twoją markę innym. To czyni go niezastąpionym narzędziem w zarządzaniu doświadczeniami klientów. Wynik NPS może wynosić od -100 do +100. Im wyższy wynik, tym lepiej – oznacza to większą lojalność klientów.