Dilts Piramida wiedzy
Jest to model opisujący funkcjonowanie człowieka, a także ukazujący schemat dokonywania zmian i uczenia się. Jego twórcą jest dr Robert Dilts, który opierał się na pracach antropologa Gregora Batesona, który z kolei bazował na jeszcze wcześniejszych badaniach Bertranda Russela.
Bateson określił podstawowe poziomy uczenia się i zmiany, a Dilts rozwinął je, tworząc model neurologiczny Diltsa (można spotkać się również z nazwami: poziomy logiczne lub poziomy Diltsa). Każdy z utworzonych przez niego poziomów zawiera i organizuje elementy zbioru niższego, a każdy wyższy poziom posiada większy stopień wpływu na jednostkę, organizm czy system. Jeżeli na którymkolwiek poziomie dokonana zostanie zmiana jednego z elementów, to zmiana ta wywołuje efekt na poziomie niższym (chunking down) lub wyższym (chunking up). Model ma na celu zaprezentowanie relacji pomiędzy poszczególnymi poziomami i tego, jak można je wykorzystywać w coachingu. Poziomy neurologiczne Robert Dilts opisał w książce „Od przewodnika do inspiratora, czyli Coaching przez duże C.”
Chcesz rozwinąć swoją wedzę? Sprawdź listę naszych szkoleń. Gamma -
firma szkoleniowa roku.
Wyróżniono 5 podstawowych poziomów:
- Środowisko, czyli gdzie? (nasze otoczenie, w którym żyjemy i pracujemy)
- Zachowanie, czyli co? (wszystko, co robimy, co składa się na wykonywaną przez nas pracę)
- Możliwości i umiejętności, czyli jak? (wiedza, umiejętności, kompetencje)
- Przekonania i wartości, czyli dlaczego? (wszystko, w co wierzymy, czym kierujemy się, podejmując decyzje)
- Tożsamość, czyli kto? (kim jesteśmy, jakie role życiowe pełnimy?)
- Duchowość, czyli po co?(wizja, sens życia)
Czasami poziomy te rozwijane są na więcej podpunktów.
Dla nas najbliższa pozostaje definicja stworzona przez Roberta Diltsa. Według niego coaching polega na wydobywaniu z ludzi ich mocnych stron oraz pomaganiu ludziom w pokonywaniu osobistych ograniczeń, tak aby mogli osiągać założone cele. Ważne jest także ułatwianie im bardziej efektywnego funkcjonowania w zespole.
Zobacz więcej: http://www.crn.pl/artykuly/biznes/2013/07/coaching-menedzerski#ixzz37iZtFemY