Model 360 stopni - metoda 360 stopni w ocenie pracownika
W zarządzaniu zasobami ludzkimi często można spotkać się z jednym z najbardziej popularnych narzędzi do weryfikacji pracowników, a mianowicie z okresową oceną pracownika. Może ona przybierać różne postacie i w zależności od tego, w jaki sposób dokonywana jest taka ocena, może być ona nazywana oceną 180, 360, 270 a nawet 90 stopni. Nazwa pochodzi od tego, kto ocenia pracownika. W przypadku oceny 360 są to jego współpracownicy, przełożeni, a nawet klienci oraz on sam.
Ilościowa a jakościowa, czym się różnią?
Dla modelu 360 możemy przedstawić dwie opcje w zależności od potrzeb firmy. Ocena ilościowa polega na przeprowadzeniu ankiety opracowanej w oparciu o wskaźniki kierujące się działalnością przedsiębiorcy. W ankiecie znajdują się stwierdzenia i przyporządkowana do nich skala, na której oceniający zaznacza stopień realizacji danego zadania ocenianej osoby. Po zebraniu danych można dokonać zsumowania wyników i przedstawienia ich pracownikom.
Ocena jakościowa jest bardziej skomplikowana i wymaga więcej czasu. W tym przypadku bowiem z każdym pracownikiem przeprowadzany jest wywiad, przy użyciu za każdym razem takich samych pytań. Notatki z wywiadów są opracowywane przez przeprowadzającego wywiady i następnie prezentowane w formie raportu. Czasochłonność tej metody to przede wszystkim czas, jaki trzeba poświęcić na przeprowadzenie rozmów, podczas gdy przy ocenie ankietowej wystarczy w tym samym momencie poprosić wszystkich pracowników o wypełnienie przygotowanego druku.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.
Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.
Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:
Narzędzia do modelu 306 stopni
W niektórych firmach nadal stosuje się kwestionariusze papierowe ale istnieje bardzo dużo programów komputerowych (zarówno instalowanych na komputerze jak i online w przeglądarce internetowej), które automatyzują pracę, ułatwiają budowę kwestionariuszy, analizę czy ocenę pracownika. Firmy szkoleniowe często udostępniają narzędzia do tego modelu za darmo lub w pakiecie ze szkoleniami.
Korzyści, jakie można osiągnąć przy modelu 360
Model ten określany jest nie bez powodu najbardziej obiektywnym modelem oceny pracy. Dzięki zebraniu opinii z grupy osób pracujących z danym pracownikiem na różnych płaszczyznach możemy dowiedzieć się, jakie są jego kompetencje na wielu poziomach zadań, które został mu powierzone. Dodatkowo opinie mogą się od siebie różnić w zależności od tego, na co dana osoba kładzie nacisk. Dla niektórych ważniejsze będą zdolności interpersonalne, a dla innych profesjonalizm i terminowość wykonanej pracy.
Po przeprowadzeniu tej oceny bardzo dużo zyskuje się już na uwagach osób, wśród których przeprowadzona została ocena, a jeżeli dodatkowo raport został połączony z rozmowami z trenerami personalnymi, możliwa jest natychmiastowa korekcja złych zachowań. Z pewnością tego rodzaju badanie dostarcza dużej ilości informacji o pracownikach, co samo w sobie jest wartością dodaną. Na ich podstawie można już w bardzo konkretny sposób rozplanować rozwój kariery w firmie dla poszczególnych pracowników i dobrać szkolenia, które będą rozbudowywać odpowiednie sfery ich kompetencji.
Gamma - firma szkoleniowa roku w rankingu Gazety Finansowej. Oferujemy szkolenia sprzedażowe i menadżerskie np:
i inne. Zapoznaj się z nimi. Zapraszamy.