GLOBALNE TRENDY W ZARZĄDZANIU TALENTAMI
Działać powoli w szybko zmieniającej się rzeczywistości i próbować czegoś nowego w obszarze tak starym jak uczenie – oto niektóre z wyzwań stojących przed specjalistami od rozwoju talentów w firmie. Wszelkie działania wobec talentów i programy rozwojowe mają obecnie tendencję do większej innowacyjności i mniejszej złożoności. Sprawne zarządzanie talentami musi być świeże i odpowiadać na nowe zjawiska w środowisku pracy.

Trendy w zarządzaniu – Globalne trendy
Kariera bez granic
Przewiduje się, że do roku 2020 ok. 20-40% zadań w firmie będzie wykonywanych przez niezależnych specjalistów (freelancerów). Praca „na żądanie”, inaczej zwana gig economy, jest coraz wyraźniejszym trendem we wszystkich sektorach zachodniej gospodarki. Rozwój talentów nie będzie zatem ograniczony do zamkniętych ram jednej firmy. Świadczenie pracy przez niezależnych specjalistów coraz częściej może być realizowane zdalnie. Będzie to przypominało dawanie koncertów przez gwiazdy pop: dziś gramy koncert w firmie X, a jutro w firmie Y. Przykładem tak funkcjonującej firmy jest amerykańskie przedsiębiorstwo Uber.
Eksperci z Mc. Kinsey przewidują rozprzestrzenianie się modelu Uber lub podobnych modeli biznesowych, które gwarantują lepszą alokację talentów do poszczególnych zadań lub projektów.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Przygotowując nasze szkolenia HR online nie przekładamy treści i procesu „jeden do jednego” ze szkoleń stacjonarnych.
Zobacz nasze szkolenia HR.
- Badanie talentów Gallupa
- Nowa formuła systemu ocen i rozwoju efektywności
- Onboarding – jak skutecznie wdrożyć nowego pracownika?
Satysfakcja talentów jako krytyczny czynnik retencji
Firmy, które obawiają się rotacji pracowników i odchodzenia talentów?, wprowadzają coraz więcej nowych zachęt dla swoich pracowników o dużym potencjale:
- tworzenie szczęśliwego środowiska pracy,
- zarządzanie oparte na uzdolnieniach,
- programy zrównoważonego rozwoju,
- planowanie sukcesji.
Trendy w zarządzaniu to coraz częściej nie fanaberie działów HR, ale konieczność
w obliczu rynkowej mobilności talentów.
Niedawno firma Apple zaczęła finansować zamrażanie jajeczek pracujących w spółce kobiet, aby odłożyły zajście w ciążę i skoncentrowały się na karierze zawodowej.
Wiele firm pozwala przychodzić do pracy ze zwierzętami, firma Virgin nie kontroluje zupełnie czasu pracy swoich pracowników, a rozlicza jedynie z rezultatów. W firmie Nutricion profesjonalny kucharz przygotowuje codziennie organiczny obiad dla pracowników.
Te przykładowe działania pokazują coraz większą determinację i kreatywność firm w tworzeniu przyjaznego, wygodnego i szczęśliwego miejsca pracy dla swoich talentów.
Nowe podejście do zarządzania wydajnością
W procesie zarządzania efektywnością widoczne jest odchodzenie od filozofii „rank and yank” (wystawianie corocznych ocen pracownikom) i zastąpienie jej działaniami rozwojowymi, programami sukcesji i coachingiem talentów. Coraz częściej zamiast przeprowadzania raz w roku rozmowy oceniającej wprowadza się filozofię permanentnego feedbacku i rozmów rozwojowych, których celem jest bieżące interweniowanie i wspieranie pracowników w poprawianiu efektów pracy poprzez stopniowe, ale stałe podnoszenie ich umiejętności i zdolności. Menedżerowie mogą w tym podejściu wykorzystywać użyteczne modele pracy, takie jak na przykład wykorzystywany w naszej firmie model Slight Edge, który sprowadza się do idei, że rozwój osiąga się dzięki małym, ale codziennie robionym krokom.
Wynika to z faktu, że 70% pracowników nie dostrzega wystarczających korzyści dla siebie płynących z dorocznych rozmów oceniających i pozycjonowania ich w rankingu w skali od 1 do 5 (Lisa Barry, Deloitte 2014). Już w 2013 roku Microsoft zrezygnował z rangowania pracowników podczas rozmów z menedżerami. General Electric i Ford także zakończyli praktykę rangowania.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.
Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.
Nowa fala edukacji
Współczesna technologia pozwala na tworzenie nowych form edukacji i rozwoju pracowników.
- Mastery learning (uczenie do mistrzostwa)
Ta forma edukacji polega na doskonaleniu konkretnego zestawu umiejętności potrzebnych do wykonania określonego zadania. Aby osiągnąć zakładany wynik, niezbędne jest opanowanie zestawu wszystkich umiejętności potrzebnych do realizacji zadania. Miernikiem jest tutaj efekt, a sposobem jego osiągnięcia jest udoskonalenie niezbędnych umiejętności do poziomu „mistrzowskiego”. W tę formę nauki często angażowani są mentorzy, którzy pomagają osiągnąć mistrzostwo swoim mentee. - Crowdsourced learning (uczenie się z „mądrości ludowych”)
W całej historii motorem postępu ludzkości było spotkanie, kojarzenie ideii wprowadzanie nowych pomysłów. Nie jest ważne, czy ktoś, kto coś mówi – mówi mądrze. To, co naprawdę się liczy, to zobaczenie, jak silny jest „kolektywny mózg”.
Crowsourced learning jest procesem uzyskiwania wiedzy, informacji i pomysłów poprzez współpracę dużej grupy ludzi. Najczęściej odbywa się to w wyniku zaaranżowanej dyskusji w internecie czy na wewnętrznej platformie firmy. - Microlearning
Ta forma idealnie pasuje do najmłodszej generacji pracowników, którzy są gotowi do przyjmowania szybkich i małych porcji wiedzy. Microlearning nie wymaga sali szkoleniowej ani zarezerwowania czasu. Wykorzystuje on smartfony lub tablety. Sesja microlearningu najczęściej poświęcona jest małej porcji wiedzy i trwa nie dłużej niż 10-15 minut. - Fabuła biznesowa
Fabuła biznesowa opiera się na korzystaniu ze scenariuszy zdarzeń i łączy ze sobą metodę odgrywania ról z grywalizacją. Tę formę najczęściej wykorzystujemy w naszej firmie podczas warsztatów menedżerskich.
Zarządzanie talentami wg Gallupa
Model mocnych stron Gallupa zmienia orientację myślenia na temat rozwoju. Zamiast niwelować deficyty Gallup rekomenduje rozpoznawanie talentów i rozwijanie ich w taki sposób, aby pracownik…Design Thinking w praktyce
Design Thinking to metodologia rozwiązywania problemów metodami kreatywnymi. Jest to nowatorskie podejście do tworzenia innowacyjnych usług, produktów i rozwiązań, w oparciu o zrozumienie głębokich potrzeb…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej