Co robić, kiedy współpracownicy przychodzą do nas z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu?

W jaki sposób rozmawiać ze współpracownikami? Co zrobić, by czuli się swobodnie i jasno komunikowali o swoich problemach?

Gamma - Co robić, kiedy współpracownicy przychodzą do nas z prośbą o pomoc w rozwiązaniu problemu?


    Oczywiście wszystko zależy od tego „kto" i z „czym" przychodzi. Niedoświadczony pracownik potrzebuje naturalnie większego wsparcia merytorycznego, a niektóre problemy wymagają decyzji na wyższym szczeblu. To jasne. Przy zgłaszaniu problemów nie bez znaczenia jest także postawa szefa.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.

    Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

    Apodyktyczny, zamknięty na pomysły pracowników szef nieświadomie sam doprowadza do sytuacji zwanej kolokwialnie „spychotechniką" - zachowań w stylu „niech szef się martwi, w końcu za to mu płacą". Współpracownicy często boją się przyjąć odpowiedzialność za problem, ponieważ błędy są karane, pomysły niedoceniane, a sukcesy niezauważane. Poza tym szef promuje często własny sposób rozwiązywania problemu...

    Uwaga!. W dziale: szkolenia zamknięte znajdziesz szereg szkoleń skierowanych do menedżerów. Znajdują się tam również szkolenia HR, szkolenia sprzedażowe i ogólnorozwojowe. Zaufaj firmie szkoleniowej 2016 roku.

    Natomiast zbyt uległy szef rozleniwia swoich współpracowników rozwiązując za nich wszystkie problemy. Współpracownicy przychodzą więc do niego ze wszystkim, choć wiele problemów mogliby rozwiązać sami.

    Szukając złotego środka należałoby przytoczyć opowieść o kierowniku, który wywiesił na drzwiach swojego gabinetu tabliczkę „Jeśli przychodzisz do mnie z problemem, przynieś też dwa własne rozwiązania!". Pracownicy musieli być aktywni, szef bronił się przed „spychotechniką", a jeśli pomysły pracowników były złe i szkodliwe dla firmy, on sam rozwiązywał problem.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Skuteczne budowanie efektywności firmy poprzez rozwój kadry menedżerskiej. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.

    Zobacz szkolenia związane z obszarem menadżerskim:

    Szkolenia menadżerskie - pełna lista.

    Nadal jednak pozostaje pytanie jak to robił. Można dać pracownikowi gotowe, „jedynie słuszne" rozwiązanie lub zaangażować go w twórcze rozwiązywanie problemu. Oczywiście, nie zawsze jest na to czas, jednak biorąc pod uwagę długofalowe korzyści, druga droga wydaje się być zdecydowanie lepsza.

    Postępując tą drogą menedże, nie daje gotowych rozwiązań, nie ocenia i stawia pytania zamiast mówić, co według niego jest lepsze w danej sytuacji. Pomaga zobaczyć konsekwencje własnych działań i znaleźć nowe możliwości rozwiązania problemu. Taka rozmowa pozwala przeanalizować zagadnienie na wielu płaszczyznach.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Budowanie zaufania w zespole to proces, który wymaga czasu, zaangażowania i regularnych działań. To nie jest coś, co dzieje się z dnia na dzień. Zaufanie w zespole tworzy przestrzeń, w której ludzie czują się swobodnie i bezpiecznie, co sprzyja lepszej współpracy i wyższej efektywności.
    Zaufanie to nie tylko relacja – to niewidzialny klej, który łączy członków zespołu, umożliwiając im wspólne realizowanie nawet najbardziej ambitnych celów. Bez zaufania nawet najlepiej wykwalifikowane grupy mogą napotykać bariery, które skutecznie hamują ich działania.
    Zdrowe relacje to coś znacznie więcej niż tylko przyjemny dodatek. To fundament szczęśliwego życia. Relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i wsparciu mogą stać się kluczem do harmonii – zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.
    W świecie biznesu kultura organizacyjna to znacznie więcej niż modne hasło. Jest to fundament, na którym opiera się sukces każdej firmy. Wpływa na zaangażowanie zespołu, satysfakcję z pracy oraz ogólną efektywność. Świadome jej kształtowanie może stać się kluczem do trwałego rozwoju i przewagi konkurencyjnej. Czy to proste? Nie do końca.
    Jest to to kluczowy wskaźnik lojalności klientów, który pozwala lepiej zrozumieć, jak Twoja firma, produkt czy usługa są postrzegane przez klientów. Mierzy on prawdopodobieństwo, z jakim klienci polecą Twoją markę innym. To czyni go niezastąpionym narzędziem w zarządzaniu doświadczeniami klientów. Wynik NPS może wynosić od -100 do +100. Im wyższy wynik, tym lepiej – oznacza to większą lojalność klientów.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza