Edutainment – zabawa z poważnym celem
Edutainment szkolenia - czym są?
Edutainment to termin powstały z połączenia dwóch pojęć – edukacji (education)
i rozrywki (entertainment). Wydarzenia projektowane w duchu edutainmentowym
są zwykle odpowiedzią na poniższe oczekiwania:
- zmęczenie tradycyjnymi szkoleniami przy jednoczesnej potrzebie rozwoju pracowników,
- oddziaływanie na przekonania i motywację – gdy pracownicy mają wysokie umiejętności, ale nie stosują ich w praktyce,
- wykorzystanie spotkania integracyjnego dla celów rozwojowych bez obniżania funkcji rozrywkowej,
- wzmacnianie wizerunku firmy jako pożądanego pracodawcy (employer branding),
- zbudowanie przekonania wśród pracowników, że działania rozwojowe są formą nagrody.
Edutainment = zabawa? Tak, ale inteligentna
Zgodnie z modelem motywacji 3.0 Daniela Pinka opisującym współczesne motywatory to właśnie rozwój jest jednym z kluczowych napędów do działania. Uczestnicy wydarzeń coraz częściej oczekują, że spotkanie poza dobrymi emocjami będzie niosło ze sobą ładunek rozwojowy. Wydarzenie edutainmentowe jest profilowane w taki sposób, aby odpowiednio rozłożyć akcenty – na część zabawową i część rozwojową.
Rozrywka przynosi pozytywne rezultaty w procesie rozwoju pod warunkiem, że prowadzi do poważnych wniosków i jest pomocą w realizacji celów szkoleniowych. Zabawa, która nie ma związku z celem szkoleniowym i w żaden sposób nie wspiera uczestników w procesie uczenia się, staje się bezużyteczna, choć może być ciekawym i przyjemnym doświadczeniem.
Edutainment szkolenia realizowane przez Gamma Discover, inteligentnego team buildingu wykorzystują hybrydowe metody szkoleniowe, które integrują edukację z rozrywką. Treścią jest edukacja, a formą jest rozrywka, nie odwrotnie. W klasycznym team buildingu często edukacja jest produktem ubocznym.
Gamma to firma szkoleniowa roku wg rankingu Gazety Finansowej. Oferujemy szkolenia otwarte i zamknięte dla handlowców i managerów. Zapraszamy do działu:
szkolenia administracja. Mamy również
szkolenia HR związany z zarządzaniem zasobami ludzkimi.
Dlaczego rozrywka zwiększa efektywność uczenia?
Ważnym powodem zainteresowania rozrywką w szkoleniach jest to, że nauka poprzez zabawę przebiega w sposób nieświadomy. Ten nieświadomy proces uczenia się poprzez zabawę zapobiega przybieraniu przez uczestników krytycznego lub sceptycznego nastawienia, tak jak to ma nieraz miejsce w klasycznych szkoleniach, podczas których cel edukacyjny jest uświadamiany.
Zabawa otwiera umysły ludzi na nowe idee, na potrzebę zmiany lub korekty dotychczasowego sposobu działania. Ludzie, bawiąc się, zostawiają swój sceptycyzm za drzwiami, bo wiedzą, że nikt nie będzie próbował ich do niczego przekonywać. W wyniku odpowiednio przeprowadzonej zabawy sami nabierają określonych przekonań.