Metod szkoleniowych jest bardzo wiele i do każdego słuchacza najlepiej trafi coś innego. Jest jednak kilka typów ćwiczeń, które sprawdzają się praktycznie zawsze i wnoszą coś ciekawego i wartościowego do wiedzy i umiejętności pracownika.
Jakie to są metody? - Odgrywanie ról. Najbardziej popularna metoda szkoleniowa, która polega na wykonaniu określonego zadania i osiągnięciu zamierzonego celu. Cele rozmówców są najczęściej sprzeczne, wymaga się zatem umiejętności negocjowania i poszukiwania kompromisowych wyjść z patowych sytuacji.
Coraz częściej takie zadania się nagrywa na kamerę lub dyktafon i wspólnie z trenerem analizuje mocne i słabe strony. Niezwykle cenne doświadczenie pozwalające w kontrolowanych warunkach uczyć się na własnych błędach.
- Gra symulacyjna. W ostatnich latach niezwykle popularne stały się interaktywne gry symulacyjne z wykorzystaniem nowych technologii. Przeniesienie się do wirtualnego świata, w którym należy podejmować różnego rodzaju decyzje, jest nauką przez zabawę.
Kodowanie informacji następuje w przyjazny dla umysłu sposób i zostaje w głowie na dłużej. Nauka przez doświadczenie, symulację, jest najbardziej cenna, bo przekłada się na realne możliwości rozwiązywania spraw.
- Prezentacja. Wykład i omówienie prezentowanych treści już nie jest czymś powszechnie stosowanym dzięki temu, że opracowuje się coraz więcej metod uczenia się przez doświadczenie. Jednak niektóre kwestie teoretyczne powinny zostać zaprezentowane i objaśnione, by później móc je wykorzystywać w praktyce.
- Praca w grupie. Metoda również stosunkowo często wykorzystywana, ponieważ wiele firm nastawionych jest na grupowe rozwiązywanie problemów. Członkowie takiej małej społeczności powinni wiedzieć, kto ma jakie cechy charakteru i umiejętności, by móc to jak najszerzej wykorzystać w pracy.
Praca w grupach jest bardzo skuteczna jedynie wśród osób, które mają odpowiednie predyspozycje. Jeżeli jednak w zespole są indywidualiści ich pomysły, często błyskotliwe nie będą brane pod uwagę. To właśnie dlatego podczas szkoleń pracuje się w niewielkich jednostkach, by każdy mógł czymś się wykazać.