Co się dzieje w zespole, który pracuje zdalnie dłuższy czas?
Praca zdalna to obecnie często praktykowana forma działania w wielu firmach na świecie. Całe zespoły, od miesięcy wykonują swoją pracę zdalnie. I pewnie jeszcze długo będą tak funkcjonować. Jakie zmiany i procesy w zespole roboczym powoduje praca zdalna?
Praca zdalna negatywnie wpływa na integracje zespołu. Działający przez długi czas w odosobnieniu pracownicy tracą ze sobą bezpośredni kontakt, a więzi między nimi ulegają osłabieniu, co często odbija się na ich pracy i zaangażowaniu.
Integracja zespołu to dla menadżera trudne wyzwanie, ale nie z gatunku mission impossible. Tradycyjne metody integracji ( wspólne wyjazdy czy wyjścia na miasto) oczywiście odpadają, ale można wdrożyć w swoim zespole team building online.
Do narzędzi team building online należą m. in.:
krótkie video konferencje poświęcone integracji, gdzie nie rozmawia się o sprawach zawodowych
wspólne aktywności online, mogą to być ćwiczenia czy gry.
Sposobów na wdrożenie team building online jest oczywiście więcej. Wiele zależy od składu osobowego zespołu, a także inwencji pracowników i menadżera.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jakie są najskuteczniejsze techniki motywacyjne? Jak zostać mentorem dla mniej doświadczonych współpracowników? Jak stres wpływa na podejmowanie decyzji? Jak obudzić zespół sprzedażowy? Zobacz co proponujemy:
Jednym z ważnych elementów pozwalających na efektywną pracę jest tzw. work- life balance, czyli równowaga między pracą a życiem prywatnym, między czasem spędzonym w pracy, a czasem wolnym. Uzyskanie tej równowagi pozwala pracownikowi na niezbędny relaks i regenerację.
Praca zdalna może to zaburzyć. Pracownik wykonuje wtedy swoje obowiązki często w towarzystwie rodziny, dzieląc uwagę między zawodowe obowiązki a sprawy rodzinne. Bywa, że taki sposób pracy zajmuje mu cały dzień. To negatywnie wpływa na jego wydajność.
Dlatego menadżer powinien m. in.:
ustalić reguły pracy zdalny, choćby stałe godziny pracy,
nie „bombardować” podwładnego telefonami czy smsami po godzinach pracy.
FOMO FOMO to skrót od Fear of Missing Out, lęk przed pominięciem. Najczęściej odnosi się to do uzależnienia od social mediów. Wiele osób ma wrażenie, że kiedy są wylogowani omija ich coś ciekawego i ważnego. I sięgają obsesyjnie po telefon.
Podobnie może czuć się izolowany w domu pracownik. -”A jeżeli w firmie zachodzą jakieś ważne zmiany a ja nic o tym nie wiem, bo nie jestem tam, na miejscu”– tego typu myślenie jest częste u pracowników zdalnych. A skutkiem tego jest niepokój, lęk i słabsza efektywność.
Menadżer może temu skutecznie zapobiegać udzielając podwładnemu wyczerpującej informacji na temat sytuacji w firmie.
Transparentność to klucz do pokonania FOMO.
Słabnąca identyfikacja z firmą
Praca z domu może osłabiać identyfikację z firmą. Pracownik zaczyna postrzegać siebie jako freelancera wynajętego do konkretnego projektu. Nie czuje się częścią większej organizacji. To może skutkować tym, że opuści firmę, jeśli tylko na horyzoncie pojawi się lepsza finansowo oferta. Menadżer musi udowodnić, że firmie dalej zależy na pracowniku, że chce rozwijać jego umiejętności, że inwestuje w niego. Może temu służyć np. zapisanie pracownika na wartościowe szkolenia online, które będą podnosiły jego kwalifikacje.
Mniejsza efektywność
Domowe rozpraszacze, wiara, że na wszystko ma się czas, bo pracuje się z domu, a także wynikający z tego nadmierny luz, mogą powodować zmniejszenie efektywności zespołu.
Menadżer powinien uczulić na to pracowników. Może również wyznaczyć nieprzekraczalne deadline’y zakończenia pracy, które zmotywują ich do większej dyscypliny.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.
Do pracy zdalnej wykorzystuje się wysokiej klasy narzędzia komunikacyjne i aplikacje. Siłą rzeczy, nawet bardzo oporni wobec technologicznych nowinek członkowie zespołu nabywają większych kompetencji w tym zakresie. To oczywiście podnosi sprawność działania całego zespołu.
Zarządzanie zespołem zdalnym polega na zadbaniu o to, żeby wszyscy podwładni mieli niezbędne narzędzia do pracy zdalnej, ale również wiedzę jak z nich korzystać.
Mniej konfliktów
Wiadomo, że w każdym zespole zdarzają się konflikty. Wiadomo, że czasami ktoś komuś „działa na nerwy” nie robią nic konkretnego, samym swoim sposobem bycia. Tego typu relacje źle wpływają na pracę zespołu. Dzięki pracy zdalnej skonfliktowani bądź zwyczajnie nielubiący się pracownicy mogą sobie „zejść z oczu”, co skutkuje mniejszą liczbą konfliktów i większą efektywnością.
Dobry menadżer powinien orientować się jak kształtują się relacje w jego zespole. Mogą w tym pomóc szkolenia online „Recognition”. Dzięki nim menadżer pozna swoich podwładnych i wartości, którymi się kierują.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Skuteczne budowanie efektywności firmy poprzez rozwój kadry menedżerskiej. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.
Zobacz szkolenia związane z obszarem menadżerskim:
Praca w biurze, pod czujnym okiem przełożonego i nie zawsze przychylnym współpracowników, bywa stresująca sama z siebie. Do tego dochodzi jeszcze obowiązek przestrzegania rygorów kultury korporacyjnej. W takiej sytuacji, pracownik często woli się z niczym nie wychylać, żeby nie palnąć głupstwa i nie narażać się na krytykę.
Co innego, kiedy pracuje w kapciach i w wytartym dresie u siebie w domu. Może się rozluźnić i nie przejmować biurowymi wymogami. To często pozwala na bycie bardziej kreatywnym i przebojowym. Menadżer powinien przychylnym okiem patrzeć na tę zmianę i często wyrażać dla niej uznanie.
Większa autonomia
Pracującemu z domu przełożony nie może ciągle stać nad głową i kontrolować każdego ruchu. Jednak nie oznacza to koniecznie, że podwładny będzie się obijał. Wręcz przeciwnie, często jest tak, że pracownik, który zyskuje większa autonomię czuje się bardziej odpowiedzialny za projekt. Mniejsza kontrola ze strony menadżera może zadziałać na plus!
Większa koncentracja
Dobrze zorganizowana praca zdalna powinna się odbywać:
w pokoju, gdzie nie przebywają inni domownicy,
z ograniczoną do minimum ilością „rozpraszaczy”.
Jeżeli te założenia zostaną wdrożone, wtedy praca zdalna może pozwolić na większe skupienie niż praca w biurze.
Bo ta ostatnia to często:
ciągłe rozmowy współpracowników,
bez przerwy dzwoniące telefony,
szum urządzeń biurowych.
Zarządzanie zespołem zdalnym to również przekazanie przez menadżera niezbędnych wskazówek dotyczących odpowiedniego urządzenia przestrzeni dla pracy zdalnej.
Podsumowanie
To, jaki wpływ na zespół roboczy będzie miała praca zdalna, trudno przewidzieć. Jednak menadżer ma w ręku wiele rozwiązań, żeby uczynić ją satysfakcjonującą i wydajną.
Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u? Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!
Skorzystaj z naszej bezpłatnej strefy wiedzy wikiGamma+ . Znajdziesz tam:
800 pigułek wiedzy
40 filmów edukacyjnych
~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej
Budowanie zaufania w zespole to proces, który wymaga czasu, zaangażowania i regularnych działań. To nie jest coś, co dzieje się z dnia na dzień. Zaufanie w zespole tworzy przestrzeń, w której ludzie czują się swobodnie i bezpiecznie, co sprzyja lepszej współpracy i wyższej efektywności.
Zaufanie to nie tylko relacja – to niewidzialny klej, który łączy członków zespołu, umożliwiając im wspólne realizowanie nawet najbardziej ambitnych celów. Bez zaufania nawet najlepiej wykwalifikowane grupy mogą napotykać bariery, które skutecznie hamują ich działania.
Zdrowe relacje to coś znacznie więcej niż tylko przyjemny dodatek. To fundament szczęśliwego życia. Relacje oparte na wzajemnym zrozumieniu, szacunku i wsparciu mogą stać się kluczem do harmonii – zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.
W świecie biznesu kultura organizacyjna to znacznie więcej niż modne hasło. Jest to fundament, na którym opiera się sukces każdej firmy. Wpływa na zaangażowanie zespołu, satysfakcję z pracy oraz ogólną efektywność. Świadome jej kształtowanie może stać się kluczem do trwałego rozwoju i przewagi konkurencyjnej. Czy to proste? Nie do końca.
Jest to to kluczowy wskaźnik lojalności klientów, który pozwala lepiej zrozumieć, jak Twoja firma, produkt czy usługa są postrzegane przez klientów. Mierzy on prawdopodobieństwo, z jakim klienci polecą Twoją markę innym. To czyni go niezastąpionym narzędziem w zarządzaniu doświadczeniami klientów. Wynik NPS może wynosić od -100 do +100. Im wyższy wynik, tym lepiej – oznacza to większą lojalność klientów.
Używamy technologii takich jak pliki cookie do przechowywania i/lub uzyskiwania dostępu do informacji o urządzeniu. Robimy to, aby poprawić jakość przeglądania i wyświetlać (nie)spersonalizowane reklamy. Wyrażenie zgody na te technologie umożliwi nam przetwarzanie danych, takich jak zachowanie podczas przeglądania lub unikalne identyfikatory na tej stronie. Brak wyrażenia zgody lub jej wycofanie może niekorzystnie wpłynąć na niektóre cechy i funkcje.
Funkcjonalny
Zawsze aktywne
Techniczne przechowywanie lub dostęp są ściśle niezbędne do uzasadnionego celu, jakim jest umożliwienie korzystania z określonej usługi wyraźnie żądanej przez abonenta lub użytkownika, lub wyłącznie w celu przeprowadzenia transmisji komunikatu za pośrednictwem sieci komunikacji elektronicznej.
Preferencje
Techniczne przechowywanie lub dostęp jest niezbędny do uzasadnionego celu przechowywania preferencji, o które abonent lub użytkownik nie prosił.
Statystyka
Techniczne przechowywanie lub dostęp wykorzystywane wyłącznie do celów statystycznych.Przechowywanie techniczne lub dostęp, który jest używany wyłącznie do anonimowych celów statystycznych. Bez wezwania do sądu, dobrowolnego podporządkowania się dostawcy usług internetowych lub dodatkowych zapisów od strony trzeciej, informacje przechowywane lub pobierane wyłącznie w tym celu zwykle nie mogą być wykorzystywane do identyfikacji użytkownika.
Marketing
Techniczne przechowywanie lub dostęp są wymagane do tworzenia profili użytkowników w celu wysyłania reklam lub śledzenia użytkownika na stronie internetowej lub na kilku stronach internetowych w podobnych celach marketingowych.