Ustanowienie służebności przesyłu na drodze sądowej
Trzeba jednak mieć na uwadze, że prawo służebności przesyłu nie jest dobrowolnym aktem zgody ze strony właściciela nieruchomości, bądź też przedsiębiorcę.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawnych: nieruchomości i budownictwo proponujemy szkolenia:
Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia abi, logistyka. Zapraszamy.
Zgodnie bowiem z przepisami, wezwanie jednej ze stronę skierowane do drugiej strony u zawarcie umowy służebności przesyłu wymuszą konieczność zawarcia takiego porozumienia.
Polem, na którym można jednak dochodzić swoich praw, i gdzie najczęściej pojawiają się konflikty jest natomiast kwestia finansowa.Tym samym w przypadku kiedy jedna ze stron nie zgadza się w ogóle lub też obie strony nie są w stanie dość do porozumienia w zakresie wysokości korzyści majątkowych płynących z umowy o służebności przesyłu konieczne jest skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego.
W takim przypadku podstawą prawną służebności przesyłu, a co za tym idzie możliwości korzystania przez przedsiębiorcę z naszej działki będzie orzeczenie sądu.
Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawnych: nieruchomości i budownictwo proponujemy szkolenia:
Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia abi, logistyka. Zapraszamy.
Trzeba tu jednak zaznaczyć, że sąd ma obowiązek ustanowienie godziwego wynagrodzenia z tego tytułu. Wyraz temu dał także Sąd Najwyższy określając, iż sądy w swoich działaniach powinny brać pod uwagę ochronę praw właściciela nieruchomości.
W celu sądowego ustanowienia służebności przesyłu konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku do sądu. Wpis sądowy od takiego pisma wynosi 200zł. Trzeba także pamiętać o tym, że wraz z wnioskiem konieczne jest także załączenie odpowiednich dokumentów.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Szkolenia budownictwo i nieruchomości.
Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:
Trzeba zatem przygotować:
- aktualny wypis z księgi wieczystej prowadzonej dla danej nieruchomości,
- wypis/wyrys z rejestru gruntów
- mapkę wskazującą ulokowanie urządzenia przesyłowego,
- jeżeli istnieje taka możliwość wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- pismo wzywające przedsiębiorstwo przesyłowe lub właściciela nieruchomości do zawarcia umowy służebności przesyłu,
- odmowa strony na zawarcie takowej umowy.
Widać zatem wyraźnie, że prawo służebności przesyłu obok swojej swobody w kształtowaniu warunków umowy w tym zakresie, posiada także wyraźne obostrzenia, które prowadzą do przymusu zawarcia takiej umowy.
Szukasz branżowych i eksperckich materiałów?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!