Pracownicze Plany Kapitałowe - Nowy pomysł na wyższą emeryturę
Wstęp
Po zawirowaniach związanych z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi czas na kolejny system dodatkowego oszczędzania z myślą o emeryturze. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mają zapewnić Polakom wyższe świadczenia w przyszłości i jednocześnie nie stanowić zbyt dużego obciążenia finansowego w trakcie aktywności zawodowej.
W różnego rodzaju badaniach ok. 75 proc. Polaków deklaruje, że nie odkłada pieniędzy na starość. Jako główny powód podawany jest brak wystarczających środków finansowych.
Jednak prognozowane niskie emerytury w przyszłości spowodowane procesami demograficznymi – coraz dłuższym średnim trwaniem życia przy jednoczesnej małej liczbie urodzeń – zmobilizowały ustawodawcę do opracowania nowego systemu dodatkowego i dobrowolnego oszczędzania.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Działy kadr czekają zmiany wynikając z prezydenckiej nowelizacji kodeksu pracy oraz nowe obowiązki antykorupcyjne narzucone ustawą o jawności życia publicznego, ale ważniejsze jest przygotowanie firm na rewolucję dotyczącą akt pracowniczych, która jest planowana niebawem. Zapraszamy na szkolenie zmiany w prawie pracy 2022.
Uczestników tego szkolenia interesują również:
Pracownicze Plany Kapitałowe – co to takiego?
PPK to nowy system oszczędzania na emeryturę, na który składać się będą co miesiąc pracownicy i ich pracodawcy, a raz w roku dokładać będzie się również budżet państwa. Przeznaczony jest on dla ponad 11 mln osób zatrudnionych opłacających składki na ZUS.
Powszechność programu ma zagwarantować nałożenie na wszystkich pracodawców obowiązku zawierania umów o zarządzanie PPK z instytucjami finansowymi, jeśli zatrudniają oni chociażby jednego pracownika. Umowy te – zawierane w formie elektronicznej – będą ewidencjonowane przez Polski Fundusz Rozwoju SA.
Następnie zawierane będą umowy o prowadzenie PPK, których stronami będą pracownicy i instytucje finansowe, z którymi współpracę nawiązał pracodawca.
Środki zgromadzone w ramach PPK będą stanowić prywatną własność osób biorących udział w programie, co zapisane jest wprost w art. 3 ust. 2 przyjętej przez Sejm ustawy o pracowniczych planach kapitałowych i co do zasady będą mogły zostać wypłacone po ukończeniu 60. roku życia zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn.
Umowy o prowadzenie PPK są zawierane w imieniu i na rzecz każdej zatrudnionej osoby:
- w wieku do 55 r.ż.
- wyłączone spod PPK osoby, które ukończyły 70 r.ż.
- osoby pomiędzy 55 – 70 r.ż.
- na wniosek takiej osoby
- pod warunkiem stażu 3 miesięcy w okresie ostatnich 12 miesięcy
- roczniki sprzed 1963r. na wniosek
Sposoby inwestowania środków przez instytucje finansowe, które przystąpią do programu zostały szczegółowo uregulowane w ustawie, a limit pobieranych przez nich opłat nie będzie mógł przekroczyć 0,6 proc. wartości aktywów netto danej instytucji. Środki lokowane będą w tzw. funduszach zdefiniowanej daty.
Oznacza to, że w pierwszej fazie fundusz inwestuje w bardziej ryzykowne instrumenty finansowe, a wraz z upływem czasu i zbliżaniem się uczestników programu do 60. roku życia inwestycje stają się coraz bezpieczniejsze. W celach informacyjnych powstanie portal PPK, z którego będzie można dowiedzieć się m.in. o wysokości zgromadzonych w ramach programu środków.
Wypłaty środków
Po osiągnięciu 60. roku życia możliwa będzie jednorazowa wypłata 25 proc. zgromadzonych środków, a pozostałe 75 proc. przelewane będzie przez co najmniej 10 lat w miesięcznych ratach. Przed ukończeniem 60. roku życia będzie można wnioskować o wypłatę do 25 proc. środków w przypadku poważnej choroby uczestnika programu, jego małżonka lub dziecka.
Dodatkowo możliwe będzie wypłacenie środków z PPK na sfinansowanie wkładu własnego do kredytu na zakup mieszkania lub domu, jednak z obowiązkiem zwrotu do PPK w ciągu 15 lat.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Poznaj nasz dział szkoleń prawnych. Szkolenia związane z nowym orzecznictwem.
Z tego zakresu rekomendujemy następujące warsztaty:
Harmonogram wprowadzania PPK
Nie od razu wszyscy pracodawcy zostaną włączeni do programu. Od 1 lipca 2019 r. obowiązek przystąpienia do Pracowniczych Planów Kapitałowych będą mieli pracodawcy zatrudniający 250 pracowników, od 1 stycznia 2020 r. podmioty zatrudniające od 50 do 249 osób, od 1 lipca 2020 r. podmioty zatrudniające od 20 do 49 osób, a od 1 stycznia 2021 r. pozostałe – najmniejsze firmy oraz jednostki sektora publicznego. Każdy zatrudniony w danej firmie będzie zapisany do programu automatycznie.
Z dokonywania wpłat będzie można zrezygnować na podstawie pisemnej deklaracji ponawianej co 4 lata.
Pracodawca w obowiązującym terminie musi utworzyć PPK. W tym celu musi zawrzeć:
- umowę o zarządzanie PPK z instytucją finansową
- umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych.
Pracodawca ma również obowiązek prawidłowego obliczania wysokości wpłat oraz terminowego przekazywanie ich do wybranej instytucji finansowej. Musi też gromadzić i archiwizować dokumentację dotyczącą PPK
Co ważne, ustawa o pracowniczych planach kapitałowych zawiera przepisy karne, które za niewywiązywanie się przez podmiot zatrudniający np. z obowiązku dokonywania wpłat do PPK przewidują karę grzywny od 1 tys. zł do nawet 1 mln zł.
Ważne. Do systemu włączani są automatycznie wszyscy pracownicy, którzy ukończyli 18 lat, a nie ukończyli 55. roku życia. Pracodawca musi więc w ich imieniu zawrzeć umowę o prowadzenie PPK.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
SZKOLENIA KOMPUTEROWE
Excel to znakomite narzędzie – oszczędza czas, dostarcza potrzebne informacje, jest wygodne w stosowaniu – jeśli posiada się odpowiednie umiejętności obsługi programu. Zestaw naszych szkoleń z tego obszaru pozwoli posiąść te umiejętności. Zapraszamy na Szkolenia SZKOLENIA KOMPUTEROWE!
Inne tematy, interesujące dla tej grupy docelowej to:
Szukasz branżowych i eksperckich materiałów?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!