Kiedy znajdujemy się w sytuacji, którą nasz umysł zdecyduje się zakwalifikować jako potencjalnie niebezpieczną, nasz mózg uwalnia do organizmu hormony stresu, które mają za zadanie uruchomić reakcję ucieczki lub walki.
Mają one również na celu zwiększenie wydajności fizycznej, aby obie opcje były możliwe. Dzięki nim przyspiesza nam bicie serca, spinają się mięśnie, aby być gotowymi do działania i szybkiej reakcji.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak kontrolować i panować nad stresem? Jak radzić sobie ze zmianami? Jak zachować równowagę pomiędzy zawodowymi wyzwaniami a radością realizowania swoich prywatnych pasji? Odwiedź nasz dział szkoleń interpersonalnych. Zobacz:
Zapraszamy.
W dawnych czasach, kiedy zagrożenie faktycznie wymagało podjęcia szybkiej, fizycznej akcji ten mechanizm był bardziej przydatny. Dziś, kiedy nasze ciało jest poddawane podobnym napięciom nawet do kilku razy dziennie bez większej potrzeby, może to narazić serce na poważne problemy.
Symptomy chronicznego (ciągłego) stresu to między innymi zaburzenia lękowe, bezsenność, depresja, problemu z panowaniem nad gniewem czy bóle głowy. Jednak są to tylko objawy, o których mówimy najczęściej.
W praktyce częste i długotrwałe przebywanie w stanie stresu może skutkować nawet obniżoną odpornością, zawałami, wysokim ciśnieniem, problemami z płodnością, skurcze mięśni i obniżoną wydajnością fizyczną oraz niskim poziomem energii.