Komunikacja z osobami niepełnosprawnymi

Gamma - Komunikacja z osobami niepełnosprawnymi

    Komunikacja z osobami niepełnosprawnymi może wydawać się dla osoby w pełni sprawnej bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem. W końcu kogoś takie może być łatwo urazić nieprzemyślanym żartem, czy niewygodnym pytaniem.

    Na skutek tego wiele osób z pewnym stopniem niepełnosprawności czuje się odosobniona i trzyma się raczej w gronie innych niepełnosprawnych. Prawdą jest jednak, że bez względu na stopień niepełnosprawności, każdy jest w stanie wnieść mnóstwo dobrych pomysłów czy energii, zarówno do organizacji jak i do życia przeciętnego człowieka, wystarczy wiedzieć jak się komunikować.

    Zadanie to nie jest jednak tak skomplikowane jakby się to mogło wydawać komuś, kto nigdy nie miał do czynienia z niepełnosprawnością. Najlepiej jest słuchać rad samych niepełnosprawnych. Większość z tych osób zgadza się w stwierdzeniu, że najlepiej jest ich traktować zupełnie zwyczajnie, ale bez powszechnego współczucia.

     

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Jak kontrolować i panować nad stresem? Jak radzić sobie ze zmianami? Jak  zachować równowagę pomiędzy zawodowymi wyzwaniami a radością realizowania swoich prywatnych pasji? Odwiedź nasz dział szkoleń interpersonalnych. Zobacz:

    Zapraszamy.

     

    Możliwe, że niewygodne pytanie czy nieelegancki żart spowodują chwilowe zakłopotanie. Jednak nic tak nie zaburza komunikacji z drugą osobą jak współczucie za to, kim jest. Osoby o każdym stopniu niepełnosprawności trwałej wspólnie twierdzą, że są pogodzone ze swoim stanem fizycznym i nie należy traktować ich z góry.

    Często słyszy się, że osoby te czują się gorsze, właśnie ze względu na współczucie, którym się je obdarza. Komunikacja z takimi osobami wcale nie musi być trudna, nie należy jednak pozwolić, by nasz dyskomfort wpłynął na poczucie wartości drugiego człowieka.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Praca to środowisko, w którym chcemy być najlepszą wersją samego siebie, a nasze wyniki i produktywność jest stale oceniania. Nie chcemy zawieść przełożonego, współpracowników, samych siebie. Liczymy na podwyżkę, awans i chcemy, by nasza praca została doceniona.
    Asertywnością nazywamy umiejętność obrony własnych poglądów z zachowaniem pozytywnego, spokojnego zachowania. Do sztuki asertywności zalicza się również zdolność opanowania emocji, które zazwyczaj towarzyszą nam, gdy jesteśmy zmuszeni argumentować nasze potrzeby.
    Według definicji, asertywność to zdolność obrony własnych i cudzych praw i poglądów ze spokojnym i pozytywnym nastawieniem, bez agresji i pasywnego przyzwolenia na narzucenie sobie czyichś wartości czy opinii. W dużym uproszczeniu oznacza to w sposób przystępny zaznaczanie własnych potrzeb, wątpliwości.
    Psychologia to jeden z bardziej klasycznych kierunków studiów. Pozwala zdobyć wiedzę na temat ludzkiego umysły, mechanizmów funkcjonowania ludzkiej psychiki, procesów decyzyjnych.
    Znajomość podstaw psychologii jest przydatna w praktyce właściwie w każdym obszarze życia, w którym mamy kontakt z innymi ludźmi.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza