Komunikacja z osobami niepełnosprawnymi może wydawać się dla osoby w pełni sprawnej bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem. W końcu kogoś takie może być łatwo urazić nieprzemyślanym żartem, czy niewygodnym pytaniem.
Na skutek tego wiele osób z pewnym stopniem niepełnosprawności czuje się odosobniona i trzyma się raczej w gronie innych niepełnosprawnych. Prawdą jest jednak, że bez względu na stopień niepełnosprawności, każdy jest w stanie wnieść mnóstwo dobrych pomysłów czy energii, zarówno do organizacji jak i do życia przeciętnego człowieka, wystarczy wiedzieć jak się komunikować.
Zadanie to nie jest jednak tak skomplikowane jakby się to mogło wydawać komuś, kto nigdy nie miał do czynienia z niepełnosprawnością. Najlepiej jest słuchać rad samych niepełnosprawnych. Większość z tych osób zgadza się w stwierdzeniu, że najlepiej jest ich traktować zupełnie zwyczajnie, ale bez powszechnego współczucia.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Jak kontrolować i panować nad stresem? Jak radzić sobie ze zmianami? Jak zachować równowagę pomiędzy zawodowymi wyzwaniami a radością realizowania swoich prywatnych pasji? Odwiedź nasz dział szkoleń interpersonalnych. Zobacz:
Zapraszamy.
Możliwe, że niewygodne pytanie czy nieelegancki żart spowodują chwilowe zakłopotanie. Jednak nic tak nie zaburza komunikacji z drugą osobą jak współczucie za to, kim jest. Osoby o każdym stopniu niepełnosprawności trwałej wspólnie twierdzą, że są pogodzone ze swoim stanem fizycznym i nie należy traktować ich z góry.
Często słyszy się, że osoby te czują się gorsze, właśnie ze względu na współczucie, którym się je obdarza. Komunikacja z takimi osobami wcale nie musi być trudna, nie należy jednak pozwolić, by nasz dyskomfort wpłynął na poczucie wartości drugiego człowieka.