Umowa zlecenie, nie jest w rozumieniu przepisów umową regulującą stosunek pracy, dlatego jej strony nie muszą przestrzegać przepisów zawartych w kodeksie pracy.
Podpisując taką umowę zobowiązujemy się do wykonywania konkretnych zadań dla naszego pracodawcy, co potwierdzamy na piśmie.
Pracodawca nie może jednak wymagać od pracownika zatrudnionego na podstawie takiej umowy wykonywania pracy w konkretnym miejscu i czasie oraz pod jego nadzorem, gdyż są to cechy zarezerwowane dla umowy o pracę.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą przywództwa i rozwijania swoich kompetencji managerskich? Interesują Cię szkolenia sprzedażowe? Zobacz szkolenia zamknięte i otwarte realizowane w Gammie.
Zobacz też:
szkolenie dla brygadzistów
Przy tej formie zatrudnienia firma ma obowiązek odprowadzać zakładki na ZUS, chyba, że umowa dotyczy studenta lub ucznia do 26 roku życia. Taka umowa nie daje prawa do płatnego urlopu.
Jako, że osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia nie są pracownikami danej firmy, nie ma ona obowiązku wypłacać im wynagrodzenia za okres, w którym nie wykonują oni wyznaczonych im zdań.
Można też zapomnieć o prawie do odprawy za okres wypowiedzenia, pracodawca nie ma także obowiązku zwiększania stawki za nadgodziny oraz pracę w nocy.