Komunikacja międzyludzka powinna opierać się nie tylko na odpowiedniej, jasnej wymianie zdań i komunikatów, ale także na umiejętnym obstawaniu przy własnych opiniach i wierzeniach bez okazywania agresji, jednak w sposób stanowczy.
Choć zadania wydaje się co najmniej banalne, okazuje się, że większość, nawet dorosłych, ludzi ma ogromny problem z klarownym i stanowczym wyrażaniu swoich myśli. Agresja oczywiście często okazuje się problemem, gdy druga osoba czuje się atakowana - na tym etapie komunikacja zawodzi.
Często jednak spotyka się sytuacje, w których ludzie "naciągają" własne poglądy ze względu na brak pewności i wiary w swe własne kompetencje. W momencie, kiedy mamy do czynienia z sytuacją, w której słowo "nie" zostanie odebrane jako "może", jest to doskonałe odzwierciedlenie tego, że mówcy brakuje asertywności i nie tylko będzie on przekonywany do zmiany własnego zdania, ale przede wszystkim zezwoli na to.
Czy to w życiu prywatnym czy w negocjacjach, asertywność jest absolutnie niezbędną umiejętnością, która pozwoli nam dostać dokładnie to, czego chcemy bez ustępstw.
Choć wydaje się, że to jest to cecha wrodzona, faktem jest, że umiejętności tej można się nauczyć i należy ją trenować i wzmacniać, nawet, a może i szczególnie, w dorosłym życiu.