Wprowadzenie do konfliktów. Negatywne efekty konfliktów
Bardzo często sytuacje konfliktowe oprócz korzyści przynoszą też straty, zarówno te materialne jak i psychiczne. Konflikty – szczególnie te nierozwiązane i gwałtowne – są destrukcyjną siłą, która potrafi odcisnąć piętno na psychice i na zdrowiu człowieka.

Silne reakcje emocjonalne i nieprzyjemne konfrontacje z agresywnymi partnerami mogą doprowadzić do tego, że człowiek zaczyna unikać konfliktów i widzi tylko ich negatywne strony. Do negatywnych efektów konfliktów zaliczamy:
- Obniżenie sprawności intelektualnej
Silne i częste konflikty przyczyniają się do kumulowana się w nas napięcia, które przekłada się na funkcjonowanie intelektualne np.: podejmowanie decyzji, problemy z pamięcią, trudności z koncentracją, myśleniem. Człowiek w takim stanie bardzo trudno wywiązuje się z obowiązków zawodowych i zobowiązań osobistych. Wykonanie prostych czynności zajmuje mu więcej czasu niż zazwyczaj. Budzi to dodatkowo irytację, złość, a czasem bezsilność.
- Spadek samooceny
Konsekwencją konfliktów może być również spadek samooceny. Dzieje się tak na skutek konfrontacji z osobami rywalizującymi, które dążą do poniżenia strony przeciwnej. Osoby o stabilnej i wysokiej samoocenie będą podejmowały walkę z agresorem. Natomiast osoby uległe z takiej konfrontacji będą wychodziły przegrane, z przekonaniem, że są słabe i nieskuteczne. Taki obraz własnej osoby może doprowadzić do zaniżonego poczucia wartości, a co za tym idzie utraty pewności siebie.
Gamma
Istniejemy 10 lat na rynku. W ciągu jednego roku przeszkoliliśmy ponad sześć tysięcy klientów indywidualnych i ponad tysiąc klientów instytucjonalnych. Oferujemy szkolenia zamknięte i otwarte, szkolenia hr bp szkolenia dla administracji publicznej. W rankingu Gazety Finansowej – „Najlepsze Firmy Szkoleniowe” zajęliśmy po raz kolejny 1 miejsce. Warto nas wybrać!
- Stres
Zazwyczaj konflikty prowadzą do stresującej atmosfery szczególnie wtedy, gdy jesteśmy atakowani, oskarżani lub, kiedy zależy nam na przedmiocie konfliktu. Duża dawka stresu osłabia człowieka w różnych obszarach funkcjonowania.
- Problemy ze zdrowiem
Napięcie, stres, silne emocje, które towarzyszą konfliktom, mogą spowodować przykre następstwa w naszym organizmie. Na początku mogą to być bóle głowy, problemy ze snem, kłopoty z układem pokarmowym. Jeśli stan wewnętrznego napięcia i osłabienia utrzymuje się długo, może prowadzić do chorób psychosomatycznych takich jak: wrzody żołądka, nadciśnienie, bóle głowy itp.
- Wycofanie się z relacji
Sytuacje konfliktowe mogą również prowadzić do osłabienia lub zerwania relacji międzyludzkich. Skonfliktowani ludzie gromadzą w sobie nienawiść, urazy do partnera, co prowadzi do unikania bezpośredniego kontaktu. Zdarzają się sytuacje, kiedy ludzie zrywają kontakt i nie chcą mieć ze sobą nic wspólnego, wzajemnie obwiniając się za taką sytuację. Negatywną konsekwencją konfliktów może być też utrata zaufania do osoby nam bliskiej, a w efekcie rozluźnienie znajomości bądź jej przekreślenie.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Zdobądź umiejętności i narzędzia potrzebne do efektywnego zarządzania zespołem. Zobacz szkolenia:- Nałogi
Człowiek, który żyje w ciągłych konfliktach szuka sposobu radzenia sobie z napięciem. Przekrój technik relaksacyjnych jest bardzo szeroki, niestety niektórzy sięgają po alkohol, używki, aby poprawić sobie nastrój i zapomnieć o przykrej kłótni. Kilka razy powtórzony schemat radzenia sobie z konfliktami utrwala pewne zachowania zwłaszcza jeśli przynoszą chwilową ulgę. Niestety taki sposób myślenia i działania może doprowadzić do uzależnienia.
- Strata czasu
Konflikty ciągnące się latami lub kończące się fiaskiem budzą niesmak uczestników sporu między innymi dlatego, że pochłaniają dużo czasu. Zgodnie z zasadą zaangażowania, jeśli człowiek inwestuje w określone działania swój czas i energię, oczekuje wymiernych korzyści; w przypadku konfliktów np.: zgody, satysfakcji, podziału dóbr itp. Nierozwiązane konflikty mogą budzić frustrację i myślenie typu: „Tyle czasu poświęciłem i nic z tego nie mam, mogłem w tym czasie zrobić tyle pożytecznych rzeczy”.
- Spadek wydajności pracy
Udowodniono, że długotrwałe konflikty w organizacji przyczyniają się do spadku wydajności pracowników. Związane jest to bezpośrednio ze stresem, pogorszeniem relacji ze współpracownikami oraz kondycją psychiczną człowieka. Skonfliktowany zespół ma obniżoną motywację do pracy, funkcjonuje w napiętej atmosferze, co nie służy osiąganiu dobrych wyników w pracy. Realizacja niektórych projektów wymaga ścisłej współpracy i zaangażowania wszystkich członków zespołu. Efektem konfliktu w zespole jest tworzenie się stronnictw, nieformalnych grup, które zamykają się na innych. W takiej sytuacji podziały w firmie zamiast charakteru funkcjonalnego mają charakter zależny od dynamiki konfliktu. Powoduje to trudności w przepływie informacji i koordynacji pracy większej liczby pracowników.
ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:
Sprawdź nasze szkolenia online:
Oferujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online jak i rozbudowane formaty. Korzystamy z najpopularniejszych technologii transmisji video. Sprawdź. Na pewno coś wybierzesz dla swojej firmy.
- Pogorszenie atmosfery
Często konsekwencją konfliktów jest pogorszenie się atmosfery w relacjach międzyludzkich. Ludzie potrzebują czasu, aby „wyleczyć rany”, urażoną dumę. Jedni potrzebują tego czasu więcej inni mniej.
Lider Transformacyjny - przywództwo przyszłości
To menedżer kształtuje relacje między pracownikiem a zespołem i organizacją. Jeśli koncentruje się wyłącznie na wyniku relacja jest transakcyjna. Podstawą relacji transformacyjnej jest nadawanie sensu…Zarządzanie pokoleniami
Różnorodność w zespole – również ta pokoleniowa to olbrzymi potencjał, ale też wyzwanie. Szkolenie zarządzanie pokoleniami wskazuje, które techniki menedżerskie i w jaki sposób należy…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej