Trudna sztuka negocjacji
Skuteczny handel w biznesie opiera się, w głównej mierze, na rozmowach. Muszą one być prowadzone umiejętnie i poprzedzone licznymi przygotowaniami. Warto stale wiedzę aktualizować. Niektóre techniki ulegają modyfikacjom. Rozważa się również zupełnie nowe sytuacje problemowe. Z tych właśnie powodów firmy chętnie wysyłają kadrę na szkolenia dla handlowców.
Ustalanie warunków negocjacji nie jest łatwym zadaniem. Często nawet wieloletni pracownicy mają z tym nie mały problem. Odpowiednie przygotowanie to podstawa, niezależnie od tego, kto będzie partnerem rozmowy. Oczywiście może być nim przechodzień, ale w międzynarodowych firmach, gdzie na porządku dziennym stosuje się fazy negocjacji, zazwyczaj dochodzi do dialogów na bardzo wysokim szczeblu.
Występowanie w roli negocjatora pomiędzy wielkimi firmami sprawia, że zakres wcześniejszych przygotować powinien być bardzo duży. Przede wszystkim należy odświeżyć zdobytą wcześniej wiedzę. Im więcej informacji, tym lepiej. Zatem zaleca się, by sprawdzić historię partnera biznesowego, dokonane kampanie, przyjrzeć się, jak następował rozwój. Sprawdzić, które miejsce na rynku zajmuje i jakie są notowania.
Zanim przystąpimy do dialogu, warto zadbać o pewne kwestie. Przede wszystkim ustalić miejsce i czas. Następnie nastawić się pozytywnie do kontrahenta. Jeśli jest jakakolwiek przeszkoda, najlepiej już na samym początku to zakomunikować.
Do niewątpliwie bardzo ważnych warunków negocjacji należy zdecydowanie. Rozmówca musi dokładnie wiedzieć, do jak dużych ustępstw może dojść. Co wolno, a czego należy bezwzględnie unikać, by nie narażać firmę na niepotrzebne straty.
Pewność siebie i odwaga to także wielki atut w dialogu. Osoba zdecydowana sprawia, że jest bardziej postrzegana, jako odpowiedzialna i posiada dużą wiedzę. Niezależnie od swoich racji, zawsze należy słuchać wszystkich rozmówców. Każde zdanie musi być szybko analizowane, by móc na nie skutecznie odpowiedzieć.
Należy wystrzegać się poczucia wyższości. Atmosfera bowiem powinna być przyjazna, kulturalna, nigdy agresywna! Lepiej już na wejściu do sali konferencyjnej pozostawić skrajne emocje. Chłód i opanowanie są zawsze mile widziane oraz profesjonalne. Jeśli do tego dodać elastyczność i umiejętność wypracowywania kompromisów, sukces znajduje się już na horyzoncie.
Oprócz formalnych warunków negocjacji należy także dodać te, które sygnalizuje ludzka postawa. Wbrew pozorom bardzo dużo komunikatów jest wysyłanych niewerbalnie. Mimika, gest, sposób siedzenia, ułożenie dłoni, czy nawet kontakt wzrokowy. To wszystko ważne czynniki.