Techniki negocjacyjne
Negocjowanie to trudna sztuka, której można uczyć się latami. Napisano już wiele książek odnośnie tego, jak odnosić sukcesy w negocjacjach, regularnie we wszystkich większych miastach odbywają się też szkolenia z negocjacji, na które zawsze zapisuje się wielu chętnych.

Umiejętność prowadzenia negocjacji jest bowiem bardzo przydatna i warto ją posiadać – przydaje się zarówno w pracy na etacie, jak i podczas prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Istnieje wiele znanych technik negocjacyjnych – oto kilka z nich.
Balon próbny – ta strategia polega na rozmowie prowadzonej w taki sposób, który pozwoli na odkrycie minimalnego celu drugiej strony. Często stosowane jest również przedstawienie przeciwnikowi oferty bardzo zawyżonej lub zaniżonej – istnieje szansa, że rozmówca uzna swoje założenia za niedorzeczne i zgodzi się na proponowane warunki, choć są one dla niego niekorzystne.
Wycofanie oferty – polega na zagrożeniu wycofaniem oferty, bądź też utwierdzanie przeciwnika w tym, że zostanie ona wycofana. Dzięki temu mamy szansę na zmuszenie przeciwnika do szybszego podjęcia decyzji. Decyzje podejmowane szybko znacznie częściej są nie do końca przemyślane, co daje nam szansę na uzyskanie w negocjacjach warunków korzystniejszych z naszej perspektywy.
Metoda pustego portfela – w tej metodzie pozornie zgadzamy się na warunki finansowe, stawiane przez drugą stronę, twierdzimy jednak, że choć pomysł jest dobry, a proponowana umowa odpowiednia, nie dysponujemy taką ilością pieniędzy, jaką nasz rozmówca chciałby otrzymać. W ten sposób niejako zmuszamy naszego przeciwnika do obniżenia swoich wymagań finansowych lub do poszukiwania lepszego rozwiązania.
Istnieje znacznie więcej technik negocjacyjnych, które warto poznać, gdyż ich świadome stosowanie podczas prowadzenia negocjacji pozwala na uzyskanie bardzo dużych korzyści. Znajomość technik negocjacyjnych ma także jeszcze jedną zaletę – znając je, jesteśmy w stanie zauważyć, kiedy stosuje je nasz przeciwnik – stajemy się więc odporni na stosowanie tych technik! Decydując się na wybór techniki negocjacji należy również pamiętać, że technikę należy dobrać stosownie do sytuacji i celu, jaki chcemy osiągnąć. To, co sprawdza się w jednym przypadku doskonale, wcale nie musi sprawdzać się w innym, należy więc korzystać z technik negocjacyjnych rozsądnie.
Zapraszamy.
Zaawansowane techniki sprzedaży B2B
Dziś jeśli nie zrozumiesz biznesu klienta to zostanie ci wyłącznie gra ceną – spirala rabatów. Alternatywą jest nowoczesna sprzedaż B2B – 3 graczy, którzy zwykle…Finalizacja sprzedaży
Jeśli nie wiesz jak i na dodatek boisz się finalizacji sprzedaży to pewnie rzadko będziesz próbował, niewiele będzie na tym polu sukcesów. Na szkoleniu z…- 800 pigułek wiedzy
- 40 filmów edukacyjnych
- ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej