Innymi słowy trzeba dokładnie sprecyzować własne oczekiwania względem zakończenia całego procesu oraz ustanowić granice, których nie można przekroczyć. Prawidłowo prowadzone negocjacje będą prowadzić do obopólnej satysfakcji, która finalnie może być efektem obopólnych ustępstw.
Osoby prowadzące negocjacje, niezależnie od tego na jakim polu aktywności, muszą mieć świadomość tego, że w ramach tego procesu posiadają jasno określony zakres swoich uprawnień. Nie trzeba być od razu profesjonalnym negocjatorem, a co za tym idzie każdemu może przydarzyć się pomyłka. To nic złego, o ile zostanie szybko wyjaśniona wobec partnera. Nawet taką sytuację, można przekuć na swoją korzyść zyskując w oczach przeciwnego negocjatora opinię osoby uczciwej i godnej zaufania.
Podstawą skutecznej negocjacji jest niewątpliwie wiedza na temat tego, co chce osiągnąć partner, a czego nie może odpuścić. Dlatego konieczne jest zadawanie kłopotliwych pytań. Rzecz jasna z wyczuciem i grzecznie, nie mniej jednak trafianie w przysłowiowy punkt często jest najlepsza metodą na osiągnięcie oczekiwanego zamiaru, jakim jest przyznanie przez stronę przeciwną swoich szczegółowych zamiarów. Negocjując mam prawo być niezdecydowanym i jednocześnie natrętnym. Tylko w ten sposób możliwe jest osiągniecie celu, kiedy druga strona stara się na nas coś wymusić, lub unika spotkań.
W toku samych rozmów warto pamiętać, że słowa stają się często narzędziem osiągania celów. Co za tym idzie milczenie może być równie skuteczną bronią. Jednocześnie nie odpowiadając na pytania partnera często gromadzimy wiedzę i czas na to, by podjąć najlepszą decyzję. Ponadto warto pamiętać, że informacja jest najsilniejszym narzędziem w toku negocjacji. Ich gromadzenie i skuteczne dzielenie się nimi to najlepsza droga do sukcesu.
Negocjacje w biznesie często opierają się wręcz na tym, że strony nie mówiąc sobie wszystkiego w rzeczywistości przekazują o wiele więcej informacji drogą niewerbalną. Na koniec warto pamiętać, że negocjator niema obowiązku wiedzieć wszystkiego. To negocjacje mają odkryć karty i pokazać walory przedmiotu o który się toczą. Dlatego nie jest niczym złym, by pytać i poszerzać swoją wiedzę w ich toku.
Dobierz odpowiednią technikę sprzedaży. Poznaj najskuteczniejsze modele rozmów sprzedażowych. Podnieś skuteczność sprzedaży. Zwiększ swoje umiejętności negocjacyjne. Zobacz nasze szkolenia ze sprzedaży:
Zapraszamy.