Panowanie nad stresem
Stres nie objawia się jednakowo u wszystkich osób. Często występują różnice w reakcji na pewne zakresy bodźców.
Dla jednego człowieka stresujące mogą być występy publiczne, ktoś inny przemawiając do innych będzie czuł się bardzo dobrze. Reakcja na daną sytuację zależy więc od naszej osobowości i podatności na stres. Rodzaj i intensywność reakcji na daną sytuację zależy przede wszystkim od wychowania człowieka oraz od genów.
Radzenie sobie ze stresującymi sytuacjami
W życiu każdego człowieka jest wiele sytuacji, które mogą wywołać stres. Bardzo wiele z nich powstaje w pracy. Kłótnia z przełożonym, zbyt duża ilość obowiązków, które należy wykonać jak najszybciej, stres spowodowany trudną rozmową z klientem. Te wszystkie sytuacje mogą wyprowadzić człowieka z równowagi. Dlatego tak ważne jest, by nauczyć się opanowywać stres. Zachowanie spokoju pozwala szybciej wrócić do równowagi oraz zająć się rzeczami ważnymi, bez zbędnego stresowania się.
Jak opanować stres w pracy?
Jak kontrolować i panować nad stresem? Jak radzić sobie ze zmianami? Jak zachować równowagę pomiędzy zawodowymi wyzwaniami a radością realizowania swoich prywatnych pasji? Odwiedź nasz dział szkoleń interpersonalnych. Zobacz:
Zapraszamy.
W pracy niezwykle ważne jest, by dobrze wykorzystywać wszystkie dostępne dla nas przerwy. W tym czasie należy odejść od miejsca pracy, zjeść coś oraz zaczerpnąć świeżego powietrza. Taka chwila przerwy pozwoli przez chwilę odpocząć od obowiązków w pracy. Ważne jest, by zmienić na chwilę otoczenie. Wyjście na zewnątrz lub do jadalni jest więc dobrym pomysłem.
Drugim sposobem na zapanowanie nad stresem jest nauczenie się zachowywania spokoju w trudnych, stresujących momentach. W momencie wystąpienia trudnej sytuacji najlepiej, jeśli to możliwe odejść na chwilę i uspokoić nerwy.
Kilka minut spokoju i oddechu pozwala zapanować nad stresem i powrócić do obowiązków na spokojnie. Panowanie nad stresem jest więc umiejętnością, która pozwala pracować wydajniej i bez przeszkód wykonywać swoje obowiązki.