Niełatwe rozmowy prowadzone w firmie
Na dobrą kondycję firmy składa się wiele czynników. Mogą to być zawirowania na rynku, aspekty finansowe, a także te czysto ludzkie. Każdy element w tej układance jest ważny, dlatego nie należy tracić kontaktu z poszczególnymi działami i pracownikami.
Niejednokrotnie w biznesie dochodzi do takich sytuacji, gdy potrzebne są profesjonalne rozmowy. Wtedy niewątpliwie przydaje się znajomość każdej fazy negocjacji. Jednakże szef danej firmy powinien mieć także świadomość tego, że jego pracownicy korzystali w przeszłości ze szkolenia dla handlowców.
Negocjacje zbiorowe to znacznie trudniejszy rodzaj dialogu, niż indywidualne. Należy się jednak do nich odpowiednio przygotować, by zostały przeprowadzone profesjonalnie.
Przede wszystkim każda ze stron powinna znać warunki zatrudnienia, a także rodzaj problemu, który będzie omawiany. W trakcie dialogu należy zadbać o równowagę w przekazie. Nie powinien być to monolog, tylko swobodna wymiana poglądów partnerów. Rozmówca gdzieś z tyłu głowy powinien mieć rachunek korzyści i strat, zanim zdecyduje się wygłosić, zwłaszcza bardzo odważne, kwestie.
Odpowiednie przygotowanie do tematu i dyskusja tylko o nim to nie tylko grzecznościowy ukłon, ale warunek konieczny negocjacji. Jest to bowiem biznesowe spotkanie, a nie towarzyskie. Jednakże powinno przebiegać w przyjaznej atmosferze, z kulturą osobistą.
Każda osoba w negocjacji powinna wnosić pokojowe nastawienie i dążyć do kompromisu. Nie ma nic gorszego, niż próba zemszczenia się lub robienie czegoś na przekór. Świadczy to bowiem tylko o nieprzygotowaniu. Z reguły podczas takich negocjacji zapadają wiążące decyzje o przyszłości danego przedsiębiorstwa, czy projektu.
Różne działy wychodzą także z propozycją spotkania z zarządem, bowiem pragną zwiększyć swoje wynagrodzenie. W takiej sytuacji warto mieć przy sobie dane, które będą potwierdzeniem każdego słowa. Sprawdzą się tu zestawienia statystyczne, kserokopie umów, czy dane o wielkości wypłaty na przestrzeni wielu miesięcy, czy lat.