Na czym polega przywództwo?

Umiejętności przywódcze są niezwykle cenione na wszystkich stanowiskach menedżerskich i kierowniczych. Składają się na nie zarówno kompetencje miękkie (zdolności komunikacyjne, negocjacyjne, empatia), jak i twarde umiejętności z zakresu zarządzania. Istnieje jednak wiele klasyfikacji metod i stylów kierowania ludźmi, które warto poznać – i z czasem wcielać w życie.

Gamma - Na czym polega przywództwo?

 
Na czym polega przywództwo?

Umiejętności przywódcze są niezwykle cenione na wszystkich stanowiskach menedżerskich i kierowniczych. Składają się na nie zarówno kompetencje miękkie (zdolności komunikacyjne, negocjacyjne, empatia), jak i twarde umiejętności z zakresu zarządzania. Istnieje jednak wiele klasyfikacji metod i stylów kierowania ludźmi, które warto poznać – i z czasem wcielać w życie.

Dojrzałość podwładnych a przywództwo

Jedna z koncepcji przywództwa (stworzona przez P. Herseya i K. Blancharda) pokazuje, że rodzaj przywództwa powinien być uzależniony od dojrzałości pracowników. Dojrzałość oznacza tutaj przede wszystkim umiejętności i wiedzę pracowników, jak i również ich chęć do ponoszenia odpowiedzialności. Przywództwo w grupie osób o niewielkim doświadczeniu powinno być więc autorytarne. Z czasem, gdy pracownicy nabierają pewności siebie, przywództwa staje się też integratorem, dzieli swoją władzę i deleguje coraz ważniejsze obowiązki.

Źródła przywództwa

Menedżer zyskuje swoją władzę zwykle poprzez konkurs, awans lub oddzielną rekrutację zewnętrzną. Jest to autorytet formalny, który ma swoje źródło w samej zajmowanej pozycji. Nie oznacza to jednak, że taka osoba jest w stanie w odpowiedni sposób kierować ludźmi. Zdobywając szacunek pracowników zyskuje autorytet osobisty – jest nie tylko osobą, która została wyznaczona do kierowania ludźmi, ale również liderem i przywódcą. Ten rodzaj autorytetu jest zdecydowanie bardziej efektywny – zaufanie, którym darzy menedżera zespół pracowniczy pozwala na zachowanie odpowiedniej efektywności w pracy.

Nagrody i kary jako źródło władzy

Innym podziałem, o którym możemy mówić w kontekście przywództwa jest władza wymuszania i nagradzania. Przywódca, który wymusza posłuszeństwo pracowników poprzez stosowanie kar (głównie finansowych, jednak spotykane są również inne rodzaje kar, które całkowicie przeczą etykiecie menedżerskiej) często nie jest wystarczająco efektywny. Wynika to z faktu, że jego władza wynika ze strachu pracowników, nie zaś z ich chęci współdziałania w imieniu dobra przedsiębiorstwa. Coraz częściej stosuje się więc rodzaj przywództwa, który polega na motywowaniu i nagradzaniu za wyjątkowe dokonania (np. premie za osiągnięcia sprzedażowe, premie za dyspozycyjność, dodatkowe dodatki za pracę w nadgodzinach, które nie wynikają z Kodeksu Pracy). To wszystko pokazuje, jak ważne jest budowanie autorytetu przez menedżera: zespoły, w których panuje dobra atmosfera i których członkowie ufają sobie nawzajem, uzyskują zdecydowanie lepsze wyniki w pracy.

Umiejętności przywódcze – jak je poprawić?

Nie każdy z nas będzie idealnym, cieszącym się uznaniem, charyzmatycznym menedżerem. Większość takich osób posiada pewne specyficzne cechy charakteru, które umożliwiają im motywowanie pracowników, zrzeszanie ich i mobilizowanie do wspólnej pracy. Umiejętności przywódcze możemy jednak w dużym stopniu podnieść dzięki odpowiednim szkoleniom. Szkolenia menedżerskie z zakresu przywództwa w organizacji przede wszystkim umożliwiają nam zauważenie tego, że nasi pracownicy są różni: mają odmienne cechy, różne umiejętności i czują się lepiej pełniąc odmienne role w zespole. Dzięki poznaniu psychologii ludzkiej oraz dopasowaniu do nich odpowiedniego stylu kierowania, możemy liczyć na najlepsze wyniki całego zespołu. Czekają na nas zarówno szkolenia otwarte, jak i kursy dedykowane osobom na konkretnych pozycjach zawodowych.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym - jak zbudować silny zespół? Wznieś na wyższy poziom swoje umiejętności zarządzania zespołem. Szkolenie przeznaczone dla menagerów i liderów.
Tematy powiązane z tym szkoleniem: szkolenie online - zarządzanie zespołem, szkolenia menedżerskie. inne szkolenia online



Wybór odpowiedniej koncepcji przywództwa to prawdopodobnie najważniejszy etap pracy każdego menedżera. Spersonalizowanie zachowań do poszczególnych przypadków, umiejętność dostosowania się do sytuacji i empatia to cechy kierownika, bez których trudno będzie mu sprawować odpowiednią władzę. Coraz częściej jednak doceniamy rolę, jaką odgrywają style przywódcze: dzięki temu większość przedsiębiorstw odchodzi od autorytarnych metod zarządzania ludźmi, bardziej skłaniając się ku bardziej przyjaznym i rozwijającym stylom delegującym i integrującym. Kluczem jest jednak poznanie naszych pracowników - pozwoli nam to dopasować koncepcję przywództwa, która przyniesie najbardziej efektywne skutki.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza