Tacy managerowie starają się nieustannie motywować pracowników do dobrego wypełniania swoich obowiązków, wychodzenia z inicjatywą nowych pomysłów lub rozwijania własnych kompetencji.
Motywacja w zespole wpływa na pracę każdego z jego członków - panująca w grupie atmosfera bardzo szybko udziela się wszystkim i decyduje o tym, jak poradzą sobie z pracą. Jeśli, na przykład, manager nie potrafi zapanować nad stresem, nerwowa atmosfera zostanie bardzo szybko wprowadzona do całego zespołu, burząc porządek pracy i jej organizację.
Motywacja powoduje, że chcemy wykonywać swoje zadania jak najlepiej - tylko osoba, która sama chce pracować dobrze i efektywnie, poznając nowe rzeczy i stale się rozwijając będzie prawdziwie dobrym pracownikiem. Przymus i zastraszanie nie wywoła tak dobrego efektu.
Dobierz odpowiednią technikę sprzedaży. Poznaj najskuteczniejsze modele rozmów sprzedażowych. Oto nasze szkolenia ze sprzedaży:
Wybierz szkolenia
Gammy! Zaufaj firmie szkoleniowej roku
Jak manager może motywować pracowników?
Wstępem do motywowania jest panujący w danym zespole system ocen. To właśnie on pozwala na wymierne ocenienie osiągnięć pracowników.
Znając zakres swoich obowiązków i wiedząc, w jaki sposób można uzyskać dobry wynik i nagrodę, pracownicy starają się wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej.
Wielu liderów uważa, że bardzo dobrym narzędziem motywacyjnym jest udzielenie pracownikowi pochwały w obecności całego zespołu - taka sytuacja nie tylko motywuje tego, kto pochwałę otrzymał, ale także wszystkich pozostałych, którzy postanawiają pracować na tyle efektywnie, aby móc znaleźć się na jego miejscu.
Pracowników często motywuje się również nagrodami pieniężnymi. Mogą to być jednorazowe premie, lub też stałe podwyższenie zarobków. Motywacja w postaci możliwości zarobienia dodatkowych pieniędzy niejednego motywuje do ciężkiej pracy i wykorzystywania wszystkich swoich możliwości.