Metodyki zwinne – rodzaje i charakterystyka

Metodyki zwinne obejmują kilka podejść do zarządzania, jednak cechują się jedną wspólną cechą: zakładają one, że istnieją pewne założenia projektowe, jednak wizja końcowego efektu ewoluuje w trakcie wszystkich etapów realizowania projektów. W praktyce często polega to na tym, że klient zmienia zdanie co do swoich oczekiwań, a cały zespół projektowy musi jak najszybciej dopasować się do nowych postanowień. Wyróżnić możemy wiele różnych metodyk zwinnych, jednak warto znać choćby te najbardziej popularne.

     
    Metodyki zwinne obejmują kilka podejść do zarządzania, jednak cechują się jedną wspólną cechą: zakładają one, że istnieją pewne założenia projektowe, jednak wizja końcowego efektu ewoluuje w trakcie wszystkich etapów realizowania projektów. W praktyce często polega to na tym, że klient zmienia zdanie co do swoich oczekiwań, a cały zespół projektowy musi jak najszybciej dopasować się do nowych postanowień.

    Wyróżnić możemy wiele różnych metodyk zwinnych, jednak warto znać choćby te najbardziej popularne.

    Agile to metodyka najbardziej popularna, która z pewnością wykorzystywana jest najczęściej. Wyróżnia ona kilka etapów, które spełniane po kolei dają najlepsze możliwe efekty: planowanie, projektowanie, programowanie (zwane również rozwijaniem), implementowanie, testowanie i feedback (informacja zwrotna). Agile skupia się przede wszystkim na realizacji projektów pod wytyczne klienta: w tej metodyce to on jest najważniejszy i jego oczekiwania muszą zostać spełnione.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Gamma.

    Sprawdź naszą ofertę szkoleń menadżerskich. Dowiedz się jak zarządzać pokoleniem Y, jak być autorytetem dla pracowników, jak delegować i motywować zespół, jak prawidłowo przekazywać swoje doświadczenie, jak zarządzać w oparciu o metodologię MBTI. Zobacz szkolenia: szkolenie zarządzanie zespołem, zarządzanie projektami szkolenie, zarządzanie projektami.

    Ważne są także metodyki dodatkowe, które spełniają wymagania metodyk zwinnych, jednak wykorzystywane są na poszczególnych etapach zarządzania projektami. Z pewnością warte uwagi są dwie z nich:

    1. Scrum - to system oparty na rozdzieleniu projektu na mniejsze części, z których każda może maksymalnie trwać miesiąc. Każda kolejna wersja projektu ma przynosić widoczne zmiany, być bardziej użyteczna, słowem - lepsza niż poprzedniczka. Każdy z etapów nazywany jest "sprintem": to nazwa, która doskonale odnosi się do presji czasu, pod którą pracują członkowie zespołu pracowniczego. Aby nauczyć się korzystać ze scruma warto pójść na szkolenie scrum bądź - opisujące metodologię, dzięki której powstał scrum - agile szkolenia.

    2. Lean - to metodyka częściowa, która oparta jest na maksymalnym niwelowaniu strat. Zarówno tych jawnych, które wynikają choćby z produkcji niepotrzebnych, wadliwych elementów, jak i ukrytych - choćby zmiany wizji klienta.

    W rzeczywistości wszystkie te podejścia można ze sobą łączyć, najważniejsze jest jednak trzymanie się podstawowych zasad Agile, dzięki czemu nasz projekt będzie postępował, a zespół zdoła go ukończyć w wyznaczonym terminie i zmieści się w ograniczonym budżecie.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza