Mapa myśli, czyli inny sposób zapamiętywania
XXI wiek wymaga od nas coraz to pojemniejszej pamięci. Musimy co rusz coś zapamiętywać, kreować, przekładać - dla wielu z nas nie jest to łatwe, przez co nie radzimy sobie czasem w korporacjach czy na różnych stanowiskach. Co można z tym problemem począć?
Różne sposoby zapamiętywania
Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że każdy z nas zapamiętuje nieco inaczej. Zresztą idźmy do najprostszych sposobów - czy ubieramy się tak samo? Czy wypowiadamy się w ten sam sposób? Oczywiście, że nie! Dobrym pomysłem jest zresztą zrobienie pewnego eksperymentu. Otóż weźmy poprośmy, aby każdy z naszych pracowników opowiedział, co się działo na porannym zebraniu - to, co najlepiej zapamiętał. Generalnie na pewno wiele osób powie treść przemówienia kierownika, inni jednak dokładniej opiszą bluzkę koleżanki obok, zapach jedzenia, jaki dobiegał z bufetu, czy też nawet niektórzy opiszą, jaki wzór na ścianie tworzyło słońce. I nie chodzi tu o to, że nie uważali i nie słuchali. Innym eksperymentem może być wygłoszenie mowy do naszych pracowników. Kiedy zapytamy każdą osobę oddzielnie, co z niej zapamiętała, to wydawać by się mogło, że wygłosiliśmy bez mała kilka różnych mów.
Wracając jednak do meritum - każdy z nas inaczej myśli i inaczej zapamiętuje. Standardowe sposoby nauki, tak długo stosowane w szkole czy na studiach jak notowanie, przepisywanie itp. angażują tak naprawdę tylko jedną półkulę mózgu - lewą, odpowiedzialną za logikę, pamięć itp. Tymczasem często w ogóle nie uaktywniamy naszej prawej półkuli - wyobraźni.. W efekcie zapamiętywanie jest połowicze... Co gorsza zaś u osób, które mają naturalnie bardziej rozwiniętą prawą półkulę - np. Ci śpiewający, malujący, chodzący podczas nauki.. no cóż u nich klasyczne metody jeszcze gorzej się sprawdzają.
Mapa myśli - doskonały sposób
Warto zatem wypróbować nieco inną metodę a mianowicie mapę myśli. O co tutaj chodzi? Otóż o to, aby wszelkie informacje, wszystko to, czego się uczymy zacząć przedstawiać przy pomocy swego rodzaju drzewa. Jak to dokładniej wygląda? W środku znajduje się to, co jest najważniejsze - hasło spajające całą resztę informacji. Dalej stopniowo w różnych kierunkach prowadzimy linie niczym korzenie rozchodzące się na boki, rozgałęziające się i niosące ze sobą jeszcze więcej informacji. Co bardzo istotne - nie musimy się tu ograniczać tylko i wyłącznie do słów. Jak najbardziej dozwolone a nawet polecane jest stosowanie różnych symboli, rysunków, oznaczeń. Jeśli zaś już piszemy - łączmy to z obrazkiem, stosujmy różnej wielkości litery, podkreślajmy najważniejsze sprawy. Warto jeszcze dodać, że wskazane jest używanie co najmniej trzech barw.
Szkolenie z tworzenia map myśli
Brzmi to abstrakcyjnie prawda? Oczywiście - dla każdego na początku tworzenie mapy wydaje się dość trudne, tym bardziej że jest to dla większości z nas całkowicie nowy sposób zapamiętywania i rozumienia. Wiele osób na początku też nie za bardzo rozumie, o co w zasadzie chodzi w mapach myśli i niestety próbuje zracjonalizować je i uschematyzować. Dlatego też warto jednak zainwestować w szkolenie z map myśli. Jeśli wybierzemy naprawdę dobrą firmę szkoleniową, to szybko zrozumiemy i nauczymy się stosować mamy myśli, co z pewnością przełoży się także na ogólnie pojęte łatwiejsze życie.
Mapy myśli w firmie
Jednak w zasadzie - każdy na pewno zrozumie, dlaczego warto inwestować w taki kurs tak po prostu dla samego siebie. Ale po co jako pracodawca czy kierownik mamy inwestować w coś takiego dla naszych pracowników? Otóż zauważmy, że mapy myśli przydadzą nam się w bardzo wielu, codziennych biznesowych sytuacjach. Mogą one przypominać wszystkim o najważniejszych postulatach zebrania, pomóc nam rozdzielić zadania, twórczo skonstruować plan całego projektu, zapamiętać nowe słowa, plan wykonywania różnych czynności i wiele, wiele innych. Słowem - mapy myśli doskonale pomagają nam w wielu biznesowych sytuacjach. Odpowiednie szkolenia z tworzenia map myśli w biznesie na pewno bardzo szybko zaczną procentować! Podkreślmy jednak najważniejszą sprawę - szkolenia muszą być naprawdę dobre oraz muszą dotyczyć map myśli w biznesie.