Jakie są role menedżera?

W przedsiębiorstwie pełni on rozmaite funkcje: jest przywódcą, do którego zwracają się inni pracownicy, negocjatorem, jeżeli zachodzi jakikolwiek konflikt interesów bądź wewnątrz podlegającego mu zespołu, informatorem – kimś, kogo zadaniem jest przekazywanie informacji do właściwego miejsca. 

Gamma - Jakie są role menedżera?

    W przedsiębiorstwie pełni on rozmaite funkcje: jest przywódcą, do którego zwracają się inni pracownicy, negocjatorem, jeżeli zachodzi jakikolwiek konflikt interesów bądź wewnątrz podlegającego mu zespołu, informatorem - kimś, kogo zadaniem jest przekazywanie informacji do właściwego miejsca. Nie wyczerpuje to listy wielozadaniowości, jaką musi spełniać menedżer, warto jednak zapoznać się bliżej z niektórymi jego rolami w przedsiębiorstwie.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    W dużej mierze umiejętności przywódcze można wypracować. Dobre zarządzanie zespołem to sztuka dobrego motywowania oraz delegowania zadań. Zdobądź niezbędną wiedzę potrzebną, by zostać EXELLENT MENAGEREM! Zapraszamy na szkolenie z zarządzania zespołem.Mogą Cię również zainteresować: szkolenia po angielsku, szkolenie rozwiązywanie konfliktów w zespole.

    Jakie umiejętności są wymagane na tym stanowisku?

    Przede wszystkim obejmują one trzy podstawowe dziedziny: komunikacyjną (menedżer musi sprawnie posługiwać się zarówno słowami, jak i własnymi gestami oraz mimiką), interpersonalne (powinien wiedzieć, jak zachować się w danej sytuacji, być otwartym na zdanie i potrzeby pracowników oraz kierownictwa), decyzyjne (to w jego rękach znajduje się władza, dzięki której może zarządzać podziałem zadań między pracowników oraz do niego należy ostateczne słowo w kwestii projektu przed przekazaniem go w ręce kierownictwa lub klienta).

    Jest to niezwykle odpowiedzialna funkcja, z którą związane są liczne wymagania i oczekiwania, stąd też menedżer powinien być odporny na stres i posiadać wiedzę, na której oprze swój autorytet, potrzebny do wypełniania każdej roli, jaką się dla niego przewiduje. To on inicjuje zmiany, rozdziela zadania, pośredniczy we współpracy między pracownikami różnych działów, monitoruje postępy, reprezentuje interesy przedsiębiorstwa w czasie spotkań z klientami i partnerami biznesowymi.

    Aby sprostać tym wyzwaniom musi on być pewny siebie, potrafić zorganizować czas, aby realizować nawarstwiającą się ilość obowiązków oraz posiadać zdolność racjonalnego i skutecznego delegowania zadań, tak, aby powierzone zlecenie oddać w kompetentne ręce. Jego zadaniem jest również rozwiązywanie konfliktów zakłócających sprawne funkcjonowanie w miejscu pracy, dlatego też tak istotne jest wybranie odpowiedniej osoby na to stanowisko. Nie wystarczy dobre szkolenie czy kurs, żeby uczynić z kogoś menedżera, można jedynie wyuczyć osobę z odpowiednimi predyspozycjami.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza