Jakie są przyczyny odchodzenia pracowników z firmy?

W dzisiejszych czasach sytuacja pracowników na rynku pracy jest coraz lepsza. Przybywa firm oraz stanowisk pracy. Sprzyja to coraz większej rotacji pracowników, co staje się prawdziwym problemem dla pracodawców. Wymusza to ciągłe starania właścicieli firm i spółek, aby utrzymać najlepszych pracowników na stanowiskach.

Gamma - Jakie są przyczyny odchodzenia pracowników z firmy?

 
Jakie są przyczyny odchodzenia pracowników z firmy?

W dzisiejszych czasach sytuacja pracowników na rynku pracy jest coraz lepsza. Przybywa firm oraz stanowisk pracy. Sprzyja to coraz większej rotacji pracowników, co staje się prawdziwym problemem dla pracodawców. Wymusza to ciągłe starania właścicieli firm i spółek, aby utrzymać najlepszych pracowników na stanowiskach.

Retencja pracowników

Odchodzenie pracowników jest dużym problemem dla firm. Utrata dobrego pracownika potrafi generować spore straty dla przedsiębiorstwa. Jednym z przykładów takiej sytuacji jest np. branża handlowa. Przedstawiciele handlowi przez okres świadczenia usług dla firmy zazwyczaj tworzą siatkę kontaktów, co znacząco wpływa na efektywność pracy.
Przyjęcie nowego pracownika na miejsce kogoś zaufanego wiąże się z koniecznością wdrożenia i wyszkolenia tej osoby. Trzeba również brać pod uwagę fakt, że nie będzie ona w stanie od początku osiągać tak dobrych rezultatów jak jej zaufany poprzednik.
Prawdziwym wyzwaniem dla właścicieli jest retencja pracowników. Zdolność zatrzymania sprawdzonych pracowników w firmie jest niebywale cenną umiejętnością. Szczególne znaczenie ma to w przypadku branż, które do swojej działalności potrzebują wysoko wykwalifikowanych specjalistów lub w przypadku, gdy nakłady finansowe na szkolenia pracowników są duże.

Pracownik przeszedł do konkurencji

Dobra koniunktura na rynku pracy przekłada się na coraz częstsze migracje pracowników. Co sprawia, że pracownicy odchodzą?
Głównym i najczęstszym powodem odejść wbrew pozorom nie zawsze jest wynagrodzenie. Nie jest to oczywiście bez znaczenia i czasem warto pozwolić pracownikowi negocjować podwyżkę, gdyż nakłady na wyszkolenie i wdrożenie nowego personelu mogą być znacznie wyższe.
Warto również wspomnieć, że nie zawsze mimo wszystkich szkoleń nowy pracownik będzie tak samo efektywny.
Najczęściej powodem zmiany pracy jest poczucie niedocenienia, braku sprawczości. Powoduje to, że pracownik nie jest zmotywowany do wykonywanych obowiązków i nie ma poczucia współudziału w sukcesach firmy. Wrażenie niewolniczego wykonywania narzuconych zadań jest najgorszym co może spotkać pracownika w firmie.

Kolejnym powodem zmiany pracy jest kiepska atmosfera w firmie. Nikt nie chce przebywać przez dłuższy czas w miejscu, w którym pracodawca mnoży kolejne zadania i pretensje. Każdy pracownik powinien mieć ściśle określony cel i za jego wykonanie być odpowiednio nagradzany.
Ważne są również układy między współpracownikami. Statystyka potwierdza, że mniej pracowników, którzy są zadowoleni z atmosfery w miejscu pracy jest skłonna przejść do konkurencji nawet za wyższą pensję.
Często przyczyną odejść z firmy jest bogatszy pakiet socjalny u konkurencji. Niejednokrotnie inne firmy posiadają ciekawszy pakiet sportowy, medyczny lub lepsze ubezpieczenie.
W przypadku firm zajmujących się handlem dodatkową motywacją może być gratyfikacja za sprzedaż produktów, na których przedsiębiorstwu szczególnie zależy.

Szkolenie retencja

Zadania stające przed managerami są coraz bardziej skomplikowane i wymagają coraz sprytniejszych mechanizmów. Szczególnie mile widziane jest, aby pracownicy z działu HR (szczególnie hr biznes partner) uczestniczyli w szkoleniach dotyczących retencji pracowników.
Szkolenia przybliżają istotę problemu, a dzięki przyznaniu specjalistom od zarządzania zasobami ludzkimi środków umożliwiających przyznawanie premii, podwyżek lub awansów, jest możliwe efektywniejsze zatrzymywanie cennych dla firmy pracowników.
Specjalistyczne szkolenia umożliwiają uzmysłowienie managerom, że czasami cenniejsze dla pracownika jest docenienie jego starań niż gratyfikacje finansowe. Można to robić na wiele różnorakich sposobów, nie kończąc na przysłowiowym "uścisku ręki prezesa".
Pracownik powinien mieć poczucie sprawczości wykonywanych obowiązków. Powierzenie mu pełnej odpowiedzialności za zadanie powoduje, że odczuwa on większą satysfakcję z wykonywanego zadania.
Skuteczną metodą docenienia pracowników jest np. przyznanie im indywidualnego miejsca parkingowego lub propozycja szkoleń. Dobrym przykładem są kursy językowe. Zwiększa to zdolności pracownika, a jednocześnie daje mu poczucie, że robi coś dla siebie, co dodatkowo przekłada się na jego efektywność.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza