Jak zostać kierownikiem produkcji?
Kim jest kierownik produkcji? Bez wątpienia jest to jedna z najważniejszych osób w fabryce lub zakładzie produkcyjnym. Do codziennych obowiązków kierownika należy między innymi planowanie i nadzorowanie tego, w jaki sposób realizowane są ustalone harmonogramy okresowe, ponadto organizuje i koordynuje prace podległych pracowników, a przy tym śledzi przebieg prac i tworzy stosowną dokumentację.
Znajomość przepisów BHP jest konieczna, by upewnić się, że prace podwładnych przeprowadzane są w bezpieczny dla nich sposób. Czasem kierownik produkcji musi także wyjść do klienta i przeprowadzić z nim rozmowę w sprawie efektów produkcji bądź rozwiązać polubownie pewne kwestie sporne.
Najczęściej kierownikiem produkcji można zostać poprzez pozyskanie wyższego wykształcenia technicznego o kierunku technologii produkcji, czy automatyki, lecz także po ukończeniu innego kierunku inżynieryjnego absolwent takich studiów ma szansę na znalezienie zatrudnienia na stanowisku kierownika produkcji.
Osobę ubiegającą się o taką pracę powinna wyróżniać bardzo dobra organizacja pracy i duża samodzielność, wysoka odporność na stres, konsekwentność, zdolność do podejmowania decyzji, wysokie umiejętności komunikacyjne niezbędne przy kontaktach z ludźmi oraz pewne cechy przywódcze. Kandydat na to stanowisko powinien także posiadać umiejętność obsługi komputera oraz znajomość oprogramowania, które stosuje się w takich zakładach.
Jednakże, wyższe wykształcenie nie jest jedyną drogą do otworzenia sobie możliwości rozpoczęcia kariery na stanowisku kierowniczym w zakładzie produkcyjnym. Także osoby z doświadczeniem zaczynające pracę na najniższym szczeblu, dzięki zaznajamianiu się z procedurami i dodatkowymi kursami mają szanse na awans. Przy czym, kluczowe są tutaj szkolenia dla brygadzistów, jak i szkolenie dla mistrzów.
Brygadzista czy mistrz to kolejne stopnie „wtajemniczenia” w procesy zarządzania produkcją. Warto mieć na uwadze, że świat idzie z duchem czasu i obecnie coraz popularniejszym staje się wdrożenie zasad zwinnego zarządzania także na produkcji, dlatego też agile szkolenia czy scrum szkolenia przybliżą osobę do zrealizowania celu.